Poradniki Eksperta

Jak zmienić hasło do WiFi?

Wiele sytuacji sprawia, że zastanawiamy się, jak zmienić hasło do WiFi. Domyślnie routery mają bardzo długie i skomplikowane hasła, co znacząco utrudnia szybkie łączenie się z siecią domową. Jest to tym bardziej uciążliwe, jeśli szybko musimy zresetować ustawienia domyślne, np. na dekoderze od telewizji internetowej, i ponownie wpisać hasło. Istnieje jednak prosty sposób na to, jak zmienić hasło WiFi.


jak zmienić hasło do wifi


W jakim celu zmienia się hasło do WiFi?


Wbrew pozorom zmiana hasła WiFi nieraz jest konieczna i bardzo wskazana. Podstawową przyczyną jest to, że domyślne hasło każdego urządzenia jest długie i skomplikowane. Trudno je zapamiętać i za każdym razem trzeba na nowo je odszukiwać. Regularna zmiana hasła (np. raz na kilka miesięcy) umożliwia nam zabezpieczenie się przed przestępstwami internetowymi. Warto tworzyć więc skomplikowane hasła, które my sami w prosty sposób zapamiętamy. Każda z tych przyczyn warta jest podjęcia się tego działania, gdyż w dłuższej perspektywie zdecydowanie ułatwimy sobie dzięki temu życie. Dlatego też należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak zmienić hasło WiFi?


Jak zmienić hasło do WiFi? Od czego zacząć?


Możliwa zmiana hasła WiFi uzależniona jest od tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Najprostszym sposobem jest połączenie kablowe, np. takie jak mają routery ADSL. Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z możliwości, jakie dają nam routery mobilne, a i tu każdy model urządzenia ma inne rozwiązania oraz wskazane jest, aby zmiany hasła dokonywać poprzez połączenie kablowe. Możemy również korzystać ze zmiany zdalnej, ale tu już przyda się nam nieco więcej wiedzy informatycznej. Należy pamiętać o tym, że po zmianie hasła trzeba ponownie połączyć z Internetem wszystkie urządzenia, które łączyły się poprzednim hasłem.


Routery w naszej ofercieJak zmienić hasło do WiFi? Jak to zrobić przy połączeniu kablowym?


Choć każdy model routera sprawia, że poszczególne kroki będą się nieco różniły, schemat działania pozostanie ten sam. Jak zmienić hasło do Wifi? Przede wszystkim powinniśmy zalogować się na stronie konfiguracyjnej, którą poleca nasz operator internetowy. W tym celu otwieramy przeglądarkę na komputerze podłączonym do sieci. Dostawca Internetu poleci na swojej stronie numer IP, który musimy wpisać. Na stronie docelowej pojawi się konieczność zalogowania do sieci, co jest kolejnym krokiem, który musimy wykonać, jeśli interesuje nas to, jak zmienić hasło w routerze. Logowanie przebiega poprzez wpisanie nazwy użytkownika i odpowiedniego hasła. Tu powinniśmy pamiętać o tym, że i pod tym względem routery różnią się od siebie i w niektórych nie trzeba niczego wpisywać, w innych domyślną nazwą użytkownika i hasłem będzie „admin”, a jeszcze inne modele wymagają wykorzystania danych zamieszczonych na urządzeniu (np. na spodzie routera).


Jak zmienić hasło do WiFi? – powrót do ustawień fabrycznych


Nieraz możemy spotkać się z sytuacją, że hasło, które wpisaliśmy jako nowe, nie działa. Może też się zdarzyć, że zapomnieliśmy, jakie hasło ustawiliśmy. W takim przypadku koniecznie należy przywrócić ustawienia fabryczne routera, co sprawi, że ponownie będzie działać hasło umieszczone na naklejce. Jak to zrobić? Zmiana hasła WiFi do wartości domyślnej odbywa się poprzez odnalezienie na routerze przycisku w formie niewielkiego otworu, który jest zwykle dość dobrze ukryty. 


Po uważnym obejrzeniu urządzenia z pewnością jednak znajdziemy niewielki otwór, do którego zmieści się igła bądź szpilka. Jedno lub drugie będzie nam zresztą potrzebne. Po włożeniu igły lub szpilki przytrzymujemy ją kilkanaście sekund, a następnie z powodzeniem możemy logować się do sieci przy użyciu pierwotnego hasła lub ponownie spróbować zmienić je na takie, które zapamiętamy.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert