Użytkownicy komputerów z systemem Windows, co jakiś czas muszą przeinstalować system. Obecnie rzadko spotyka się pliki instalacyjne zapisane na płytach CD/DVD, także wiele laptopów jest pozbawionych napędu optycznego. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest bootowalny pendrive.
Bootowalny pendrive to specjalnie przygotowana pamięć USB, która pozwala na automatyczne uruchomienie zawartości podczas startu komputera. Gdy nośnik zawiera pliki instalacyjne Windows - zostanie on zainstalowany, tak samo jakby to odbywało się za pomocą płyty CD/DVD.
Nawet gdy mamy napęd do odtwarzania płyt, warto zrobić bootowalny pendrive. Pamięć flash jest lekka i poręczna, do tego przesyła dane z dużo większą prędkością - szczególnie, jeśli używamy złącza USB 3.0 lub 3.1.
Zanim zabierzemy się za przygotowanie nośnika, warto sprawdzić, czy BIOS płyty głównej pozwala na uruchamianie z portu USB. Sama zaś pamięć flash powinna mieć pojemność co najmniej 8GB - najbezpieczniej, jeśli będzie to pendrive 32GB.
Aby sprawdzić, czy można załadować system z pendrive’a, trzeba zrestartować komputer, wejść w ustawienia BIOS, dalej w sekcję rozruchu, czyli Boot, w niej powinna być opcja: „boot from USB device”.
Istnieją trzy sposoby, aby stworzyć bootowalny pendrive: pierwsza i najłatwiejsza metoda to automatyczny zapis danych przez aplikację, druga polega na nagraniu obrazu ISO na nośnik przez odpowiedni program, ostatnia metoda to ręczne przygotowanie pamięci USB poprzez listę komend.
Bootowalny pendrive najszybciej i najłatwiej zrobimy poprzez aplikację wydawcy Windows, czyli Microsoft.
Najpierw należy wejść na stronę pobierania i kliknąć „Pobierz narzędzia”. Następnie akceptujemy wszystkie zgody licencyjne, w kolejnym oknie wybieramy utworzenie nośnika instalacyjnego. W dalszym kroku aplikacja powinna automatycznie wybrać język oraz wersję systemu - jeśli tego nie zrobi, sami musimy zaznaczyć właściwe opcje. Następnie zaznaczamy „Dysk flash USB” jako wybór nośnika i przechodzimy dalej. Tutaj z listy wybieramy pendrive’a, na którym chcemy zainstalować pliki i aplikacja zaczyna je automatycznie zapisywać na urządzeniu. Gdy proces się zakończy, pojawi się napis „Twój dysk flash USB jest gotowy” - klikamy - „Zakończ” i na tym kończy się cała operacja.
Jak zrobić bootowalny pendrive z obrazu ISO? Proces wygląda bardzo podobnie do powyższego, tylko zamiast zaznaczania dysku USB jako nośnika, odhaczamy „Plik ISO”. Następnie wybieramy język i odpowiednią wersję systemu - i czekamy aż pobranie plików się zakończy. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie programu do tworzenia bootowalnego pendrive, który pozwoli na zapisanie obrazu ISO na pendrive, w taki sposób, aby był gotowy do instalacji Windows.
Zdecydowanie najtrudniejszą metodą jest ręczne tworzenie bootowalnego pendrive'a za pomocą listy komend.
Po pierwsze, uruchamiamy menu Start, klikamy Uruchom i wpisujemy „cmd”. To pozwali na otwarcie specjalnego okna z listą komend. Gdy pojawi się czarne okno, należy wpisać komendę „diskpart”, w tym momencie powinno otworzyć się kolejne okno, w którym wpisujemy polecenie „list disk”. Teraz zobaczymy listę dysków, odszukujemy nasz pendrive i przypisany do niego numer porządkowy. Poniżej wpisujemy polecenie „select disk X”, gdzie X to numer naszej pamięci. Kolejnym krokiem będzie usunięcie z niego wszystkich zapisanych danych. Zaczynamy od komendy „clean” (usuwamy partycje i dane), potem „create partition primary” - teraz tworzymy partycję główną, dalej wpisujemy polecenie „active”, aby ją aktywować, kolejną komendą jest „format fs=fat32 quick” - czyli formatujemy wolumen. Ostatnim poleceniem jest „assign”, za pomocą którego partycji zostanie przypisana litera.
Teraz zostało już tylko przekopiowanie plików instalacyjnych Windows na pendrive. Do napędu wkładamy płytę instalacyjną i kopiujemy na nową partycję wszystkie pliki i katalogi. Po tej operacji mamy gotowy do działania bootowalny pendrive.
Instalowanie Windowsa z pendrive’a nie jest skomplikowane i jeśli mamy przygotowaną bootowalną pamięć flash według powyższych wskazówek, nie powinno stanowić to dużego problemu.
Na początek trzeba zrestartować komputer i dostać się do menu BIOS. Na każdym komputerze menu BIOS może wyglądać zupełnie inaczej. W tym wypadku interesuje nas sekcja rozruchu (Boot Order lub Boot Priority) i tutaj trzeba opcji USB nadać najwyższy priorytet, innym sposobem jest przejście do Boot menu i tam wybranie konkretnego nośnika do rozruchu. Zapisujemy zmiany i wychodzimy. Komputer powinien się zrestartować, a po chwili rozpocznie się instalacja systemu.
Najnowsze laptopy są ultralekkie i bardzo cienkie, kosztem takich rozwiązań jest rezygnacja z napędu optycznego. Gry i programy są dostępne online, zatem nie ma już potrzeby produkowania płyt CD/DVD. Teraz producenci rozwijają połączenia USB oraz ulepszają pamięci flash, dając im coraz większą pojemność. Pendrive 64GB czy pendrive 128GB jest już przedmiotem w powszechnym użytku. Małe, lekkie, poręczne zmieszczą się wszędzie, produkowane z trwałych materiałów są odporne na uszkodzenia.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 18:00
Niedz 10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 168 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756
Polityka prywatności
Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.