Zdaniem eksperta

G-Sync – co to jest? Jak włączyć?

Data dodania: 08-08-2023

Producenci monitorów komputerowych stale pracują nad technologiami pozwalającymi zoptymalizować jakość obrazu wyświetlanego na ekranach. Jedną z nich jest G-Sync. Wyjaśniamy na czym polega, jak działa i w jaki sposób ją włączyć. Zachęcamy do lektury.

Co to jest G-Sync?

Zarówno monitory, jak i telewizory, są urządzeniami, które producenci stale rozwijają i wdrażają nowe technologie mające poprawiać jakość oraz wrażenia użytkowników. Prawda jest taka, że oprócz samych podzespołów, kluczowe jest również oprogramowanie urządzeń. Dotyczy to zarówno monitorów, telewizorów, smartfonów, a nawet głośników. Po to właśnie stworzono G-Sync. To optymalizacja zaprojektowana przez Nvidia, stworzona z myślą o użytkownikach kart graficznych tej marki.


Freesync G-Sync polega na zapewnieniu jak najlepszej synchronizacji pomiędzy układem grafiki, a monitorem. Dzięki temu poprawie ulega nie tylko jakość obrazu, ale usuwane są niepożądane zjawiska jak np. przycięcia (stuttering) czy rozrywanie (tearing) scen. Płynność akcji jest o wiele większa, nawet jeśli częstotliwość odświeżania ekranu jest na całkiem dobrym poziomie. Jeśli chcesz wykorzystać dobrodziejstwa tej technologii, musisz posiadać monitor kompatybilny z G-Sync oraz kartę graficzną współpracującą z tym rozwiązaniem. Powinieneś wiedzieć, że jest kilka typów optymalizacji prowadzonej przez Nvidia. Warto, abyś znał różnicę pomiędzy nimi, gdyż podczas wyboru nowego monitora, może się to okazać bardzo ważne dla ostatecznego efektu widocznego na ekranie.


G-Sync to podstawowa wersja, o której zaletach już pisaliśmy. Jest najpowszechniejsza i najbardziej rozpoznawalna wśród użytkowników. G-Sync Compatible to rozwiązanie pozwalające na współpracę monitorów korzystającym z optymalizacji Adaptive Sync, która jest po części zbieżna z AMD FreeSync, czyli projektem konkurencji. Sprzęt korzystający z tego standardu jest na pewno odrobinę tańszy, ale należy spodziewać się mniej spektakularnych efektów. Rozwinięciem podstawowej wersji technologii jest G-Sync Ultimate. Zaletą tego systemu jest wspieranie filtra HDR, co ma duże znaczenie dla obrazu wyświetlanego na ekranie.


Podsumowując jeszcze temat różnic pomiędzy standardami G-Sync, wszystkie typy zapewniają redukcję niepożądanych zjawisk graficznych, ale tylko pełna wersja systemu, a także Ultimate, wykorzystują rozwiązania sprzętowe. Z kolei G-Sync Compatible oparte jest jedynie na optymalizacji programowej.

Monitory w naszej ofercie:

Jakie problemy dokładnie rozwiązuje G-Sync?

Podczas szukania nowego monitora, część osób może zadać sobie pytanie, czy właściwie szukanie sprzętu zgodnego z optymalizacją Nvidia jest warte zachodu. Skoro urządzenie cechuje wysoka częstotliwość odświeżania ekranu i niskie opóźnienie wejścia, to po co inwestować w kolejne dodatki? Różnica jednak jest zauważalna i nie jest to tylko zbędny gadżet, który ma wpływ na cenę.


Wydawać by się mogło, że podłączenie monitora do komputera jest tak proste, że nie może dojść do żadnych problemów w trakcie użytkowania sprzętu. A jednak, czasami dochodzi do błędów związanych z kompatybilnością. Jednym z niepożądanych zjawisk jest tearing, czyli rozrywanie ekranu. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli wyłączona jest pionowa synchronizacja (V-Sync). Nawet aktywacja tej funkcji nie rozwiązuje problemu w pełni. Wiąże się to między innymi z większym opóźnieniem wejścia (input lag), które jest szczególnie niechętnie tolerowane przez graczy rywalizujących w sieci. Dlatego wielu z nich decyduje się na wyłączanie V-Sync. Ponadto, w przypadku naprawdę dynamicznych scen, a takich w nowoczesnych grach nie brakuje, może dojść do zacięć nazywanych stutteringiem. To zauważalne zawieszanie się klatek, które nijak się ma do zapewnienia komfortowej rozrywki graczowi.


Dzięki technologii G-Sync możliwe jest zniwelowanie tych zjawisk do minimum. Dochodzi do synchronizacji częstotliwości odświeżania ekranu monitora z prędkością renderowania karty graficznej. W ten sposób zarówno tearing, jak i stuterring odchodzą w niepamięć. Wzrost opóźnienia wejścia jest nieznaczny i zdecydowanie akceptowalny.

Jak włączyć G-Sync?

Dobrze, wiemy już na czym polega G-Sync. Teraz potrzebna jest wiedza na temat uruchomienia optymalizacji. Przede wszystkim, zacznij od prawidłowego podłączenia monitora. Najlepiej rób to przy wyłączonym komputerze. Najpierw podłącz przewód HDMI, a następnie kable zasilające. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przepięcia, które mogłoby uszkodzić sprzęt. Jeśli wszystko gotowe, włącz komputer i monitor. Twoim oczom powinien pojawić się automatyczny komunikat na temat możliwości aktywacji G-Sync. Uruchom panel konfiguracyjny Nvidia i przejdź do zakładki o nazwie „Konfigurowanie funkcji G-Sync”. Aktywuj opcję poprzez zaznaczenie odpowiedniego okienka i gotowe. Do wyboru pozostawiono także możliwość korzystania z rozwiązania w trybie pełnoekranowym, ale także okienkowym.


To wszystko. Od tej pory G-Sync będzie pracował nad synchronizacją Twojej karty i monitora. Nie powinno już dochodzić do zjawisk wpływających na komfort podczas rozgrywek. Jeśli chcesz mieć pewność prawidłowego połączenia komponentów zestawu komputerowego, możesz zainwestować w kabel HDMI wykonany z odpowiednich materiałów, które wpływają na szybkość i jakość przesyłanego sygnału. Podobną technologię optymalizacji wprowadziło również AMD. Założenia są podobne, choć pewnie różnice na pewno występują. Fanów obydwu marek układów graficznych nie brakuje i każda ze stron ma wiele argumentów popierających ich wybór.

Monitory w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756