JESTEŚ TUTAJ: Sklep Mediaexpert.pl Poradnik Eksperta Sport i rekreacja Jaką deskorolkę elektryczną kupić?

Jaką deskorolkę elektryczną kupić?

Deskorolka elektryczna – czyli hoverboard – to rozwinięcie idei tradycyjnej deskorolki. Składa się z deski, i dwóch dużych kół na każdym końcu. Od klasycznej odróżnia ją nie tylko umieszczenie kół, ale przede wszystkim fakt, że jest napędzana silnikiem akumulatorowym, a sterowanie odbywa się za pomocą mniejszego balansu ciała. Ponieważ nie istnieje tylko jeden model deskorolki elektrycznej, informujemy, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu deskorolki dla siebie oraz jakie egzemplarze są godne polecenia.

Deskorolka elektryczna – jakie są jej rodzaje?

Deskorolka elektryczna może występować w wersji dla dziecka, osoby dorosłej, a także przeznaczonej do jazdy po terenie twardym (asfalt, beton, itp.) lub jazdy terenowej. W przypadku deskorolki dla dziecka nie powinna ona umożliwiać rozwinięcia dużej prędkości – mogłaby zwiększać ryzyko wypadku.

Obojętnie, czy kupuje się model dla dziecka czy osoby dorosłej, dla początkujących polecane są ochraniacze na kolana i głowę. W każdej z kategorii oprócz klasycznych modeli można spotkać deskorolki z rączkami – dzięki czemu są one czymś pośrednim między klasyczną deskorolką a hulajnogą. Rączka znacznie ułatwia prowadzenie, jednak nie każdemu odpowiada taki sposób jazdy.

Deskorolka elektryczna – na jakie elementy zwracać uwagę?

Deskorolki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim parametrami i elementami wykonania. Oto, na co należy koniecznie zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie:
akumulator – jest to element napędzający deskorolkę; im większa pojemność, tym dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu;
moc silnika – większość deskorolek elektrycznych ma silniki o mocy 300-350 W;
maksymalna szybkość – najlepsze deskorolki elektryczne są w stanie pędzić z szybkością nawet 60 km/h, jednak jest to zdecydowanie odradzane młodszym użytkownikom; przeciętna deskorolka rozwija prędkość wynoszącą do 20 km/h;
rozmiar kół – ten element decyduje o komforcie jazdy oraz terenie, po którym będzie poruszać się deskorolka; terenowe muszą mieć agresywny bieżnik i wysokie zawieszenie, podczas gdy modele do jazdy miejskiej mają niskie kółka;
maksymalne obciążenie – w dużej mierze zależy od materiałów, z których wykonano urządzenie; należy dopasować do osoby, która najczęściej będzie poruszać się na deskorolce elektrycznej.

Deskorolka elektryczna - Media Expert


Inna ważna cecha deskorolki to rodzaj sterowania. Podstawowe to balansowanie ciałem – w takim wypadku do ruszenia należy pochylić się do przodu, a skręcanie to naciskanie stopami na podesty. Wymaga to mniejszego zaangażowania ciała niż jazda na tradycyjnej deskorolce. Do deskorolki elektrycznej może być również załączony pilot, jednak zdania na temat tego typu kierowania są mocno podzielone. Istnieją również egzemplarze, które mogą być sterowane za pomocą smartfona z dedykowaną aplikacją.

Deskorolka elektryczna – polecane modele

Obecnie można wybierać z ponad stu różnych egzemplarzy deskorolek. Wiodący producenci to Skymaster, GoClever oraz S-Line. Oto trzy warte uwagi modele, które warto nabyć:

SKYMASTER Wheels 7 Daft – deskorolka z kołami o średnicy 6,5”, zasilana silnikiem o mocy 300W, rozwija maksymalną prędkość 15 km/h. Zbudowana z tworzywa ABS, które cechuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne.


Skymaster deskorolka


S-LINE SB101K
– model wyposażony w duże koła 6,5” na aluminiowych obręczach i dwa silniki o mocy 350 W. Może pokonać niewielkie wzniesienia, a drogę oświetlą wbudowane diody LED. Można wykonać obrót o 360° w miejscu. Wytrzymała obudowa utrzyma ciężar do 120 kg.


Deskorolka S-line


GOCLEVER Sport edition SUV 10
 – urządzenie wykorzystuje samobalansujący czujnik żyroskopu. Jazda polega na intuicyjnym sterowaniu balansem ciała, bez żadnego wysiłku oraz długotrwałych przygotowań – jedziesz, stojąc! Użytkownik może przyspieszać, zwalniać, hamować, skręcać przez pochylanie się do przodu i do tyłu oraz odpowiednią pracą stóp. Może również obracać się o 360° w miejscu. Zasięg przy w pełni naładowanej baterii może osiągnąć nawet do 15 km.

Ciekawostka: deskorolka elektryczna Gnarboard potrafi rozpędzić się do szybkości 45 km/h w dwie sekundy!


Deskorolka smartboard