Poradniki Eksperta

Co to jest Wi-Fi 6? Czy to już rewolucja sieci bezprzewodowej?


Sieć internetowa stale się rozwija. Jeszcze kiedyś funkcjonowało naliczanie sekundowe, a dziś mamy do czynienia z Internetem o nieprawdopodobnej przepustowości. Korzystanie z jego dobrodziejstw wymaga także inwestowania w domowy sprzęt, który będzie w stanie obsłużyć określoną prędkość sieci. Nowym, rewolucyjnym standardem komunikacji bezprzewodowej jest Wi-Fi 6.wi-fi 6


Wi-Fi 6 – co to takiego?


Wi-Fi 6 jest nowym standardem opanowującym powoli sieci bezprzewodowe. Dotychczasowe nazewnictwo typów połączeń niewiele komukolwiek mówiło. Litery, cyfry – kto by to spamiętał? Wi-Fi 6 jest alternatywną, prostszą nazwą dla standardu 802.11ax. Jego poprzednik to 802.11ac. Skomplikowane, prawda? Tak naprawdę nazwy techniczne byli w stanie opanować jedynie specjaliści w dziedzinie IT. Przeciętemu użytkownikowi mało co mówiły.


Wi-Fi 6, to jak wskazuje nazwa, szósta generacja sieci bezprzewodowych, które uwolniły nas od wielometrowych odcinków kabli. O historii sieci bezprzewodowych nie będziemy się rozpisywać. Warto, żebyś wiedział, iż pierwsza generacja Wi-Fi została wprowadzona na rynek już w 1999 roku. Oczywiście posiadała ona pewne ograniczenia, jak każda technologia w tak zwanym „wieku dziecięcym”. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wdrażano kolejne generacje. Każda z nich wnosiła coś nowego do internetowego, bezprzewodowego świata. Przepustowości łącza sprzed 15 lat dzisiaj wydają się po prostu śmieszne. Niemniej jednak, w tamtym czasie były czymś nowym i zadowalającym miliony użytkowników na całym świecie. Co nowego wprowadza standard Wi-Fi 6?


Routery w naszej ofercie:


Możliwości sieci bezprzewodowej Wi-Fi 6


No dobrze, ale z czym wiąże się tak naprawdę nowy standard Wi-Fi? Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że jest o wiele szybszy, niż jego ostatni poprzednik. Według prowadzonych testów możliwe jest zapewnienie prędkości nawet 10 gigabitów na sekundę. Warto podkreślić, że większość operatorów oferuje dzisiaj transfery o maksymalnej prędkości 1 gigabita. Jest to więc duży krok w przyszłość, który zapewni aktualność standardu w kolejnych latach. Co ważne, routery w standardzie Wi-Fi 6 są w stanie obsłużyć nawet kilkadziesiąt urządzeń jednocześnie. To szczególnie ważne na przykład w budynkach użyteczności publicznej, hotelach lub biurach. Musisz także mieć na uwadze, że z sieci bezprzewodowej nie korzystasz jedynie w przypadku komputera, tabletu lub smartfonu.


Coraz częściej kupowane są inteligentne urządzenia AGD, które także wykorzystują połączenie Wi-Fi. Jeśli zdecydowałeś się na sieć światłowodową, powinieneś kupić router właśnie w tym standardzie. W innym przypadku ograniczysz możliwości, które daje Ci Twój szybki Internet. Standard Wi-Fi 5 umożliwiał korzystanie z przepustowości trzykrotnie mniejszej. Oczywiście nadal można go z powodzeniem używać i dopóki operatorzy nie zaoferują pakietów o prędkości powyżej 1 gigabita na sekundę, nie musisz inwestować w nowy router.


Warto dodać, że Wi-Fi 6 ma także obsługiwać pasma o częstotliwości 6 gigaherców. Do tej pory routery obsługiwały ich dwa rodzaje: 2,4 GHz i 5 GHz. Pasmo o wyższej częstotliwości (w połączeniu z najnowszym standardem sieci bezprzewodowej) będzie umożliwiało uzyskanie większej przepustowości. Warto także zauważyć, że pasmo 2.4 GHz jest już dość zatłoczone i dochodzi często do zaniku sygnału na krótkie momenty. Póki co, pasmo 5 GHz jest mniej używane, więc i bardziej stabilne. Korzystanie z wyższej częstotliwości jest kolejnym krokiem naprzód, który zapewni stabilność w następnych latach.Parę słów o możliwościach obsługi wielu urządzeń


Jak już wspominaliśmy, Wi-Fi 6 pozwala na podłączenie wielu urządzeń do jednej sieci bezprzewodowej. Jeśli znasz sytuacje, w których wydajność Internetu spada podczas korzystania z niego przez wielu domowników, wiesz o co chodzi. Starsze routery nie są w stanie obsłużyć wielu urządzeń jednocześnie. Dochodzi wtedy do spadków prędkości, a nawet zrywania połączenia.


wifi 6


Sytuacja na przestrzeni ostatnich kilku lat także zmieniła się diametralnie. Coraz więcej urządzeń umożliwia podłączenie do sieci Wi-Fi, aby umożliwić diagnozę i konfigurację parametrów na jakich pracują. Są to lodówki, pralki, oczyszczacze powietrza, kina domowe, a nawet żarówki! Obciążenie tym wszystkim sieci Wi-Fi starszej generacji uniemożliwia komfortowe oglądanie filmów, pobieranie plików, o grach wieloosobowych nawet nie wspominając. Dlatego warto wybrać nową generację urządzeń sieciowych. Wi-Fi 6 lepiej zarządza pasmami radiowymi i umożliwia podłączenie nawet kilkudziesięciu urządzeń na tylko jednym kanale. Technologia jest tak zaprojektowana, aby każdy sprzęt otrzymywał własny „kawałek tortu”, jakim jest sieć bezprzewodowa. Urządzenia nie będą już ze sobą rywalizować. Takie usystematyzowanie komunikacji wpływa na jakość połączenia z każdym sprzętem. Na sprawność sieci bezprzewodowej wpływa także zwiększenie ilości dostępnych kanałów oraz możliwość przesyłania większej ilości danych w pojedynczych impulsach.


Kiedy powinieneś zdecydować się na Wi-Fi 6?


Na pewno wtedy, gdy czeka Cię zakup routera. Wtedy nie powinieneś się nawet zastanawiać. Zakup nowoczesnego urządzenia wykluczy konieczność zakupu za jakiś czas, gdy Twój Internet przyspieszy, a router nie będzie go w stanie obsłużyć we właściwym wymiarze. Jeśli planujesz zakup któregoś z flagowych smartfonów, tam możesz spotkać już nową generację Wi-Fi. Także zaawansowane laptopy wykorzystują już odpowiednie karty sieciowe, które obsługują nowy standard. 


Router pracujący w standardzie Wi-Fi 6 powinieneś wybrać także wtedy, gdy decydujesz się na łącze o wysokiej przepustowości. Obecnie wielu operatorów prowadzi inwestycje na terenie całego kraju. Sieć światłowodowa jest doprowadzona do coraz większej ilości miast i wsi. W przypadku tej technologii naprawdę warto zainwestować w urządzenie sieciowe, które wykorzysta w pełni potencjał drzemiący w sieci doprowadzonej do Twojego domu. Oczywiście zachęcamy do „przesiadki” na Wi-Fi 6 także wszystkie osoby, które są fanami nowinek technologicznych i zawsze dążą do wykorzystywania najnowocześniejszych rozwiązań.


wifi 6


Ile kosztuje router Wi-Fi 6?


Inwestycja w router Wi-Fi 6 (802.11ax) to wydatek rzędu kilkuset złotych. Najkorzystniejszy cenowo model Huawei kupisz już za nieco ponad 200 złotych. Jest wyposażony w cztery zewnętrzne anteny gwarantujące dobry zasięg w wielu pomieszczeniach. Wymagające największego nakładu finansowego są zestawy Mesh. To sprzęt, który składa się z kilku nadajników, które możesz rozstawić w całym domu, zwiększając zasięg sieci Wi-Fi. Bardzo ważną zaletą w tym wypadku jest fakt szybkiego przełączania pomiędzy nadajnikami. Możesz poruszać się swobodnie w promieniu zasięgu sieci, bez zrywania połączenia. To szczególnie ważne, jeśli prowadzisz z kimś rozmowę na urządzeniu mobilnym. Nie stracisz wizji ani dźwięku, co mogłoby być irytujące.


Jeśli nie do końca wiesz, jakiego urządzenia potrzebujesz, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Czekają na Ciebie w sklepach stacjonarnych oraz na naszej infolinii. Odpowiedzą na Twoje pytania oraz pomogą wybrać urządzenie. Router możesz zamówić z odbiorem w ulubionym sklepie stacjonarnym lub dostawą do domu bądź punktu odbioru w okolicy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756