Standardy płyt głównych zostały oparte na ich rozmiarach nie bez powodu. Wynika to, z ich możliwości obsługi różnych rodzajów złącz. Dlatego też, większe płyty główne będą miały tych złącz więcej, a mniejsze analogicznie mniej. Wybór odpowiedniego standardu płyty głównej zależeć powinien zatem głównie od naszych potrzeb i tego, do jakiego typu zadań będzie nam potrzebna. Już na tym etapie można w bardzo prosty sposób określić, która płyta główna będzie dla nas idealna. Mamy zatem 5 podstawowych rodzajów płyt głównych:
Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym, a co za tym idzie najpopularniejszym standardem płyty głównej, jest ATX. Model ten powstał w połowie lat 90 ubiegłego wieku i przy okazji należy także do jednych z największych płyt głównych, dostępnych obecnie na rynku. Jego rozmiary to 305x244 mm, a w parze z tym idzie możliwość instalacji dużej liczby złącz. Przełoży się to zatem na korzystanie z szerokiego spektrum urządzeń peryferyjnych. Płyta główna ATX wymaga przez to sporej obudowy, nazywanej Tower (z ang. wieża). Największą zaletą płyty głównej ATX, jest jej kompatybilność z praktycznie wszystkimi możliwymi podzespołami.
Jest to powiększona wersja standardowej płyty głównej ATX. Jej wymiary wynoszą 305x277 mm, co sprawia, że potrzebują jeszcze większej obudowy niż Tower. Duża liczba złącz, jest sporą zaletą, ale najważniejszą cechą Extended ATX, jest możliwość instalacji na niej największych podzespołów. Z powodzeniem zmieszczą się na niej nawet dwie karty graficzne, a biorąc pod uwagę ostatnio zaprezentowane karty Nvidia GeForce z serii RTX 40, może się okazać, że Extended ATX zyska niebawem sporą popularność.
Jest to przeciwieństwo omawianej przed momentem Extended ATX. Jej wymiary to 244x244 mm i dzięki temu stała się drugim najpopularniejszym rodzajem płyt głównych. Przez większość osób wykorzystywane są one jako zamiennik dla ATX, gdy nie potrzebują zbyt wielu dostępnych złącz.
Jest to płyty główne skierowane dla osób korzystających z komputerów do pracy biurowej. Ich niewielkie rozmiary (170x170), pozwalają na zamontowanie jej w równie niewielkiej obudowie, która sprytnie wkomponuje się w przestrzeń na biurku. Mini ITX wyposażona została wyłącznie w niezbędne złącza i pozwala na instalowanie również wyłącznie najpotrzebniejszych podzespołów, co nie znaczy, że będzie przez to mniej wydajna.
Ostatnim standardem płyt głównych, który pozostał nam do omówienia, jest Mini STX. Jest to rozwiązanie dosyć egzotyczne, ale z racji rosnącego zainteresowania warto o nim wspomnieć. Mini STX mają wymiary 140x147 mm, czyli są wyraźnie mniejsze od Mini ITX. Oznacza to, że nie znajdziemy na nich zbyt wielu złącz, a co najciekawsze, nie zainstalujemy nawet wszystkich podzespołów. Do czego może zatem przydać się taka płyta główna? Na pewno do prac biurowych, gdzie minimalizm jest pożądany.