Poradniki Eksperta

Jak zmienić hasło w routerze?


Router to popularne urządzenie, które wykorzystywane jest w domach, biurach oraz instytucjach, gdzie potrzebne jest udostepnienie sieci bezprzewodowej. Połączenie Wi-Fi jest wygodne i przede wszystkim pozwala na łączenie się wielu różnych urządzeń z Internetem. Konfiguracja sieci, a także instalacja sprzętu, nie jest wcale trudna. Jak zmienić hasło w routerze? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku. Zachęcamy do lektury!jak zmienić hasło w routerze


Router – co to jest? Podstawowe informacje dla niewtajemniczonych


Router jest bardzo popularnym urządzeniem. Bywa mylnie nazywany modemem, co jest błędem merytorycznym. Jest to sprzęt, który umożliwia udostępnienie Internetu bezprzewodowo. Jedyny wymagany przewód, to ten, który doprowadza Internet do urządzenia, które następnie zamienia sygnał na transmisję Wi-Fi. Dzięki rozpowszechnieniu sieci bezprzewodowej, możliwe jest korzystanie z dobrodziejstw Internetu także na innych, niż komputer urządzeniach. Mowa tu między innymi o smartfonach, tabletach, konsolach, sprzęcie smart home, który jest coraz popularniejszy i dzięki któremu obsługa AGD za pomocą aplikacji mobilnej, nie jest już nowością. Korzystanie z routera, rozwiązuje również problem z plątaniną przewodów, które niełatwo schować. Warto jeszcze wspomnieć, że dostępne są także urządzenia obsługujące transmisję 3G i 4G. Taki router korzysta z karty SIM, aby udostępnić Internet dla kolejnych użytkowników. Konfiguracja sprzętu nie jest trudna i nie trzeba się jej obawiać. Postanowiliśmy przygotować poradniki, które wyjaśniają podstawowe kwestie techniczne i omawiają poszczególne procesy. Przejdźmy więc do tematu zmiany hasła dostępu do Twojej sieci Wi-Fi.


Routery w naszej ofercie:


Jak zmienić hasło w routerze? Instrukcja krok, po kroku

Interesuje Cię, jak zmienić hasło w routerze? Nie mogłeś lepiej trafić! Ustawienie właściwego hasła dostępu, jest bardzo ważne. Udostępnianie niezabezpieczonej sieci, jest niebezpieczne. Grozi włamaniem hakerów, do urządzeń połączonych z Twoim Wi-Fi. Pamiętaj, że na komputerze i telefonie zapisanych może być wiele danych wrażliwych, jak choćby dostępy do kont bankowych. Dlatego zdefiniowanie hasła, jest tak ważne. Aby ustawić nowe lub dokonać jego zmiany, musisz wiedzieć, jak wejść w ustawienia routera. Hasło oczywiście można ustawić podczas instalowania urządzenia i wstępnego konfigurowania sieci bezprzewodowej. Jego zmiana w dowolnym momencie, także jest dostępna i nie sprawi Ci problemów. Przede wszystkim, konieczne jest uruchomienie komputera. Router również musi działać. Następnym krokiem jest otwarcie przeglądarki internetowej. Nie ma znaczenia, który to program – użyj swojej ulubionej. W pasku adresu www, musisz wpisać IP routera, które znajdziesz między innymi na naklejce znajdującej się na dole lub z tyłu urządzenia. W przeglądarce powinno ukazać się okno logowania. Musisz wpisać odpowiedni login i hasło, które upoważni Cię do konfiguracji sieci i samego urządzenia.

Po zalogowaniu, będziesz mógł dokonać wszystkich niezbędnych zmian, w tym nazwy sieci oraz hasła dostępu. Staraj się, aby było dość skomplikowane i trudne do odgadnięcia. Hasła typu „admin” lub „1234”, działają niestety jak zaproszenie dla hakera. Pomyśl nad takim zapisem, który jest nie do odgadnięcia przez przypadkowe osoby. Stosuj także kombinacje wielkich i małych liter oraz znaki specjalne.


Czy można zmienić hasło sieci Wi-Fi bez danych logowania routera?


Nie ma możliwości zmiany hasła sieci Wi-Fi, jeśli uprzednio nie zalogujesz się do panelu administracyjnego. To akurat dobrze, gdyż zabezpiecza Cię to przed niepowołanymi osobami, które mogłyby chcieć zrobić bałagan w Twoim komputerze. Dane do logowania warto zapisać w jednym miejscu, aby nie mieć w przyszłości problemów. W przypadku pierwszej instalacji urządzenia, informacje takie znajdować się będą w instrukcji obsługi. Jeśli instalacji i montażu dokonywał Twój dostawca Internetu, dane logowania mogą znajdować się na umowie lub którymś z załączników do niej. Możesz też spróbować skontaktować się z biurem obsługi klienta, aby pomogli Ci w uzyskaniu informacji dotyczących danych logowania.


W ostateczności możesz też spróbować wykorzystać przykładowe, testowe hasła i loginy, jak wspominany wcześniej „admin” lub „1234”. Jeśli to nie pomogło, konieczne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych routera. Tylko w ten sposób, możliwa będzie zmiana hasła Twojej sieci Wi-Fi.


W jaki sposób można przywrócić ustawienia fabryczne routera?


Wiesz już, jak zmienić hasło w routerze. Zanim jednak wyjaśnimy, jak dokonać twardego resetu Twojego routera, musisz wiedzieć, że konieczne będzie wtedy zdefiniowanie ustawień sieci od samego początku. Twoje dotychczasowe konfiguracje zostaną usunięte. Jest to jednak jedyny sposób na dostanie się do panelu konfiguracyjnego, gdy nie pamiętasz danych logowania. Sam sposób przywrócenia ustawień fabrycznych może się różnić, w zależności od urządzenia. Część routerów wymaga wciśnięcia szpilki w specjalny otwór, gdzie umieszczono awaryjny przycisk resetujący konfigurację sprzętu. Przyciski takie należy przytrzymać przez odpowiedni czas, aby proces zakończył się pozytywnie. Informacje na ten temat, znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia, dlatego polecamy się z nią zapoznać.


W takim wypadku dane do logowania zostaną przywrócone do fabrycznych, które podane będą w dokumentach routera. Zaloguj się więc do panelu administracyjnego i dokonaj właściwych ustawień, w tym tych dotyczących hasła dostępu. Zapisz je gdzieś i zachowaj, aby na wszelki wypadek, mieć je w zanadrzu. To tyle. Wcale nie musisz mieć wybitnych umiejętności informatycznych, aby dokonać takich ustawień. Jeśli rozglądasz się za nowym routerem, zachęcamy sprawdzić asortyment dostępny w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz tu sprzęt idealny do biura, domu, a także dla gracza, który szuka sprzętu gwarantującego najwyższą wydajność sieci.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756