Zdaniem eksperta
Technologia DLNA powstała z myślą o szybkim udostępnianiu plików multimedialnych, pomiędzy urządzeniami działającymi w tej samej sieci domowej. Najczęściej jest to oczywiście sieć Wi-Fi, która pozwala na udostępnianie np. zdjęć zapisanych na laptopie na telewizorze, bez potrzeby ich zgrywania na dodatkowe nośniki. W jaki sposób dokładnie działa DLNA, jakie urządzenia oferują wsparcie dla tego rodzaju udostępniania plików i dlaczego warto z tego skorzystać?
DLNA co to jest i dlaczego zmieniło nowoczesną elektronikę? DLNA powstało za sprawą firmy Sony, która jako pierwsza zauważyła potencjał kryjący się w udostępnianiu plików, bez potrzeby ich fizycznego przenoszenia za pomocą płyt lub nośników zewnętrznych. Coraz większa obecność urządzeń, takich jak smart telewizory, smartwatche, laptopy i komputery sprawia, że dostęp do konkretnych danych staje się utrudniony, szczególnie gdy zachodzi potrzeba wyświetlenia np. filmu na większym ekranie, niż w telefonie. Wbrew pozorom, możliwości DLNA nie ograniczają się jednak wyłącznie do prostego udostępniania wspomnianych plików, ale także pomagają w codziennej pracy. Prostym przykładem może być chociażby szybkie drukowanie, bez potrzeby fizycznego wpięcia wybranego urządzenia jak aparat czy smartfon do drukarki. Wystarczy jedynie sieć Wi-Fi oraz urządzenie z certyfikatem DLNA.
Innym niezwykle popularnym zastosowanie DLNA, jest strumieniowanie muzyki. Można tego dokonać z dowolnego urządzenia, na którym znajduje się plik muzyczny, a następnie odtworzyć go np. na słuchawkach, zestawach audio, głośnikach, czy telewizorze. Pamiętać należy, że będzie to możliwe tylko, jeśli te urządzenia również oferują certyfikat DLNA.
DLNA co to tak naprawdę oznacza? DLNA to skrót od Digital Living Network Alliance. Jest to organizacja, która została założona w 2003 roku. W jej skład wchodzą obecnie najwięksi producenci elektroniki na świecie, tacy jak Intel czy Sony, którzy połączyli swoje siły, aby rynek komputerów, laptopów i tabletów wypracował jeden wspólny standard dla udostępniania plików pomiędzy wspomnianymi urządzeniami. Lista obsługiwanej elektroniki od czasu powstania organizacji znacznie się wydłużyła i zawiera obecnie smartfony, aparaty, drukarki, Smart TV oraz wiele innych. Pamiętać jednak trzeba, że pomimo upływu ponad 20 lat od powstania DLNA, wciąż nie jest to standard we wszystkich urządzeniach, nawet u tych producentów, którzy DLNA stworzyli. Jak zatem rozpoznać urządzenie z DLNA?
Najprostszym i najszybszym sposobem na zdefiniowanie, czy dane urządzenie oferuje certyfikat DLNA, jest przejrzenie jego specyfikacji technicznej. Jeśli jednak nie masz do niej dostępu, odpowiednią informację z łatwością znajdziesz na opakowaniu urządzenia. Dużą pomocą jest również to, że sporo elektroniki z obsługą DLNA wciąż dodaje na obudowie odpowiednią naklejkę informującą o obecności tego certyfikatu. Wcześniej wspomnieliśmy, że nie wszystkie urządzenie wspierają DLNA, ale obecnie nie jest to duży procent i zdecydowana większość nowych modeli np. tabletów czy smartfonów, oferuje ten certyfikat. Przed zakupem danego urządzenia, upewnij się jednak, czy jest tak na pewno.
Zobacz także: Co to jest router i do czego służy?
Do skorzystania z DLNA, poza urządzeniem, które zostało wyposażone w taki certyfikat, potrzebna będzie również własna sieć domowa Wi-Fi. Sprawne udostępnianie plików w jej obrębie, będzie możliwe tylko wtedy, jeśli będzie się pamiętało o kilku podstawowych zasadach.
Router, który ma obsługiwać przesyłanie plików w technologii DLNA również podlega kilku obostrzeniom. Po pierwsze, musi oczywiście obsługiwać DLNA, ale ważniejsze jest to, aby sprawdzić, z jaką prędkością jest w stanie przesyłać dane pomiędzy urządzeniami i ile z nich można jednocześnie skonfigurować we własnej sieci domowej.
Zdecydowana większość obecnych na rynku routerów działa z częstotliwością 2,4 GHz, ale coraz częściej można spotkać również modele oferujące częstotliwość 5 GHz. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie dla szybkości transferu plików i danych, dlatego w przypadku, gdy planuje się udostępnianie filmu np. z komputera stacjonarnego do kina domowego, może to mieć duże znaczenie, szczególnie w kwestii jakości wyświetlanego obrazu. Nie można też pominąć tego, że niska prędkość przesyłania może oznaczać zacinanie się odtwarzania.
Routery 2,4 GHz oferują prędkość transferu dochodzącą maksymalnie do 600 Mb/s. Urządzenia z obsługą 5 GHz, mogą natomiast zapewnić ten transfer do poziomu 1300 Mb/s. Prędkość przesyłania danych to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze brać pod uwagę długość fal elektromagnetycznych, czyli mówiąc prościej to, w jaki sposób dana częstotliwość poradzi sobie z przeszkodami, takimi jak ściana, a nawet odległością pomiędzy urządzeniami.
Wynika z tego, że więcej nie zawsze znaczy wydajniej, ponieważ router 2,4 GHz zdecydowanie lepiej poradzi sobie ze wspomnianymi przeszkodami, a co więcej, ma większy zasięg działania. Dzięki temu udostępnianie za pomocą DLNA może być znacznie wydajniejsze, niż w przypadku częstotliwości 5 GHz. Jak dopasować odpowiednie urządzenie do obsługi DLNA w Twoim domu? Wszystko sprowadza się tak naprawdę do opisanych przykładów odległości i przeszkód. Jeśli Twój router znajduje się na piętrze, a chcesz oglądać filmy w kinie domowym znajdującym się na parterze, wówczas lepiej postawić na urządzenie 2,4 GHz. Jeśli natomiast cała sieć DLNA ma działań w obrębie nie większym niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych, wówczas doskonałym wyborem będzie router 5 GHz.
Kolejnym istotnym czynnikiem dla sieci DLNA w Twoim domu są zakłócenia i to również łączy się w prosty sposób z routerami. O tyle, o ile nie trzeba zaprzątać sobie głowy obecnością innych urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor czy komputer, o tyle powinno się to brać pod uwagę w sytuacji, gdy mieszka się w miejscu, gdzie dostępnych jest wiele sieci Wi-Fi, np. sąsiadów. W takim przypadku, ponownie lepszym rozwiązaniem będzie router 2,4 GHz. Większość najnowszych modeli routerów obsługuje od kilku do nawet kilkudziesięciu urządzeń, co jest plusem podczas konfigurowania połączenia dla sieci DLNA.
Stworzenie własnej sieci DLNA nie wymaga tak naprawdę żadnej specjalistycznej wiedzy i nie powinno nikomu zająć więcej czasu niż kilka minut, po których znacznie podniesie się komfort zarządzania plikami na urządzeniach. Pamiętać jednak trzeba o tym, że pliki, które znajdują się na serwerze, będą dostępne tylko wtedy, gdy serwer będzie uruchomiony i podłączony do sieci domowej Wi-Fi.