Zdaniem eksperta
Dziś praktycznie codziennie korzystamy z Internetu i ułatwia on nam wiele spraw. Czasem jednak zapominamy, że niesie ze sobą również zagrożenia, przed którymi należy się chronić. Jednym z często stosowanych zabezpieczeń jest firewall. Co to i do czego służy, wyjaśnimy w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.
Zanim przejdziemy do wyjaśniania pojęcia firewall, warto rozróżnić rodzaje sieci. W Twoim domu prawdopodobnie jest kilka urządzeń podłączonych do Internetu i korzystających np. ze wspólnego Wi-Fi. Mogą to być np. komputer, telefon, kamera IP, konsola, telewizor oraz inne sprzęty. Wspólnie tworzą one sieć LAN – local area network, czyli sieć lokalną wykorzystywaną na danym obszarze, w tym wypadku jest to Twoje gospodarstwo domowe. Kolejnym rodzajem sieci jest tzw. WAN, czyli wide area netowrk. To sieć funkcjonująca na dużym obszarze, niegraniczona lokalizacją. Największą tego typu strukturą jest Internet.
Po tym wstępie i poznaniu podstaw, możemy omówić firewall, co to jest i jakie pełni zadanie. Otóż dla bezpieczeństwa urządzeń w Twojej sieci, gromadzonych przez nie danych, itp., niezbędne jest zapewnienie izolacji Twojej sieci LAN od WAN. W tym miejscu do akcji wkracza firewall, czyli zapora sieciowa. Jest to rozwiązanie sprzętowe lub programowe, zapewniające kontrolę ruchu sieciowego wykorzystując do tego szereg zdefiniowanych reguł. Jego głównym celem jest ochrona sieci komputerowej przed nieautoryzowanym dostępem, atakami i innymi zagrożeniami. Skoro wiesz już, czym jest firewall, przyjrzyjmy się dokładniej jego zdaniom.
Zagrożeń w sieci jest cała masa i czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednym z powodów jest fakt, że współczesne oprogramowanie jest na tyle zaawansowane, że zawiera już preinstalowane systemy zabezpieczeń. Okazuje się, że możesz nie wiedzieć czym jest firewall, a mimo to z niego korzystać. Jest on bowiem elementem np. systemu Windows, gdzie funkcjonuje jako Zapora Microsoft Defender. Jest kilka głównych zagrożeń, przed którymi zabezpieczy Cię firewall. Przede wszystkim są to próby włamań do sieci i systemu. Zapobiega np. skanowaniu portów, czy uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu. Zapora sieciowa ogranicza dostęp złośliwego oprogramowania, wykrywa podejrzane pliki i programy mogące być przyczyną infekcji. Są one blokowane. Kolejnym z zagrożeń są ataki DoS, czyli przeciążenie sieci oraz zakłócenie jej działania. Wykorzystując firewall możesz również prowadzić filtrację treści. To przydatne rozwiązanie, ponieważ pozwala ograniczyć dostęp do wybranych witryn, np. z niewłaściwą zawartością. Jest w stanie również ochronić Cię przed wyciekiem danych i umożliwia zablokowanie wybranych portów sieciowych. Firewall monitoruje ruch w sieci LAN, zabezpieczając urządzenia w niej pracujące przed przemieszczaniem się zagrożeń.
Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób zapora sieciowa wykrywa potencjalne zagrożenia i zapobiega ich rozwinięciu. Rozwiązanie to opiera się przede wszystkim na monitoringu oraz kontroli ruchu sieciowego, wykorzystując do tego zestaw zdefiniowanych reguł. Składa się to z kilku etapów. Filtracja sprawia, że firewall analizuje pakiety danych w sieci i ustala, czy mają one zostać przepuszczone czy zablokowane. Wykorzystuje do tego wcześniej wybrane reguły. Filtracja na poziomie aplikacji umożliwia blokadę określonych rodzajów ruchu w usługach i programach. Dzięki temu kontrola dostępu jest bardziej złożona. Firewall może również wykorzystywać filtrację treści. Pozwala to na blokadę np. określonego typu stron internetowych lub plików, np. wideo, aby sieć nie była nadmiernie obciążona. Dla zapobiegania włamaniom, firewall monitoruje ruch sieciowy w poszukiwaniu podejrzanych aktywności. Reguły i politykę bezpieczeństwa ustala również administrator sieci. Może on wybrać jaki rodzaj ruchu jest dozwolony i na podstawie tych założeń, ograniczyć rodzaj wybranych zagrożeń.
Jak widzisz, firewall jest bardzo zaawansowanym rozwiązaniem, a jego wykorzystanie może wybiegać daleko poza zapewnienie ochrony sieci oraz obejmować odpowiednie zarządzanie nią. Przede wszystkim, funkcje takie jak np. blokada aplikacji, określonych kategorii stron czy rodzaju plików, możesz wykorzystać także do wprowadzenia właściwych reguł pracy. Przykładowo w domu zablokujesz dzieciom dostęp do określonych stron internetowych, dokładnie tych które uznasz za niestosowne. Możesz również zablokować określony rodzaj ruchu, np. streaming, aby sieć działała sprawniej. Możliwości są bardzo duże, dlatego warto je poznać.
Są różne rodzaje zapór sieciowych. Każda z nich ma swoje specyficzne zastosowania i jest wybierana w zależności od potrzeb oraz wymagań sieciowych danej organizacji lub użytkownika. Przyjrzymy się najpopularniejszym z nich i wybieranych najczęściej przez użytkowników domowych lub z segmentu MŚP. Dowiesz się również, które z nich możesz nabyć w sklepie Media Expert, chcąc dodatkowo zabezpieczyć swoją sieć. Firewall sprzętowy ma formę urządzenia fizycznego zainstalowanego w chronionej sieci. To rozwiązanie rzadko stosowane przez użytkowników domowych, którzy częściej wybierają firewall wbudowany np. w router lub zaporę programową. To właśnie ona jest drugim rodzajem zabezpieczenia. To po prostu odpowiednie oprogramowanie na serwerze lub urządzeniu klienckim.
Poza aspektem fizycznym – urządzenie lub program – na klasyfikację firewalli wpływa również skala działania. Dlatego wyróżnimy zapory sieciowe, które mogą być sprzętowe i programowe, jednak ich wspólnym mianownikiem jest to, że zabezpieczają całą sieć. To rozwiązanie powszechnie stosowane np. w korporacjach i stanowi część całego systemu zabezpieczeń. Z kolei osobista zapora sieciowa, to oprogramowanie zainstalowane na komputerze, chroniące go przed zagrożeniami z Internetu.
W użytku domowym, firewall sprzętowy to rzadkość. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w firmach i dużych sieciach, gdzie może chronić całą infrastrukturę. Ma liczne zalety – przede wszystkim jest bardzo wydajny i działa niezależnie od systemów operacyjnych. Ustawienia ochrony wprowadzasz globalnie, a nie na każdym urządzeniu klienckim. To znacznie oszczędza czas i jest po prostu praktyczniejszym rozwiązaniem. Jak już wspomnieliśmy, sprzętowa zapora sieciowa to po prostu urządzanie fizyczne umieszczane między siecią wewnętrzną a zewnętrzną (np. Internetem). Zastosowanie sprzętowego firewalla pozwala na przeprowadzenie szybkiego wdrożenia i błyskawiczne uruchomienie sieci firmowej. Nawet w przypadku dużej liczby uczestników, nie odczujesz problemów wydajnościowych. Wybrane modele zapór możesz zamontować w szafie typu rack, co pozwala na przechowywanie całej infrastruktury sieciowej w jednym miejscu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, jest także funkcja zarządzania siecią w chmurze. Dzięki niej możesz mieć dostęp do wszystkich ustawień i opcji z dowolnego miejsca na świecie. To praktycznie niezbędne w czasach pracy zdalnej. Taki sprzęt możesz nabyć również w sklepie internetowym Media Expert. Co ważne, jak przystało na urządzenie do użytku profesjonalnego, dostępne są również atrakcyjne formy finansowania, w tym leasing.
Kiedy dobrym wyborem będzie programowy firewall i jakie zalety ma to rozwiązanie? Oprogramowanie jest instalowane na komputerze lub serwerach kontrolujących ruch sieciowy. Ta pierwsza opcja to dobry wybór, jeśli nie korzystasz z wielu stacji roboczych. Z kolei serwer pośredniczący sprawdzi się, gdy chcesz objąć ochroną więcej urządzeń i nie konfigurować każdego oddzielnie. Taki osobisty firewall jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku małych sieci domowych. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwość konfiguracji i aktualizacji oraz możliwość działania na różnych urządzeniach. Zapora sieciowa może być elementem wyposażenia pakietu aplikacji antywirusowych i znajdziesz je w ofercie Media Expert. To opcja polecana użytkownikom domowym, którzy chcą chronić konkretne stanowisko. Wybierając taki pakiet, otrzymasz zbiór specjalistycznych aplikacji, które często są wyposażone w predefiniowane opcje ustawień. To sprawia, że konfiguracja jest wyjątkowo łatwa i zajmuje kilka minut, a poradzą sobie z nią nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Dodajmy, że takie rozwiązanie ma więcej opcji i jest bardziej skuteczne, niż narzędzia wbudowane i dostarczane z systemem operacyjnym.
Każdy sposób na dodatkową ochronę danych gromadzonych przez nasze urządzenia elektroniczne jest dobry. Firewall nie jest wyjątkiem, a w przypadku budowy sieci firmowej, jest praktycznie niezbędny. W użytku domowym to rozwiązanie przydatne, jednak często wystarczającą ochronę będzie stanowić systemowa warstwa zabezpieczeń. Dodatkowa zapora sieciowa okaże się przydatna, gdy zależy Ci na bardziej kompleksowej konfiguracji sieci, np. chcesz wyłączyć dostęp do określonych treści i sprawować większą kontrolę nad użytkownikami.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
29.11
08:00 - 22:00
02.12
08:00 - 22:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756