JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl   Poradnik Eksperta   Konsole i gry   Jaką kierownicę do gier kupić?

Jaką kierownicę do gier kupić?

Jeśli jesteś fanem gier wyścigowych i symulatorów jazdy, to zabawa przy użyciu nawet najlepszej klawiatury czy pada nigdy nie da Ci pełnej satysfakcji. Do tego potrzebna jest kierownica, najlepiej uzupełniona o pedały oraz dźwignię zmiany biegów. W tym tekście podpowiadamy, jak dobrać taki sprzęt do własnych potrzeb, na co zwracać uwagę przy zakupie kierownicy i czym konkretnie różnią się modele tanie od droższych.

Najpierw musisz zastanowić się, co właściwie chcesz mieć w zestawie. Kierownica to podstawa, ale jednocześnie trochę mało, by cieszyć się w pełni symulacją jazdy. Najczęściej jest więc ona uzupełniana o pedały (dwa lub trzy). Bardziej rozbudowane zestawy mają też dźwignię zmiany biegów (umieszczoną w jednej obudowie z kierownicą lub osobno). Jeśli jej brak, wtedy biegi zmienia się za pomocą łopatek umieszczonych pod kierownicą, podobnie jak robi się to w bolidach wyścigowych.

Sprawdź naszą ofertę kierownic do gier!

Zacznijmy od omówienia kierownicy…

Jednym z najważniejszych jej parametrów jest maksymalny kąt obrotu. W najtańszych modelach jest to 180 stopni (co daje bardzo nienaturalne odczucia przy sterowaniu), w lepszych natomiast - od 360 do nawet 900 stopni (czyli jakieś 2,5 obrotu, co mniej więcej zgadza się z pracą kierownicy w przeciętnym samochodzie). Topowe modele pozwalają na regulację tego parametru zależnie od własnych preferencji. Dokładność odczytu ruchu kierownicy zależy od jej konstrukcji mechanicznej i przetwornika (na przykład 12-bitowy pozwala na odczyt 4 tys. położeń).

Przydatną, podnoszącą komfort gry, funkcją (choć niestety stosunkowo rzadko spotykaną) jest regulacja kąta wychylenia kierownicy. Na wygodę użytkowania tego sprzętu wpływa również materiał pokrywający kierownicę, który może być różny - od zwykłego, niestety niemiłego w dotyku, dość śliskiego plastiku, przez gumopodobne tworzywa antypoślizgowe, aż po eleganckie, ręczne obszycie z naturalnej skóry. Sposób wykończenia kierownicy ma oczywiście znaczenie w kontekście jej ceny.

Kierownica do gier - Media Expert

 

Warto pamiętać, że jakość wykonania urządzenia decyduje nie tylko o wytrzymałości sprzętu czy dokładności jego działania, ale wpływa też na głośność pracy, która czasami może być znaczna i przeszkadzać domownikom.

Wiele osób zapomina, że oferowane na rynku kierownice różnią się od siebie znacząco wielkością (średnicą) a nawet kształtem (nie wszystkie to pełne koła). Warto więc przed ostatecznym wyborem i dokonaniem zakupu „przymierzyć się” do danego modelu i sprawdzić, jak leży w rękach.

Praktycznie każda kierownica wyposażona jest w przyciski (nawet do kilkunastu) rozłożone w różnych jej miejscach - tak, aby wygodnie było do nich sięgać, prowadząc wirtualne auto. Można im przypisać różne dodatkowe funkcje - zależne od gry.

Dodatkowym elementem, który podnosi jakość symulacji, jest system sprzężenia zwrotnego. W tanich modelach są to zwykłe wibracje, w lepszych - system nazywany force feedback, pozwalający odczuć „na własnej skórze” nierówności drogi, przyczepność pojazdu oraz różne reakcje auta.

A co z pedałami do kierownicy?

W przypadku pedałów sporo zależy od preferencji kierowcy, dlatego przed ich zakupem warto dowiedzieć się, czy w danym modelu jest dłuższy czy krótszy skok, opór liniowy czy może zwiększony na końcu. Droższe zestawy pozwalają na regulację skoku i oporu. Jeśli ktoś szuka realistycznych odczuć, powinien koniecznie upewnić się, że pedały mają tak zwane oddzielne osie, a co za tym idzie, ich wychylenia są odczytywane niezależnie.


Kierownica z pedałami - Media Expert


Wybierając sprzęt, trzeba od razu ustalić, gdzie i w jaki sposób będzie się grać, bo od tego zależy sposób mocowania. Najtańsze modele wyposażone są w przyssawki, którymi można przyczepić kierownicę i pedały do każdej gładkiej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kiepskie mocowanie, a w czasie gry pod wpływem emocji łatwo użyć dużej siły. Droższe modele mocuje się zaciskami śrubowymi do brzegu biurka lub stołu. W najlepszej sytuacji są posiadacze specjalnego fotela gamingowego przeznaczonego dla fanów gier wyścigowych - tam jest stelaż przeznaczony specjalnie do montażu kierownicy i innych elementów sterujących. Pedały wyposażone są w antypoślizgowe podkładki, ale na przykład firma Logitech oferuje model z opatentowanym systemem mocowania do dywanu.

Koniecznie należy sprawdzić (choćby na forach dla fanów gier wyścigowych), czy kierownica, którą bierze się pod uwagę, jest w pełni kompatybilna z ulubionymi grami. Zdarza się, że kierownica wykrywana jest prawidłowo, ale problemy zaczynają się przy konfiguracji przycisków, albo pedały wykrywane są, jako cyfrowe (czyli nie jest odczytywana siła nacisku, a jedynie sam fakt naciśnięcia). Jeśli ktoś posiada różne konsole lub na przykład konsolę oraz komputer i lubi bawić się na wyścigach na każdym z tych urządzeń, powinien poszukać kierownicy dobrze współpracującej z każdym z tych sprzętów.


Sprawdź naszą ofertę kierownic do gier!


Ile można wydać na kierownicę z dodatkami?

Najtańsze zestawy kupi się już za mniej niż 200 zł, ale zabawa nimi będzie ograniczona i raczej mało realistyczna. Można też mieć wątpliwości, co do ich wytrzymałości i jakości wykonania. W cenie powyżej 400 zł dostępne są już kierownice, które radzą sobie całkiem dobrze i zadowolą gracza bawiącego się wyścigami od czasu do czasu. Za zestaw "z górnej półki" trzeba natomiast zapłacić od 900 do nawet 2 tys. zł.

Chociaż większość kierownic jest sprzedawanych, jako uniwersalne (przeznaczone do każdego typu symulatorów samochodowych), to na rynku są też bardziej specjalizowane urządzenia, jak na przykład Saitek Farm Sim (w cenie około 900 zł), dedykowany fanom bardzo ostatnio popularnych symulatorów farmy. Dwa joysticki analogowe na kierownicy oraz panel z ponad 20 konfigurowalnymi przyciskami i drążkiem ładowarki, pozwalają na wygodne sterowanie setkami urządzeń takich jak kombajny, dźwigi, piły czy rozdrabniacze.

A dla prawdziwych koneserów i kolekcjonerów kochających stare samochody, firma Thrustmaster przygotowała coś specjalnego - kierownica Ferrari 250 GTO to dokładna replika (w skali 8:10) kierownicy tego właśnie auta produkowanego w latach 60 ubiegłego wieku. Kierownica ma drewniane wykończenie i pozbawiona jest dodatkowych przycisków, które psułyby jej wygląd. Za tak niezwykły gadżet trzeba jednak słono zapłacić, bo prawie 1700 zł.


Sprawdź naszą ofertę kierownic do gier!