Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak ulepszyć laptopa?

 2022-08-03 

Laptopy to jedne z najbardziej popularnych urządzeń, które używamy na co dzień. Nic więc dziwnego, że każdy z użytkowników chce, by jego sprzęt działał jak najlepiej. Czy da się zrobić coś, by urządzenie działało sprawniej bez sporych wydatków i skomplikowanych operacji? Jak ulepszyć laptopa?

Ulepszanie laptopa – na czym polega?


Zanim odpowiemy sobie szczegółowo, jak ulepszyć laptopa, powiedzmy sobie krótko, na czym właściwie taki proces może polegać. Laptop jest urządzeniem dość specyficznym. Producenci dają z siebie wszystko, by w jak najbardziej kompaktowej, przyjaznej dla użytkownika formie dostarczyć nam produkt, który będzie dawał nam jak najlepsze wrażenia. W porównaniu z komputerami stacjonarnymi, w których wielkość urządzenia nie jest tak istotna, laptopy muszą iść często na kompromis między „mocą” urządzenia, a jego wygodą użytkowania i przenoszenia. Dla osób szukających odpowiedzi na pytanie „jak ulepszyć laptopa?” jest to bardzo istotna informacja. Użytkownicy „komputerów personalnych”, czyli PC, są znacznie mniej ograniczeni wielkością urządzenia, która przy podnoszeniu wydajności urządzenia może grać rolę. Czasami, aby „ulepszyć laptopa”, możemy być zmuszeni do wymiany poszczególnych podzespołów urządzenia. W tym celu jesteśmy zmuszeni do ograniczenia się do urządzeń pasujących nie tylko do gniazd naszego laptopa, ale również pojemności jego obudowy. O całym tym procesie w szczegółach pomówimy później.

Czy jednak posiadając laptopa, a nie komputer stacjonarny, jesteśmy skazani na wolne i niesatysfakcjonujące działanie? Na szczęście, odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie! Istnieją sposoby na to, by polepszyć działanie laptopa, bez ingerencji lub wymiany poszczególnych narzędzi zagwarantowanych przez producenta. Co ciekawe, rozwiązania te możemy często zastosować nie tylko wobec komputera przenośnego, lecz również wszelkich innych współczesnych urządzeń – komputerów stacjonarnych, smartfonów, tabletów i wielu innych. Jakie są to sposoby? Jak ulepszyć laptopa? Poniżej znajdziesz sprawdzone i proste metody, by uczynić swoje urządzenie jeszcze lepszym.

Laptopy w naszej ofercie:

Fizyczne oczyszczanie komputera

Jednym z pierwszych kroków, które powinniśmy podjąć, by ulepszyć działanie naszego komputera przenośnego, jest wyczyszczenie go z wszelkich fizycznych zbrudzeń, które mogły znaleźć się w środku urządzenia. Podczas lat codziennego użytkowania wnętrze laptopa kumuluje w sobie zaskakująco duże ilości wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Od zwykłego, wszechobecnego kurzu, przez zbierające się na klawiszach i pomiędzy nimi resztki martwego naskórka, aż po wyjątkowo szkodzące podzespołom urządzenia często występujące zalania wodą i innymi napojami – wnętrze urządzenia może zbierać w sobie duże ilości zanieczyszczeń, które znacznie wpływają na odpowiednie działanie urządzenia. Zatkanie otworów wentylacyjnych, zabrudzenie wiatraków wentylatorów itd. może znacznie obniżyć jakość działania laptopa. System chłodzenia w laptopie pełni wyjątkowo ważną rolę. Podczas gdy komputery stacjonarne zazwyczaj stoją w taki sposób, by wyjścia wentylacyjne miały odpowiednią odległość od przeszkód, tak laptopy często nie mają takiej możliwości. Między innymi dlatego dbanie o system chłodzenia w laptopach jest tak bardzo istotne.


Przegrzewanie się urządzenia w bezpośredni sposób wpływa na jakość funkcjonowania laptopa. Jeżeli korzystamy z przenośnego komputera często (na przykład w pracy) lub w nieprzyjaznych warunkach, warto zaopatrzyć się w specjalne maty lub podstawki chłodzące. Odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie – jak wyczyścić wnętrze komputera z zanieczyszczeń? Podstawowym narzędziem okazuje się zwykły spray ze sprężonym powietrzem. Dostępny w wielu miejscach produkt wystarczy zastosować na wnętrzu urządzenia po jego rozkręceniu. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić – na naszej stronie znajdziesz odpowiednie poradniki. Ewentualnie możesz zgłosić się z problemem do specjalisty. Po otwarciu urządzenia należy „przedmuchać” sprzęt i wyczyścić go suchą szmatką. Proces ten należy wykonywać regularnie, jeżeli chcemy zachować naszego laptopa w jak najlepszym stanie.

Technologiczne oczyszczanie komputera

Omówiliśmy szczegółowo mechaniczne oczyszczanie komputera. Czas przejść do podobnej czynności, lecz w zakresie technologicznych rozwiązań. Oczyszczanie laptopa możemy przeprowadzić nie tylko w dosłownym zakresie, lecz również pozbywając się wszelkiego rodzaju nieużywanych programów, zbędnych plików itd. Jeżeli pamięć wbudowana naszego komputera przenośnego jest mocno zapełniona, system operacyjny może mieć utrudnione zadanie w przeszukiwaniu całej zawartości – zjawisko to bezpośrednio wpływa na szybkość działania urządzenia. Inną przyczyną spowolnienia działania komputera są liczne programy, które działają w tle lub uruchamiają się podczas włączania się systemu operacyjnego. Warto zastanowić się, czy wszystkie z aktywnych aplikacji są nam potrzebne lub czy nie warto chociaż zablokować im możliwość samoistnego startu. Wykonanie tak prostej czynności jak oczyszczenie laptopa z niepotrzebnych plików i aplikacji może znacznie usprawnić działanie komputera – zarówno podczas jego uruchamiania, jak i pracy w ogóle.

Wymiana podzespołów

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najbardziej skutecznych sposobów na ulepszenie laptopa może okazać się wymiana konkretnych podzespołów urządzenia. Mowa tu głównie o pamięci RAM, która w przeważający sposób wpływa na szybkość działania komputera. Jak wymienić kartę RAM? Przede wszystkim musimy zacząć od dowiedzenia się, w jaki sprzęt wyposażony jest nasz laptop. Aby to zrobić możemy sprawdzić informację na stronie producenta lub wykorzystać do tego specjalne aplikacje, które z łatwością znajdziesz w Internecie. Informacja, która jest dla nas najważniejsza, to kość urządzenia. Nowa pamięć RAM musi posiadać identyczny odpowiednik. Wymiana pamięci RAM nie jest zbyt skomplikowana, jeśli posiadasz doświadczenie w tym zakresie. Jeśli nie czujesz się pewnie, zadanie to lepiej jest powierzyć profesjonaliście.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756