Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak przyspieszyć komputer lub laptop? Poznaj sprawdzone sposoby

 2023-07-18 

Z pewnością każdy by chciał, aby jego komputer długo działał tak sprawnie, jak dopiero co po wyjęciu z pudełka. Niestety rzeczywistość jest bardziej brutalna i często po kilku latach, a czasem nawet miesiącach, jego szybkość działania znacznie się zmniejsza. Wtedy zaczniesz się zastanawiać, jak przyśpieszyć komputer. Wbrew pozorom, nie jest to trudne, jednak wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy. Musisz przede wszystkim zlokalizować źródło problemu, które może być sprzętowe – za mała wydajność lub uszkodzone komponenty – lub programowe, czyli system operacyjny jest obciążony zbyt dużą liczbą aplikacji i zbędnych procesów. Oczywiście nie zostawimy Cię samego z tym problemem i zapraszamy do naszego poradnika, z którego dowiesz się, jak odmulić komputer i ponownie cieszyć się jego pełną wydajnością.

Co może być powodem spowolnienia pracy urządzenia?

Zmiana urządzenia na nowsze często wiąże się ze sporym zadowoleniem z wydajności nowego sprzętu. Po kilku latach może się okazać, że z początkowej szybkości pracy pozostały tylko wspomnienia. Na spadek wydajności może mieć także wpływ wysokie obciążenie podzespołów. Może do tego dochodzić na przykład podczas korzystania z rozbudowanych, specjalistycznych programów lub rozgrywek w nowe, atrakcyjne gry. Pamiętaj, że każdy komputer ma własne ograniczenia, które mogą być dla Ciebie frustrujące.


Jeśli Twój laptop lub „pecet” (urządzenie stacjonarne) wyraźnie zwolnił, sprawdź ilość uruchomionych jednocześnie programów. Wiele aplikacji może pracować w tle, co także nie wpływa korzystnie na wydajność komputera. Ilość włączonych programów oraz ich wymagania techniczne sprawiają, że sprzęt może mieć problem z realizowaniem zadanych procesów. Podobny, niekorzystny efekt, może być zauważony podczas aktualizowania się oprogramowania. To naprawdę spore obciążenie dla wielu komputerów – szczególnie tych nieco mniej zaawansowanych technicznie. Ostatnią rzeczą, która może spowolnić urządzenie z poziomu software’u, jest złośliwe oprogramowanie. Brak odpowiedniej ochrony antywirusowej może doprowadzić do nieumyślanego pobrania wirusów, które uruchomią procesy monitorujące Twoją aktywność. Choć samo oprogramowanie ochronne także potrzebuje całkiem dobrej wydajności, nie warto się go pozbywać.


O ile z powyższymi problemami poradzisz sobie bez ingerencji w kwestie techniczne, to sprawa zaczyna komplikować się na etapie sprzętowym. Może się okazać, że Twój dysk jest uszkodzony, przez co o wiele wolniej pracuje. Takie awarie warto monitorować, gdyż grożą utratą danych magazynowanych na komputerze. Problemem może być także przegrzewanie się podzespołów. Mowa tu między innymi o procesorze. Warto sprawdzić temperaturę poszczególnych elementów komputera, gdyż być może winowajcą przegrzewania jest na przykład uszkodzony układ chłodzący. Zalegający kurz lub zużyta pasta termoprzewodząca również nie ułatwiają odprowadzania nadmiaru ciepła. Rozwiązaniem kłopotów z wolną pracą komputera może być także zbyt mała ilość pamięci operacyjnej RAM, w stosunku do aktualnie używanego oprogramowania.

Problemy programowe

Mogą mieć kilka przyczyn, ale najczęściej jest to duża ilość uruchomionych, zbędnych procesów. Jak przyśpieszyć komputer i poradzić sobie ze zbędnymi aplikacjami? Przede wszystkim, na początku je zlokalizuj. W tym celu uruchom menedżer zadań i w zakładce procesy, sprawdź działające w tle aplikacje. Zwróć uwagę na te, które w największym stopniu obciążają dysk, pamięć RAM oraz procesor. Twoją podejrzliwość powinny wzbudzać procesy, które mocno obciążają podzespoły, jednak nie jesteś ich w stanie skojarzyć z żadnym wykorzystywanym na co dzień oprogramowaniem. Po zlokalizowaniu takiej aktywności, jej nazwę możesz sprawdzić w wyszukiwarce internetowej. Gdy ustalisz czym ona jest, możesz usunąć powiązaną z nią aplikację jeśli nie ma ona znaczenia dla funkcjonowania systemu i z niej nie korzystasz. W pozbywaniu się zbędnego oprogramowania i pozostałych po nim plików oraz wpisów w rejestrze.


Oczywiście problem może być głębszy i wynikać, np. z wirusów na Twoim komputerze. Na początku więc, powinieneś przeskanować sprzęt oprogramowaniem antywirusowym. Nie wychodząc z domu, w sklepie MediaExpert.pl możesz kupić cyfrową licencję, która w kilka chwil będzie gotowa do instalacji. Aplikacja powinna pomóc Ci uporać się z większością zagrożeń. Jak przyśpieszyć laptopa, gdy nawet program antywirusowy nie pomaga? Pewnym rozwiązaniem jest ponowna instalacja systemu operacyjnego. Laptop ma najczęściej partycję typu recovery, z której możesz przywrócić system w wersji startowej. Jednak nie zapomnij wcześniej wykonać kopii niezbędnych danych.


Niektóre poradniki informując jak przyśpieszyć komputer, polecają wykonać defragmentację dysku. Faktycznie może to pomóc, jednak jedynie w przypadku dysków HDD. Jeśli Twój komputer ma dysk SSD, defragmentacja nie jest zalecana, ponieważ tylko niepotrzebnie zużywa dysk.


Skąd się bierze szkodliwe oprogramowanie?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto sprawdzić skąd właściwie bierze się szkodliwe oprogramowanie. Jego głównym źródłem są strony z nielegalnymi treściami. Pobierając np. pirackie gry, zawsze ryzykujesz tym, że wraz z nimi trafisz na szkodliwe oprogramowanie. Popularną metodą ataków i przechwycenia komputera są również maile niewiadomego pochodzenia, np. zawierające załącznik w formacie archiwum plików. Po jego rozpakowaniu, komputer może zostać zainfekowany. Także pobierając darmowe programy z popularnych, legalnych witryn, zwracaj uwagę na proces instalacji. Często oprócz aplikacji, której potrzebujesz, proponują one zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, jak np. paski narzędzi (toolbar), czy wersje testowe. Choć nie są one niebezpieczne, to mogą negatywnie wpływać na wydajność komputera.

Problemy ze stabilnością systemu

Jak przyśpieszyć komputer, który ma problemy ze stabilnością systemu? Najczęściej przyczyna jest sprzętowa. Pierwszym powodem może być uszkodzony zasilacz komputerowy. Jeśli „pecet” zaczyna wyłączać się, np. podczas grania w wymagające gry, może to oznaczać, że zasilacz nie jest w stanie dostarczyć mocy wystarczającej do stabilnej pracy komponentów. W takiej sytuacji, najlepiej wymienić go na nowy. W komputerach stacjonarnych zazwyczaj stosuje się standardowe zasilacze ATX. Wybierz jednostkę dużej mocy i renomowanej firmy, gdzie potwierdzeniem jakości są zawsze certyfikaty. W laptopach zalecamy stosować przede wszystkim oryginalne zasilacze, dostarczane przez producenta. Ewentualnie możesz wykorzystać dobrej jakości zamiennik, jednak pamiętaj aby oferował on moc i napięcie, takie jak oryginalna ładowarka.

Wysokie temperatury pracy

Kolejny problem związany jest przegrzewaniem się podzespołów. Jeśli Twój komputer pracuje stabilnie, jednak po jakimś czasie gry zaczynasz doświadczać spadku wydajności, to właśnie temperatury mogą być problemem. Ze względu na zużycie i gromadzący się we wnętrzu komputera kurz, układ chłodzenia może pracować mniej efektywnie. Przez to, w trakcie wymagających prac, podzespoły mogą zacząć się przegrzewać. Zazwyczaj występuje wtedy, tzw. thermal throttling, czyli aby utrzymać właściwą temperaturę, podzespoły zmniejszają swoją wydajność, poprzez czasowe obniżenie częstotliwości taktowania. Jak temu zapobiec?


Jeśli posiadasz komputer stacjonarny, możesz go po prostu rozkręcić i wyczyścić podzespoły ze zgromadzonego we wnętrzu kurzu. Dotyczy to przede wszystkim systemów chłodzenia karty graficznej i procesora oraz wszelkich wentylatorów i filtrów. Laptopy oczywiście również można rozkręcić, aby wyczyścić ich wnętrze, jednak mniej zaawansowanym użytkownikom może to przysporzyć trochę trudności. Jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej czyszczenie układu chłodzenia zleć wyspecjalizowanemu serwisowi. Doraźnym rozwiązaniem, które może Ci pomóc, jest kupno podkładki chłodzącej pod laptopa. Każdy komputer jest wyposażony w czujniki monitorujące temperaturę. Korzystając z zewnętrznego oprogramowania, możesz na bieżąco sprawdzać jakie temperatury osiągają w trakcie pracy konkretne podzespoły. Dzięki temu ustalisz, czy faktycznie są one źródłem problemów trapiących Twój komputer.

Jakie podzespoły przyspieszą komputer?

Jeśli pomimo wykonania powyższych czynności, wciąż zastanawiasz się jak przyspieszyć działanie laptopa, to być może powinieneś pomyśleć o wymianie niektórych podzespołów. Taka sama zasada dotyczy oczywiście tradycyjnych komputerów. W codziennej pracy biurowej, na komfort korzystania ze sprzętu mają wpływ przede wszystkim: zastosowany procesor, pojemność pamięci RAM oraz typ dysku.


Niestety wymiana procesora w laptopie zazwyczaj nie jest możliwa, ale w zasadzie każda jednostka z dwoma rdzeniami i czterema wątkami, powinna zapewnić moc odpowiednią do mniej wymagających zadań, jak np. zastosowania multimedialne. W komputerach stacjonarnych zaś polecamy, aby obecnie korzystać z przynajmniej czterordzeniowych procesorów, które poradzą sobie świetnie w pracach biurowych.

Wymiana dysku na SSD

Największe znaczenie ma jednak typ zastosowanego dysku. Niezależnie od tego, czy posiadasz laptopa czy komputer stacjonarny, to powinien on być wyposażony w dysk SSD. Jeśli Twój „pecet” ma tradycyjny dysk twardy HDD, a korzystanie z niego jest dalekie od komfortowego, to prawdopodobnie wiemy już kto jest sprawcą tego zamieszania. Dyski HDD są niestety dosyć wolne. Pod względem czasów dostępu, współczynnika IOPS, czy szybkości transferu danych, znacząco odstają od SSD.


Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jeśli wymienisz HDD na SSD w swoim komputerze, to odczujesz wręcz gigantyczny wzrost wydajności. System operacyjny czy programy, będą uruchamiać się dosłownie po kliknięciu. W zależności od złączy, które posiada komputer, możesz wybrać dysk M.2 lub SATA w rozmiarze 2,5 cala. M.2 to nowocześniejszy typ złącza, a takie dyski oferują większą wydajność. W laptopach często jest możliwość montażu tylko jednego dysku. W takiej sytuacji, swój stary HDD możesz umieścić w specjalnej obudowie i wykorzystać następnie jako dysk przenośny, np. do wykonywania kopii zapasowych.

Rozbudowa pamięci RAM

Kolejny sposób na to jak przyśpieszyć komputer, to zwiększenie pojemności pamięci RAM. Gdy uruchomisz systemowy menedżer zadań, możesz sprawdzić, ile pamięci RAM wykorzystują pracujące w tle aplikacje. Jak się okazuje, dosyć wymagająca pod tym względem jest… przeglądarka internetowa, np. popularny Google Chrome. Choć to z pozoru prosta aplikacja to musisz mieć świadomość, że pracując na kilkudziesięciu uruchomionych kartach, musisz mieć odpowiednio wydajny komputer. 


Dlatego warto zadbać o dużą ilość pamięci RAM. Obecnie jako minimum polecamy 8 GB. Jednak jeśli już bierzesz się za rozbudowę pamięci komputera, być może warto wyposażyć się w 16 GB. Da Ci to większy bufor bezpieczeństwa na przyszłość i pozwoli na płynniejszą pracę w bardziej zaawansowanych aplikacjach, np. tych do obróbki grafiki. Jeśli Twój komputer ma już kilka lat, to prawdopodobnie obsługuje moduły typu DDR3. W nowych „pecetach”, są zaś stosowane kości DDR4.

Gdy nie możesz wymienić podzespołów

Niestety, niewielkie tablety czy kompaktowe ultrabooki, najczęściej nie mają możliwości wymiany i rozbudowy podzespołów. Jak przyśpieszyć komputer takiego typu? Zostaje Ci przede wszystkim skorzystanie z proponowanych przez nas metod programowych, czyli zadbanie o porządek na dysku i być może zmiana pewnych nawyków, np. korzystanie z mniejszej liczby zakładek w przeglądarce. Bez wątpienia komputer warto też oddać na przegląd do profesjonalnego serwisu, który wykona konserwację układu chłodzenia. Dzięki temu, sprzęt będzie pracował jeszcze długo. Gdyby jednak i te zabiegi okazały się niewystarczające, pozostaje kupno nowego laptopa o wydajniejszej specyfikacji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756