Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Biały ekran w laptopie – co może być przyczyną?

Data dodania: 14-07-2023

Otaczająca nas technologia staje się coraz bardziej skomplikowana i choć producenci ze wszystkich sił starają się uprościć zawikłane systemy, wielu z nas nadal działanie urządzeń takich jak laptopy, smartfony czy tablety postrzega jako „czarną magię”. Nic więc dziwnego, że nagłe usterki w naszym sprzęcie potrafią nie tylko zaskoczyć, ale również wystraszyć. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że Twój laptop zamiast działać poprawnie, wyświetlał stały, biały ekran – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z jakiego powodu możesz posiadać biały ekran w laptopie, jak spróbować to zdiagnozować i w jaki sposób naprawić.

Biały ekran w laptopie – czy należy panikować?

Czy powinieneś panikować, gdy Twój komputer pewnego dnia wyświetli wielkie, białe tło zamiast pulpitu, do którego się przyzwyczaiłeś? Absolutnie nie! Przyczyn tego problemu może być kilka, lecz żaden z potencjalnych problemów nie jest nie do rozwiązania. Dlatego zachowaj spokój i spróbuj samemu zdiagnozować przyczynę powstania niedogodności. Pamiętaj jednak, by nie próbować na własną rękę naprawiać urządzenia z usterką, jeśli nie jesteś do tego w pełni przygotowany. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy, części zamiennych i narzędzi, możesz tylko pogorszyć stan swojego laptopa. Jeżeli po wstępnym rozpoznaniu powodu wyświetlania się białego ekranu stwierdzisz, że naprawa przerasta Twoje możliwości – udaj się do specjalisty.


Profesjonalista ponownie oceni skalę i przyczynę awarii, aby następnie, po konsultacji z Tobą, przystąpić do naprawy. Przejdźmy jednak do najważniejszego zagadnienia tego poradnika – jakie konkretne przyczyny mogą wywoływać biały ekran w laptopie i jak chociaż spróbować samemu je zidentyfikować?

Uszkodzenia gniazda matrycy

O matrycy wspomnimy w tym poradniku jeszcze nie raz. To właśnie matryca jest jednym z najważniejszych komponentów odpowiadających za poprawne działanie wyświetlacza komputera. Z racji na to, że jest dość wrażliwa oraz gdy znajduje się w laptopie, położona jest w dość łatwym do uszkodzenia miejscu (cienkiej i delikatnej pokrywie komputera przenośnego), relatywnie łatwo o jej awarię. Choć w nowoczesnych laptopach nie zdarza się to często, na skutek upadku, nadepnięcia czy chociażby wstrząsu, matryca lub istotne dla niej osprzętowanie może ulec uszkodzeniu. Jednym z rodzajów awarii, który może objawiać się białym ekranem w laptopie, jest uszkodzenie gniazda matrycy. Ujmując sprawę najprościej, gniazdo matrycy to miejsce, w którym wszelkie dane z płyty głównej są przekazywane do matrycy. Urządzenie to jest bardzo małe, dlatego wymaga do naprawy specjalistycznych narzędzi (często lutownicy) oraz odpowiednich warunków. Nie próbujmy naprawiać gniazda matrycy na własną rękę – może to skończyć się dalszymi uszkodzeniami. Jak rozpoznać, że to właśnie gniazdo zawodzi? Nie jest to dość oczywiste i jednoznaczne. Jednym z wyznaczników mogą być tak zwane „artefakty”, czyli zazwyczaj proste, niejednolite linie ciągnące się w poprzek ekranu. Nie wystąpią one jednak zawsze i nie w każdej sytuacji będą oznaczały uszkodzenie właśnie tej części laptopa.

Uszkodzenie matrycy

Uszkodzeniu może ulec także sama matryca. Choć rzadko doprowadzi to wyświetlenia krystalicznie białego ekranu, jest to jedna z najczęściej występujących awarii laptopów, więc warto o niej wspomnieć. Jak już wcześniej ustaliliśmy, matryca jest wrażliwą częścią komputera przenośnego. Na skutek zbyt dużego nacisku na wyświetlacz lub górną część obudowy, czy też poprzez ich zalanie, może dojść do uszkodzenia matrycy. Objawy tego zjawiska są dość charakterystyczne – ekran wyświetla liczne pionowe i poziome kolorowe paski, w tle widać białe, czarne lub biało-czarne tło. Czasem pasków może przybywać, mogą znikać; tło również może ulegać zmianom. Wymiany matrycy może dokonać wyłącznie profesjonalista, który zamówi matrycę do odpowiedniego modelu laptopa i od razu ją wymieni.

Inne usterki związane z matrycą

To nie koniec możliwych problemów z matrycą. Jedną z prawdopodobnych przyczyn jest uszkodzenie taśmy matrycy, czyli niejako przewodu łączącego matrycę z płytą główną. Jej najbardziej wrażliwa część znajduje się w zawiasach laptopa. Jeżeli więc poruszając wyświetlaczem w pewnym momencie matryca „łapie” sygnał, prawdopodobnie musisz wymienić taśmę matrycy. Innym problemem może być uszkodzenie systemu zasilania i podświetlania matrycy. Jeżeli spod białego ekranu widzisz prześwity oryginalnego obrazu, możliwe jest, że Twój laptop posiada usterki związane z dostarczeniem energii do oświetlenia matrycy. W obu tych przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.

Karta graficzna i płyta główna

Ostatnimi częstymi przyczynami białego ekranu mogą być uszkodzenia płyty głównej bądź karty graficznej. Łatwym sposobem na sprawdzenie czy problem leży w matrycy, czy w karcie lub płycie, to podłączenie urządzenia do innego wyświetlacza. Jeżeli wszystko wyświetla się w porządku – prawdopodobnie problem leży w matrycy. Jeżeli jednak biały ekran zostaje wyświetlony również na innym monitorze, prawdopodobnie przyczyna leży w płycie lub karcie. Uszkodzenie tych kluczowych sprzętów jest dość poważną usterką i może prowadzić do wysokich kosztów naprawy lub wymiany.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756