Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

NVIDIA Studio – wsparcie dla streamerów

  2024-02-20


Karty graficzne NVIDIA RTX 40 wspierają streamerów nie tylko dając odpowiednią wydajność do jednoczesnej gry na najwyższych parametrach połączonej z udostępnianiem rozgrywki do internetu, ale również dając wiele innych możliwości dzięki platformie NVIDIA Studio.

NVIDIA Studio

NVIDIA Broadcast to aplikacja zaopatrzona  (w NVIDIA Studio ) w ogromną ilość funkcji oraz poprawiająca jakość audio i wideo podczas transmisji na żywo w internecie. Aplikacja wykorzystuje w pełni moc obliczeniową kart graficznych NVIDIA GeForce RTX z serii 40, by zapewnić jak najlepszą jakość transmisji. Najciekawsze funkcje NVIDIA Broadcast to:

  • redukcja szumów i hałasów - aplikacja potrafi wykryć i usunąć niechciane dźwięki tła, klawiatury czy wentylatora w laptopie. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższą jakość dźwięku transmisji.
  • wirtualne tło - aplikacja pozwala na zmianę domowego zacisza w studio do transmisji na żywo dobierając odpowiednie tło do transmisji. Sztuczna inteligencja rozpoznaje tło i zamienia je na wybrane przez Ciebie.
  • automatyczne kadrowanie, dzięki któremu aplikacja kadruje obraz w czasie rzeczywistym podczas transmisji w przypadku Twojego przemieszczania się.

Enkoder NVENC

Sprzętowy enkoder w kartach graficznych GeForce RTX serii 40 odpowiednio koduje wideo bez obciążania CPU. To pozwala znacznie odciążyć procesor, którego moc może zostać wykorzystana do innych zadań. Enkoder obsługuje wiele formatów, HDR i pozwala na jednoczesną obsługę wielu strumieni. Co najważniejsze NVENC współpracuje z wieloma aplikacjami do streamingu, m.in.: OBS Studio czy XSplit.

 

Warto również zwrócić uwagę na dodanie obsługi transmisji na żywo AV1, która wymaga dużo więcej mocy obliczeniowej niż najczęściej do tej pory używany AVC (H.264). Umożliwia on jednak osiągnięcie znaczniej lepszej jakości wideo przy jednoczesnym zmniejszeniu wymagań dotyczących przepustowości. Dzięki AV1 możemy wykorzystać łącze zaledwie około 10 Mb/s do streamowania w jakości 4k przy 60 klatkach na sekundę. Jest to rozwiązanie nawet do 50 procent bardziej wydajne niż streamowanie za pomocą popularnego H.264.

Wsparcie dla streamerów - NVIDIA Studio

Streamowanie to już samo w sobie wymagające zadanie dla układów graficznych, a należy pamiętać, że najczęściej streamowane są rozgrywki w wymagające tytuły. Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 40 pozwalają na jednoczesną grę w najbardziej wymagające tytuły na wysokich ustawieniach graficznych z dużą ilością klatek na sekundę, przy jednoczesnym streamowaniu rozgrywki na żywo. Nie trzeba przy tym szukać kompromisu i wybierać pomiędzy przyjemnością z grania a jakością odbioru widza. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez NVIDIA, najnowszym, wydajnym kartom graficznym RTX 40 oraz platformie NVIDIA Studio możemy grać i streamować jednocześnie. Dla jeszcze większej wygody platforma studio daje nam rozwiązania ułatwiające streaming, w tym aplikację NVIDIA Broadcast, która podniesie jakość transmisji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756