Poradniki Eksperta

Jaki napęd zewnętrzny do laptopa?


W pogoni za „odchudzaniem” laptopów oraz wraz ze spadkiem popularności dysków CD i DVD, producenci komputerów przenośnych coraz częściej rezygnują z instalacji napędów optycznych w komputerach. Ma to oczywiście swoje zalety, ponieważ np. ultrabooki, mogą być wyjątkowo smukłe i lekkie, a w notebookach gamingowych zostaje więcej miejsca na rozbudowany i efektywny układ chłodzenia. Czasem jednak przychodzi moment, że przydaje się napęd zewnętrzny do laptopa, np. gdy chcemy „odkurzyć” zarchiwizowane zdjęcia z wakacji, czy konieczne jest odczytanie zawartości płyty dostarczonej przez klienta. Jest to niewielki sprzęt, podłączany do portu USB. Dzięki temu, że nie zajmuje dużo miejsca, możesz mieć go zawsze przy sobie. Warto pomyśleć o jego zakupie, także do komputera stacjonarnego. Jaki napęd zewnętrzny do laptopa wybrać, dowiesz się z naszego poradnika.jaki napęd zewnętrzny do laptopa


Rodzaje napędów zewnętrznych


Przede wszystkim, wybierając napęd zewnętrzny do laptopa, musisz podjąć decyzję, jakie nośniki ma obsługiwać i czy powinien być wyposażony w funkcje nagrywania. Napędy DVD są najpopularniejsze, mogą jednak jedynie odczytywać zapisane płyty. Standardowa pojemność, to ok. 4,7 GB. Dostępne są także nośniki dwuwarstwowe i dwustronne, które mogą oferować nawet 17,08 GB pojemności. Jednak nie cieszą się one dużą popularnością. Jeśli zależy Ci na tym, aby także zapisywać płyty, to powinieneś wybrać napęd zewnętrzny do laptopa typu DVD-RW. Dyski DVD, w różnych wariantach, cieszą się największą popularnością i do większości zastosowań, taki napęd będzie w pełni wystarczający.


Jeśli jednak masz większe wymagania względem pojemności, możesz kupić napęd zewnętrzny do laptopa, kompatybilny z nośnikami Blu-ray. Dyski BDXL oferują pojemność nawet 100 GB, są więc całkiem dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na archiwizacji dużej ilości danych. Blu-ray jest także domyślnym nośnikiem dla filmów w wysokiej rozdzielczości. W zależności od modelu napędu lub nagrywarki Blu-ray, może ona wymagać złącza USB w wersji 2.0 lub 3.0. Wszystkie napędy są kompatybilne wstecznie. Oznacza to, że odtwarzacz DVD jest zgodny z płytami CD, a Blu-ray także z DVD i CD.


Sprawdź również: Napęd optyczny – co to jest? Do czego służy?Jak działa napęd zewnętrzny do laptopa?


Urządzenie jest podłączone do portu USB, który odpowiada za transmisję danych i zasilanie. Jednak niektóre modele napędów zewnętrznych są bardziej wymagające pod względem potrzeb energetycznych i producent dołącza do nich zasilacze lub podwójne wtyki USB. Większość urządzeń powinna działać od razu po podłączeniu. W razie konieczności jednak, zazwyczaj w zestawie dołączane są sterowniki czy oprogramowanie, pozwalające na wykorzystanie w pełni możliwości sprzętu. Większość modeli ma konstrukcję poziomą, ale w niektórych jest możliwość pracy pionowej. Zazwyczaj taki sprzęt jest bardziej designerski. Może to być więc dobry wybór, np. do stylowego biura. Oczywiście modele mogą się także różnić sposobem umieszczania płyty. Zazwyczaj są wyposażone w tacę podawczą, a niektóre w szczelinę, w której umieszczamy nośnik.Wybierając napęd zewnętrzny do laptopa, spotkasz się z kilkoma parametrami. Są to prędkość odczytu i zapisu, które powinny być dopasowane do dysku. Większe wartości umożliwiają oczywiście szybsze zapisywanie lub odczytywanie danych. Pamiętaj jednak, że odtwarzanie dysku nagranego z dużą szybkością, może być problematyczne w odtwarzaczu, który jej nie obsługuje. Możesz zwrócić uwagę na obsługiwane formaty dysków, obecnie jednak odtwarzacze są kompatybilne z większością z nich. Kolejna z cech, to np. czasy dostępu, które wynoszą kilkaset milisekund, a im są mniejsze tym lepiej. Napęd zewnętrzny do laptopa jest również wyposażony w bufor danych. Większą pojemność bufora mają czytniki Blu-ray, w modelach kompatybilnych jedynie z DVD i wynosi ona zazwyczaj ok. 1 MB. Napęd zewnętrzny do laptopa powinien być cichy, dlatego koniecznie zwróć uwagę na jego głośność pracy, aby nie dokuczała Ci w trakcie użytkowania sprzętu.


Jaki napęd zewnętrzny do laptopa i nie tylko?


Należy podkreślić, że napęd zewnętrzny do laptopa przyda Ci się także, jeśli posiadasz komputer stacjonarny. Również w obudowach coraz rzadziej znajdziemy miejsce na wewnętrzny odtwarzacz. Zwłaszcza, jeśli zdecydowałeś się na mniejszy format, np. mATX lub miniITX. W takich konstrukcjach, przestrzeń jest na wagę złota. Dlatego brakuje w nich zatok montażowych 5,25 cala.


Dlaczego warto mieć zewnętrzny napęd optyczny?


Współcześnie faktycznie napęd zewnętrzny do laptopa nie jest często potrzebny. Gry możemy pobrać z Internetu, a filmy oglądać na portalach streamingowych. Warto jednak wyposażyć się w niego z kilku powodów. Przede wszystkim, to niedrogi sprzęt, a nigdy nie wiadomo kiedy okaże się przydatny. Chociażby po to, aby odtworzyć zdjęcia z wakacji zapisane na płycie, którą przyniosą znajomi. Wbrew pozorom, wciąż sporo osób korzysta z dysków optycznych. Oprócz tego, to wygodny sposób archiwizacji mniejszych ilości danych. Napęd zewnętrzny do laptopa przyda Ci się również, jeśli masz kolekcję starszych gier na płytach, lub filmów na DVD bądź Blu-ray.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert