Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Karta dźwiękowa do laptopa – jaką wybrać?

 2024-01-03 

To właśnie dzięki karcie dźwiękowej komputera, możesz odtwarzać i nagrywać dźwięki. W przypadku komputerów stacjonarnych, podzespół ten wyróżnia się nieco inną specyfikacją. A jaka jest karta dźwiękowa do laptopa? Jakie rozwiązania oferuje i czy jest możliwość jej rozbudowy? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Czym jest karta dźwiękowa?

Za obraz na ekranie odpowiada karta graficzna, a dźwięk przetwarzany jest przez układ muzyczny. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odtwarzanie muzyki oraz głosu w filmach czy grach. Bez karty dźwiękowej nie byłoby możliwe także rozmawianie przez kamerkę internetową lub nagrywanie dźwięku. Dzięki niej komputer wyposażony jest również w odpowiednie porty, które umożliwiają podłączenie zewnętrznych głośników, słuchawek lub mikrofonu. W komputerach stacjonarnych przeważnie montowane są układy dedykowane. Karta dźwiękowa w laptopie ma najczęściej formę zintegrowaną, co niesie za sobą pewne ograniczenia. Jednak nic straconego!

Karta dźwiękowa do laptopa – jaki rodzaj?

Większość dostępnych w naszej ofercie komputerów przenośnych, wyposażonych jest w zintegrowane karty muzyczne. Jest to wymuszone przez konstrukcję urządzenia mobilnego, którego wymiary muszą być odpowiednio kompaktowe. To swego rodzaju cena za mobilność i wygodę użytkowania laptopa. Oczywiście nie oznacza to, że dźwięk odtwarzany na notebooku musi być słabej jakości. 


W ofercie dostępne są laptopy z wbudowanym nagłośnieniem marek JBL lub Harman Kardon. W takim wypadku oglądanie filmów czy słuchanie muzyki, dostarczy naprawdę wiele frajdy i radości. Dźwięk słabszej jakości oferują budżetowe laptopy, które nie są wyposażone w profesjonalne, miniaturowe systemy audio. Jeśli zależy Ci na jak najlepszej fonii, potrzebna jest Ci zewnętrzna karta dźwiękowa do laptopa. To rozwiązanie Twoich problemów, które wcale nie musi dużo kosztować!

Zewnętrzna karta dźwiękowa do laptopa – co to takiego?

Akcesoryjna karta muzyczna do laptopa to odpowiedź na bolączki osób, które narzekają na słabą jakość dźwięku swojego sprzętu. To sposób na łatwe rozszerzenie możliwości notebooka. Pierwszą ważną zaletą jaką oferuje zewnętrzna karta dźwiękowa, jest wejście audio, do którego podłączysz mikrofon. Niestety, mało który laptop umożliwia korzystanie z zewnętrznego rejestratora bez zastosowania adaptera z odpowiednim złączem. Notebooki najczęściej wyposażone są jedynie w wyjście audio, które służy najczęściej podłączeniu słuchawek. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości rejestrowanego dźwięku, powinno Cię to ucieszyć. Możesz już bez komplikacji podłączyć mikrofon i nagrać podcast, przeprowadzić rozmowę w dobrej jakości i robić wszystko, na co tylko masz ochotę. Co więcej, dostępne są także karty muzyczne do laptopa umożliwiające obsługę dźwięku w wielu kanałach, np. 5.1 lub 7.1. To dobra wiadomość szczególnie dla graczy oraz osób lubiących słuchać muzyki jedynie w dobrej jakości. Rozbudowany zestaw głośników wzmacnia doznania także podczas oglądania filmów. Nawet jeśli karta dźwiękowa w laptopie jest zintegrowana, masz możliwość prostej rozbudowy systemu audio, który zapewni doskonałą jakość, niczym nieodbiegającą od tej oferowanej przez komputery stacjonarne.

Zewnętrzna karta dźwiękowa do laptopa – jakie modele możesz kupić?

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz kilkadziesiąt modeli kart dźwiękowych różniących się możliwościami. Najprostsze i najtańsze urządzenia spełniają rolę adaptera podłączanego za pośrednictwem złącza USB. Możesz je kupić już za kilkadziesiąt złotych. Dysponują zazwyczaj wyjściem słuchawkowym i wejściem mikrofonowym. W zupełności wystarczą osobom, które mają zamiar korzystać z zewnętrznego mikrofonu, a w ich laptopie brakuje odpowiedniego slotu. Dla bardziej wymagających użytkowników, produkowane są akcesoryjne karty zewnętrzne pełniące rolę dedykowanego układu.


Karty takie często współpracują nie tylko z laptopami, ale również konsolami do gier. Obsługują lub symulują dźwięk w formacie wielokanałowym. Nie brakuje również kart muzycznych do laptopa, które dysponują złączami TOSLINK. To standard przesyłający sygnał za pośrednictwem kabla światłowodowego. Taki rodzaj transmisji gwarantuje najczystszy dźwięk pozbawiony jakichkolwiek zakłóceń. Zewnętrzne karty graficzne stworzone z myślą o graczach, umożliwiają także korzystanie z trybu Scout Mode. To znakomite rozwiązanie, które docenią osoby grające w strzelanki i gry akcji. Włączenie trybu skutkuje wzmocnieniem niektórych dźwięków, jak na przykład kroki, skoki lub zmiany broni przez przeciwnika. Dzięki temu zlokalizowanie wroga będzie prostsze, a sukces gwarantowany. Jeśli interesuje Cię coś jeszcze lub po prostu masz pytania – skorzystaj ze wsparcia naszych doradców. Na pewno pomogą wybrać odpowiednią kartę dźwiękową do laptopa i dokonać zamówienia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756