Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż dysku SSD M.2 - wiemy, jak zrobić to dobrze!

 2023-05-01 

Dyski SSD są dostępne przede wszystkim w dwóch standardach – SATA w rozmiarze 2,5 cala oraz formacie karty rozszerzeń dla portu M.2. Coraz większą popularnością cieszy się tren drugi standard. Dysk SSD M.2 jest mniejszy, może oferować większą wydajność, a jego instalacja zajmuje jedynie krótką chwilę. Z przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się, czym charakteryzuje się interfejs oraz jak zamontować dysk SSD M2.

Jak działa dysk M.2?

Zanim dowiemy się, na czym polega montaż dysky M2, warto wyjaśnić to pojęcie. Przede wszystkim samo fizyczne złącze M.2 należy od razu na wstępie rozróżnić od protokołu transmisji danych. Najczęściej wykorzystywane to SATA oraz NVMe z obsługą magistrali PCIe. Dysk SSD M.2 z protokołem SATA oferuje maksymalną przepustowość wynoszącą 6 Gbit/s. Przekłada się to na wartości odczytu i zapisu sekwencyjnego wynoszące ok. 550 i 500 MB/s, identyczne z tymi, co w dyskach 2,5 calowych. Wybierz taki dysk SSD M.2 tylko, jeśli Twój komputer nie jest kompatybilny z nośnikami typu NVMe.


Jednak nowoczesne „pecety” najczęściej są wyposażone w interfejs M.2 obsługujący protokół NVMe oraz magistrale PCIe 3x4 lub 4x4. Największą zaletą, jaką on oferuje jest zwiększona prędkość transmisji danych. Dysk SSD M.2 obsługujący PCIe 3x4 ma do dyspozycji przepustowość na poziomie niemalże 32 Gbit/s. Najwydajniejsze nośniki z nim kompatybilne oferują prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie ok. 3500 i 3200 MB/s. To aż siedmiokrotnie więcej, niż przy protokole SATA. Standard ten jest obecnie powszechnie wykorzystywany.


Dysk SSD M.2 PCIe 4x4 pełnię swoich możliwości pokaże jedynie w komputerach z płytą główną opartą na chipsecie AMD B550 lub X570 z procesorem z linii Ryzen 3000 lub nowszej. Kompatybilność mają zapewnić też płyty główne z chipsetami Intel Z490, B560 i Z590, które będą wykorzystywać procesory Intel Core 11 generacji. Dostępna przepustowość wynosi niemal 64 Gbit/s, a prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego to nawet 7400 i 6400 MB/s. Dysk SSD M.2 obsługujący protokół NVMe jest najlepszym wyborem dla wymagających konsumentów jak gracze, graficy, montażyści wideo czy inni użytkownicy pracujący na dużych plikach lub zbiorach danych.

Jak zamontować dysk M.2?

Oprócz dużej szybkości wynikającej z protokołu NVMe i magistrali PCIe dysk SSD M.2 wyróżnia się małymi rozmiarami i łatwym montażem. Tradycyjny nośnik 2,5 calowy w komputerze stacjonarnym należało podłączyć przewodem SATA do płyty głównej oraz zasilacza. Wobec tego jak zamontować dysk M.2? Płyta główna najczęściej jest wyposażona w maksymalnie trzy porty tego typu. W celu montażu dysk M.2 należy jedynie wsunąć do złącza i przykręcić śrubą znajdującą się na jego przeciwległym końcu. Cały proces trwa nie więcej, niż kilka minut.

Montując dysk SSD M.2 zwróć jednak uwagę na kilka rzeczy. Do niektórych płyt głównych dołączony jest radiator. Warto go zamontować, aby obniżyć temperaturę pracy dysku. Niektóre nośniki są wyposażone w fabryczny radiator. Nie demontuj go, ponieważ ryzykujesz utratę gwarancji. Gdy będziesz wybierał płytę główną, możesz także zwrócić uwagę na umiejscowienie portu M.2. 


Zdarza się, że jest zlokalizowany zaraz pod głównym złączem PCIe x16. W tym miejscu najczęściej montuje się kartę graficzną, która w trakcie pracy emituje dużo ciepła. Będzie więc dodatkowo nagrzewała dysk. Jeśli nośnik zacznie się przegrzewać, wystąpi tzw. throttling termiczny. To zjawisko polega na obniżeniu wydajności podzespołów, co ma na celu redukcję zużycia energii i zmniejszenie temperatury do bezpiecznej wartości. Oprócz tego każdorazowa wymiana dysku będzie od Ciebie wymagała wyciągnięcia karty graficznej.


Montaż dysku M.2 do laptopa wykonuje się w bardzo podobny sposób. Niezbędne jest jednak rozkręcenie obudowy komputera. Dlatego sprawdź, czy instalując nośnik nie pozbawiasz się również gwarancji. Jak widać instalacja dysku M.2 nie jest trudna. Dzięki małym wymiarom czy braku konieczności stosowania przewodów to nie tylko świetny wybór do laptopa, ale i niewielkiego komputera biurowego czy gamingowego.

Jak zbudowany jest dysk SSD M.2?

Wspominaliśmy już, jak wygląda montaż dysku M2 oraz że jest to format złącza.. Oprócz dysków SSD jest ono stosowane np. do montażu kart sieciowych. Dlatego może mieć różne rozmiary. Wybierając nośnik do komputera spotkasz się np. z oznaczeniem dysk SSD M.2 2280. Jest ono powszechnie stosowane w większości komputerów i płyt głównych. Pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość karty rozszerzeń (22 mm), a kolejne dwie jej długość (80 mm). Inny rozmiar to np. 2242, który jest popularny w niektórych kompaktowych laptopach. Wybierając dysk SSD M.2 do komputera upewnij się więc, że jest on w pełni kompatybilny z Twoją płytą główną i będzie pasował do wymiarów łącza.


Pojemność oferowanych nośników zależy od konkretnego modelu. Najmniejsze oferują ok. 120 GB miejsca na dane. Sprawdzi się to w rzadko używanych komputerach lub jeśli większość danych przechowujesz w chmurze. Do komfortowego korzystania z „peceta” zalecamy przynajmniej 500 GB. Jeśli tylko masz taką potrzebę, możesz kupić dysk SSD M.2 o większej pojemności, nawet 4 TB.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756