Poradniki Eksperta

Bootowalny pendrive - jak zainstalować Windowsa z USB

Użytkownicy komputerów z systemem Windows, co jakiś czas muszą przeinstalować system. Obecnie rzadko spotyka się pliki instalacyjne zapisane na płytach CD/DVD, także wiele laptopów jest pozbawionych napędu optycznego. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest bootowalny pendrive.
Bootowalny pendrive - co to jest?


Bootowalny pendrive to specjalnie przygotowana pamięć USB, która pozwala na automatyczne uruchomienie zawartości podczas startu komputera. Gdy nośnik zawiera pliki instalacyjne Windows - zostanie on zainstalowany, tak samo jakby to odbywało się za pomocą płyty CD/DVD.


Nawet gdy mamy napęd do odtwarzania płyt, warto zrobić bootowalny pendrive. Pamięć flash jest lekka i poręczna, do tego przesyła dane z dużo większą prędkością - szczególnie, jeśli używamy złącza USB 3.0 lub 3.1. Jak zrobić bootowalny pendrive?


Zanim zabierzemy się za przygotowanie nośnika, warto sprawdzić, czy BIOS płyty głównej pozwala na uruchamianie z portu USB. Sama zaś pamięć flash powinna mieć pojemność co najmniej 8GB - najbezpieczniej, jeśli będzie to pendrive 32GB


Aby sprawdzić, czy można załadować system z pendrive’a, trzeba zrestartować komputer, wejść w ustawienia BIOS, dalej w sekcję rozruchu, czyli Boot, w niej powinna być opcja: „boot from USB device”.  


Istnieją trzy sposoby, aby stworzyć bootowalny pendrive: pierwsza i najłatwiejsza metoda to automatyczny zapis danych przez aplikację, druga polega na nagraniu obrazu ISO na nośnik przez odpowiedni program, ostatnia metoda to ręczne przygotowanie pamięci USB poprzez listę komend.


Bootowalny pendrive najszybciej i najłatwiej zrobimy poprzez aplikację wydawcy Windows, czyli Microsoft. 

Najpierw należy wejść na stronę pobierania i kliknąć „Pobierz narzędzia”. Następnie akceptujemy wszystkie zgody licencyjne, w kolejnym oknie wybieramy utworzenie nośnika instalacyjnego. W dalszym kroku aplikacja powinna automatycznie wybrać język oraz wersję systemu - jeśli tego nie zrobi, sami musimy zaznaczyć właściwe opcje. Następnie zaznaczamy „Dysk flash USB” jako wybór nośnika i przechodzimy dalej. Tutaj z listy wybieramy pendrive’a, na którym chcemy zainstalować pliki i aplikacja zaczyna je automatycznie zapisywać na urządzeniu. Gdy proces się zakończy, pojawi się napis „Twój dysk flash USB jest gotowy” - klikamy - „Zakończ” i na tym kończy się cała operacja.Jak zrobić bootowalny pendrive z obrazu ISO? Proces wygląda bardzo podobnie do powyższego, tylko zamiast zaznaczania dysku USB jako nośnika, odhaczamy „Plik ISO”.  Następnie wybieramy język i odpowiednią wersję systemu - i czekamy aż pobranie plików się zakończy. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie programu do  tworzenia bootowalnego pendrive, który pozwoli na zapisanie obrazu ISO na pendrive, w taki sposób, aby był gotowy do instalacji Windows.


Zdecydowanie najtrudniejszą metodą jest ręczne tworzenie bootowalnego pendrive'a za pomocą listy komend.


Po pierwsze, uruchamiamy menu Start, klikamy Uruchom i wpisujemy „cmd”. To pozwali na otwarcie specjalnego okna z listą komend. Gdy pojawi się czarne okno, należy wpisać komendę „diskpart”, w tym momencie powinno otworzyć się kolejne okno, w którym wpisujemy polecenie „list disk”. Teraz zobaczymy listę dysków, odszukujemy nasz pendrive i przypisany do niego numer porządkowy. Poniżej wpisujemy polecenie „select disk X”, gdzie X to numer naszej pamięci. Kolejnym krokiem będzie usunięcie z niego wszystkich zapisanych danych. Zaczynamy od komendy „clean” (usuwamy partycje i dane), potem „create partition primary” - teraz tworzymy partycję główną, dalej wpisujemy polecenie „active”, aby ją aktywować, kolejną komendą jest „format fs=fat32 quick” - czyli formatujemy wolumen. Ostatnim poleceniem jest „assign”, za pomocą którego partycji zostanie przypisana litera.


Teraz zostało już tylko przekopiowanie plików instalacyjnych Windows na pendrive. Do napędu wkładamy płytę instalacyjną i kopiujemy na nową partycję wszystkie pliki i katalogi. Po tej operacji mamy gotowy do działania bootowalny pendrive.


Jak zainstalować Windowsa z pendrive?


Instalowanie Windowsa z pendrive’a nie jest skomplikowane i jeśli mamy przygotowaną bootowalną pamięć flash według powyższych wskazówek, nie powinno stanowić to dużego problemu.

Na początek trzeba zrestartować komputer i dostać się do menu BIOS. Na każdym komputerze menu BIOS może wyglądać zupełnie inaczej. W tym wypadku interesuje nas sekcja rozruchu (Boot Order lub Boot Priority) i tutaj trzeba opcji USB nadać najwyższy priorytet, innym sposobem jest przejście do Boot menu i tam wybranie konkretnego nośnika do rozruchu. Zapisujemy zmiany i wychodzimy. Komputer powinien się zrestartować, a po chwili rozpocznie się instalacja systemu. 


Najnowsze laptopy są ultralekkie i bardzo cienkie, kosztem takich rozwiązań jest rezygnacja z napędu optycznego. Gry i programy są dostępne online, zatem nie ma już potrzeby produkowania płyt CD/DVD. Teraz producenci rozwijają połączenia USB oraz ulepszają pamięci flash, dając im coraz większą pojemność. Pendrive 64GB czy pendrive 128GB jest już przedmiotem w powszechnym użytku. Małe, lekkie, poręczne zmieszczą się wszędzie, produkowane z trwałych materiałów są odporne na uszkodzenia. Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert