Zdaniem eksperta

Jaki tablet kupić w 2023 roku?

Data dodania: 20-07-2023

Komputery najczęściej kojarzą nam się z modelami stacjonarnymi, które zapewne większość osób posiada w domu lub biurze, a także z laptopami, które szturmem zdobywały rynek jeszcze kilka lat temu. Rewolucja technologiczna jest ciągłym procesem i dzięki temu możemy cieszyć się coraz nowszymi rozwiązaniami, których zadaniem jest jak najbardziej ułatwić nam pracę, ale także zapewnić wysokiej jakości rozrywkę. Dlatego też na rynku pojawiły się tablety, urządzenia będące zupełnie nowym sposobem na pracę z komputerem, łącząc w sobie wydajność, wygodę użytkowania, mobilność, a także sterowanie dotykowe. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jaki tablet kupić? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Nasz poradnik odpowie Wam na te i wszystkie inne najważniejsze pytania.

Staruszek tablet

Czym dokładnie jest tablet i dlaczego warto rozważyć kupno akurat tego urządzenia? Na to pytanie spróbujemy sobie odpowiedzieć na samym początku. Tablet jest urządzeniem mobilnym, który w wielu aspektach przypomina komputer stacjonarny, laptop, a nawet telefon komórkowy. Można nawet powiedzieć, że jest połączeniem wszystkich najistotniejszych cech tych trzech urządzeń, dając użytkownikom niepowtarzalną możliwość doświadczania jednego z najwygodniejszych sposobów pracy, a także rozrywki. Jego korzenie sięgają aż 1888 roku, kiedy to powstał pierwszy protoplasta współczesnego tabletu. Wtedy też niejaki Elisha Grey skonstruował i opatentował sprytne i proste w działaniu urządzenie do przechwytywania pisma ręcznego za pomocą rysika i przesyłania go dalej. Swoją drogą, była to też pierwsza działająca próba stworzenia innej bardzo znanej nam obecnie funkcji, którą jest rysik używany np. przez grafików komputerowych. Grey nazwał swój wynalazek Teleautografem, który niestety na długie lata nie był w żaden sposób rozwijany. Dopiero w 1915 roku, H.E. Goldberg opatentował podobne urządzenie, które znacznie bardziej przypominało swoim działaniem obecne tablety. Wbrew pozorom znalazły się one w użytku już w latach 60 ubiegłego wieku, ale stosowano je głównie w przemyśle i usługach. Nie było to rozwiązanie, które trafiało wtedy w potrzeby przeciętnego człowieka.


Dopiero 100 lat później, cały pomysł odświeżyło Apple, prezentując pierwszego iPada. To wystarczyło, aby cały świat oszalał na punkcie tabletów. Nietrudno się temu dziwić, były to czasy, kiedy technologia dotykowego ekranu służącego do sterowania urządzeniem, zaczynała pojawiać się praktycznie wszędzie, ale wciąż była na tyle nowa, że budziła sporo emocji. Wiele osób porównywało nawet pojawienie się tabletów do czegoś rodem ze science fiction, zapominając, że urządzenia tego typu z powodzeniem wykorzystywane były przez ostatnie 50 lat. W naszym kraju pierwsze spotkanie z czymś na wzór tabletu miało miejsce... w powieści Stanisława Lema. W książce „Powrót z gwiazd” możemy przeczytać: „Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”. Po latach wiele osób wciąż wraca do tego jednego, krótkiego zdania, wskazując, że Lem był wielkim wizjonerem i przewidział rozwój tabletów.

Boom na tablety

Technologia używana w dzisiejszych tabletach była zatem, jak już wiemy, rozwijana całkiem spory kawałek czasu. Naturalnym tego następstwem było pojawienie się iPada, który szybko poruszył nie tylko ludzi, ale cały rynek elektroniczny. W krótkim czasie niemal każdy liczący się producent postanowił rozwijać badania nad własnymi modelami tabletów, co zaowocowało prawdziwym boomem. W tej chwili możemy wyróżnić 4 podstawowe typy tabletów: 

  • Full Size,
  • Minitablet,
  • Transformer,
  • Phablet.

Pierwszy z nich cieszy się największą popularnością, głównie ze względu na wielkość ekranu, która najczęściej przekracza 10 cali. Dzięki temu świetnie sprawdzi się, jeśli szukamy czegoś na wzór laptopa do pracy, ale z ekranem dotykowym. Drugi jest natomiast próbą minimalizacji, która była bardzo popularna (wciąż jest) 10 lat temu. Ekrany minitabletów nie przekraczają 7 cali, dlatego doskonale nadają się dla osób, które stawiają na mobilność, jako najważniejszą cechę tabletów. Transformer to bardzo ciekawa innowacja, która zaoferowała użytkownikom podłączenie do tabletu klawiatury QWERTY, co praktycznie czyni z tych urządzeń odpowiednik mini laptopa, w którym sami możemy zdecydować, kiedy chcemy używać ekranu dotykowego, a kiedy klawiatury właśnie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających urządzenia zarówno do pracy, jak i rozrywki. Phablet natomiast do złudzenia przypomina telefony komórkowe o większych ekranach. Jego cechą główną, jest możliwość korzystania z rysika elektronicznego.

Tablety w naszej ofercie:

Jaki tablet kupić? Ekran i rozdzielczość

Tablety, jak już wspomnieliśmy wyżej, łączą w sobie cechy komputerów stacjonarnych, laptopów i smartfonów. Pozwalają zatem na swobodne przeglądanie stron WWW, używanie programów do obróbki zdjęć, które również możemy wykonać wbudowanym aparatem w tablecie, a także innych aplikacji, które dobrze znamy z komputerów z systemem Windows lub iOS, ale także z telefonów działających na Androidzie. Jest to wielka zaleta tabletów, które mogą posiadać jeden ze wspomnianych przed chwilą systemów operacyjnych. To, który wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Tablet z Windowsem doskonale nada się do pracy w biurze lub domu, podobnie jak ten z systemem iOS. Wybór Androida daje nam za to możliwość instalacji ogromnej liczby przeróżnych aplikacji, także tych znanych z naszych smartfonów. To właśnie tablety z Androidem cieszą się obecnie największą popularnością. Jaki tablet kupić, jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazie np. do przeglądania i pracy ze zdjęciami, oglądania filmów, czy nawet grania? Obecnie najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są:

  • wyświetlacz IPS,
  • wyświetlacz Super Amoled,
  • wyświetlacz Retina.

 Wyświetlacz IPS to obecnie najpopularniejszy typ ekranu, który oferuje nam tablet. Jaki wybrać ekran, jeśli szukamy urządzenia zapewniającego najwyższą jakość? Zdecydowanie powinniśmy rozważyć Super Amoled, który znacznie przewyższa wyświetlacz IPS. Super Amoled ma lepszy kontrast kolorów i ich nasycenie, co będzie miało duże znaczenie nawet podczas oglądania filmów. Jeśli natomiast mamy zamiar używać tabletu do pracy z obróbką zdjęć lub grafiki, wtedy powinniśmy rozważyć zakup urządzenia z wyświetlaczem Retina. Problem w tym, że produkuje je jedynie Apple, więc jednocześnie musimy zdecydować się na system iOS. Nie mniej ważną rzeczą w wyświetlaczu, jest jego rozdzielczość. Większość modeli dostępnych na rynku posiada 1280x800 pikseli. Znajdziemy jednak i takie, które oferują 1920x1080, czyli Full HD. 

To, czego nie widać

Kwestia wydajności tabletu jest równie istotna, co jakość i komfort obsługi ekranu. W tym przypadku tablety coraz bardziej zaczynają przypominać komputery stacjonarne i laptopy. Z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne umożliwiające instalowanie w hardware tabletu coraz lepsze podzespoły. Aplikacje i programy, które będziemy chcieli zainstalować na naszym tablecie, zwiększają swoje wymagania, ale co za tym idzie, lepiej potrafią odpowiedzieć na potrzeby użytkownika, czy to w pracy, czy podczas grania w gry.


Jeśli szukamy prostego urządzenia, które ma wykonywać jedynie podstawowe zadania, minimum, które nas interesuje, musi posiadać przynajmniej czterordzeniowy procesor, 2GB pamięci RAM oraz minimum 16 GB pamięci wewnętrznej (flash). W zupełności wystarczy to do przeglądania Internetu, robienia zdjęć, a także płynnego odtwarzania filmów. Bardziej wymagający użytkownicy, którzy mają zamiar korzystać z tabletu do np. gier albo bardziej rozbudowanych programów (np. graficznych), powinni wybrać model z ośmioma rdzeniami, minimum 3GB pamięci RAM (dla programów graficznych nawet więcej), oraz 64GB pamięci wewnętrznej (flash). Takie urządzenie doskonale poradzi sobie praktycznie z każdym zadaniem. Na rynku znajdziemy również tablety z pamięcią 125GB i 512GB, jeśli potrzebujemy dużej przestrzeni np. dla filmów, gier, czy też zdjęć.

Tablety w naszej ofercie:

Być w zasięgu

Tablety to urządzenia mobilne, które nie potrzebują być podłączone kablem do routera lub gniazdka sieci, aby zapewnić im dostęp do Internetu. Dlatego tak ważne jest, aby posiadały możliwie najlepszy moduł Wi-Fi. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest wybór tabletu z modułem Wi-Fi 5 802.11ac, który zapewnia przepustowość do 7 Gb/s przy częstotliwości 5 GHz. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które pierwszy raz pojawiło się w 2013 roku, dlatego spora liczba tabletów korzysta ze starszej wersji modułów Wi-Fi: 4 802.11n. W tym przypadku przepustowość wynosi do 300 Mb/s przy częstotliwości 5 GHz oraz 150 Mb/s przy częstotliwości 2.4 GHz.


Co zrobić, jeśli nie znajdziemy żadnej sieci Wi-Fi, z której możemy skorzystać? Jednym z rozwiązań jest upewnienie się, że tablet posiada wbudowany modem LTE. Będziemy mogli wówczas włożyć do niego kartę Sim, która zapewni nam korzystanie z Internetu mobilnego, gdziekolwiek się znajdujemy. Rodzi to jednak dodatkowe problemy, jak posiadanie karty Sim przeznaczonej wyłącznie do tabletu (co generuje dodatkowe koszty w postaci abonamentu). O wiele prostszym sposobem, jest użycie własnego telefonu jako punktu hotspot. Wówczas nasz tablet połączy się z nim poprzez Wi-Fi i będzie korzystać z Internetu używanego w telefonie. Ciekawym i przydatnym w podróży rozwiązaniem, może okazać się moduł GPS wbudowany w tablet, co pozwoli nam na korzystanie z nawigacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jaki tablet kupić, aby służył nam możliwie jak najdłużej? Urządzenia tego typu swoją przewagę na rynku zdobywają dzięki mobilności. W podróży często będą zatem narażone na otarcia, uderzenia czy wstrząsy. Warto zatem zadbać, aby były w pełni chronione, co znacząco przedłuży ich żywotność. Tablet powinien zatem posiadać przede wszystkim etui, które będzie go chronić podobnie, jak dobrze znane większości etui na telefon komórkowy. Spora część modeli dostępnych na rynku posiada w zestawie dołączone etui.


Ważne jest także, aby zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonany jest tablet, który mamy zamiar kupić. Urządzenia z niższej półki będą posiadać obudowę z tworzyw sztucznych, która jest bardziej podatna na uderzenia, a co za tym idzie, łatwiej o pęknięcia i zbicia. Najlepszym wyborem jest kupno modelu wykonanego z aluminium, które o wiele lepiej chroni nasz tablet niż tworzywo sztuczne. Istotnym elementem zabezpieczającym są też specjalne materiały antypoślizgowe mocowane na obudowie tabletu. Zminimalizuje to ryzyko upuszczenia urządzenia lub jego ześlizgnięcia się z blatu, krzesła lub kolan, jeśli akurat będziemy w drodze.


Tablety, pomimo że są obecne z nami od kilkudziesięciu lat, dopiero niedawno zyskały swoją drugą młodość i prawdziwą popularność. Warto śledzić na bieżąco profile w mediach społecznościowych takich firm jak Apple, Huawei, czy Samsung, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami i innowacjami, które pojawiają się jak grzyby po deszczu. Znacznie ułatwi nam to wybór tabletu, który doskonale odpowie na nasze potrzeby.

Tablety w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756