Poradniki Eksperta

Mini laptop - dlaczego warto kupić małego laptopa?


Mini laptopy to jedne z tych urządzeń, które cieszą się popularnością wśród osób w każdym wieku. Niewielkie gabaryty w połączeniu z funkcjonalnością mini laptopów pozwalają na ich wygodne użytkowanie praktycznie w każdym miejscu – w domu, w pracy, w podróży, na biurku, czy na kolanach! Co ważne, mały laptop możemy kupić w niskiej cenie. 


mini laptop


Chcąc sprostać wymaganiom klientów producenci małych laptopów, wyposażają te mini urządzenia w maksymalne funkcje, dzięki czemu mały laptop często sprawdza się nie tylko jako sprzęt do sporadycznej rozrywki, ale także jako urządzenie wykorzystywane do pracy zawodowej. Poznaj wady i zalety mini laptopów i sprawdź, co będzie lepsze – mały laptop, czy notebook? Nasz ranking małych laptopów, a dokładniej ich najważniejszych cech, pomoże w podjęciu decyzji, czy takie urządzenie będzie dla nas wystarczające.


Mini laptopy w naszej ofercie:


Mini laptop do pracy - wady i zalety


Osoby, które do pracy potrzebują komputera, zwracają uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Mini laptop do pracy powinien być wydajny, musi zapewniać płynną pracę i umożliwiać swobodne korzystanie m.in. z klawiatury. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z komputerów stacjonarnych na rzecz laptopów. To, czy mały laptop będzie wystarczający do pracy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Jeśli dużo piszemy, warto zastanowić się, czy wielkość klawiatury będzie dla nas odpowiednia. Z kolei, jeśli korzystamy z programów analitycznych, przydatna może okazać się klawiatura numeryczna. Graficy natomiast mogą nie być zadowoleni ze stosunkowo niewielkiego ekranu, który w przypadku mini laptopów nie przekracza 14 cali. Niemniej jednak, parametry techniczne mini laptopów są obecnie bardzo atrakcyjne, a szeroka oferta tego typu urządzeń pozwala na wybór mini laptopa spełniającego nasze wymagania.


Najważniejsze zalety, jakimi odznaczają się laptopy mini to m.in.:


 • Mobilność – mini laptopy są mniejsze od tych tradycyjnych, a dzięki ich poręczności możemy wygodnie zabierać je ze sobą praktycznie w każde miejsce. Jeśli korzystamy z laptopa do pracy w terenie, jest to urządzenie warte uwagi. Mini laptop obecnie często zastępuje papierową formę dokumentacji, co wykorzystuje się w każdej branży, począwszy od kurierów, poprzez przedstawicieli handlowych, a nawet inżynierów budowy, prezentujących plany podczas spotkań z klientami. Przydatnym urządzeniem w takim przypadku może okazać się również laptop 2w1, czyli urządzenie łączące funkcjonalność laptopa i tabletu. 

 • Energooszczędność – mały laptop zwykle działa na jednym ładowaniu znacznie dłużej niż laptop większy. Jest to istotna zaleta w przypadku osób pracujących w terenie. Mały laptop 10 cali może pracować bez ponownego ładowania nawet 8-10 godzin bez przerwy. 

 • Estetyka – mini laptop to najczęściej produkt bardzo atrakcyjny o zachęcającym designie.

 • Wielofunkcyjność – obecnie mini laptopy posiadają wiele przydatnych funkcji dodatkowych, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne urządzenia. Wysoką jakością odznaczają się zwłaszcza produkty APPLE MacBook, na które warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli szukamy niezawodnego mini laptopa. 

 • Cena - mini laptopy często możemy kupić za niewielką kwotę, jednak cena nie jest wprost proporcjonalna do wielkości, ponieważ uzależniona jest ona raczej od parametrów technicznych i marki urządzenia. Jak każde urządzenie, małe laptopy poza zaletami mają również wady, do których należą m.in.:


 • Niewielki ekran – mała przekątna ekranu dla niektórych może okazać się sporym minusem. Użytkowanie laptopa z ekranem o niewielkiej rozdzielczości stanowi obciążenie dla wzroku oraz zmniejsza komfort odbierania obrazu. Mały laptop do pracy może okazać się niewystarczający, jeśli używamy go przez wiele godzin dziennie lub np. do oglądania filmów. Niewielka przestrzeń robocza w wielu przypadkach stanowi utrudnienie, dlatego typowy laptop biznesowy z większym ekranem może pod tym względem atrakcyjniejszą opcją. 

 • Niewielka liczba złączy – małe laptopy mają ograniczoną liczbę wejść USB, często nie mają wejścia na płyty i dodatkowe karty. Brak możliwości rozbudowy laptopa o dodatkowe systemy również może być sporym utrudnieniem w pracy.Mały laptop


Mini laptop - lepszy od notebooka?


Zanim zdecydujemy, czy lepszy będzie mini laptop, czy może jednak notebook, warto wiedzieć, jaka różnica kryje się pod tymi pojęciami. Zarówno notebooki, jak i mini laptopy odznaczają się niewielkim rozmiarem. Przechodząc do setna obecnie każdy mini laptop, jest notebookiem. Są to jedynie synonimy tego samego urządzenia. Zdarza się, że różnicy dopatruje się w funkcjonalności urządzeń tego typu, a notebook w tej kategorii zyskuje miano elektronicznego notatnika. Z tego powodu notebookiem często nazywamy urządzenia raczej prostsze i mniej funkcjonalne od mini laptopów, choć nie jest to regułą. Najmniejszy laptop 10 cali najczęściej określany jest właśnie jako notebook.


Mały laptop - dla kogo?


Mini laptop jako urządzenie o niewielkich rozmiarach sprawdzi się idealnie dla osób, które korzystają z laptopa poza domem. Na małe laptopy często decydują się uczniowie i studenci, a także osoby aktywne zawodowo, które lubią mieć swoją pracę komputerową zawsze pod ręką. Przy pomocy mini laptopa możemy z powodzeniem odtwarzać prezentacje, filmy, czy inne projekty, dlatego też jest to dobre rozwiązanie również dla profesjonalistów, którzy wykorzystują małe laptopy jako urządzenia dodatkowe. 


W zależności od parametrów technicznych małych laptopów, mogą one być wykorzystywane praktycznie bez ograniczeń. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Jeśli potrzebny jest nam laptop dla graczy, dobrym rozwiązaniem będzie wówczas wspomniany MacBook z możliwością pracy na ekranie dotykowym. Niemniej jednak mały laptop Lenovo, czy Asus również sprawdzi się doskonale, zwłaszcza do amatorskiego wykorzystania. Podstawą w tym przypadku są solidne podzespoły i rodzaj procesora, który zapewni nam płynną pracę. 


Podsumowując, mini laptop może być dobrym wyborem dla osób korzystających z Internetu i gier sporadycznie, jak również dla osób szukających małego laptopa do pracy. Kwestią nie są tutaj rozmiary, a parametry techniczne, możliwości urządzenia, a także nasze indywidualne potrzeby.  Warto więc zwracać uwagę na aspekty takie jak:


 • przekątna ekranu,

 • pamięć,

 • procesor,

 • dodatkowe funkcje,

 • pojemność baterii,

 • wykonanie. Mini laptopy o każdej rozdzielczości ekranu znajdziesz na naszej stronie! Sprawdź szeroką ofertę i wybierz idealny dla siebie mały laptop! 


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756