Poradniki Eksperta

Podstawka chłodząca po laptop – czy warto?


Urządzenia elektroniczne mają to do siebie, że bardzo łatwo się nagrzewają w czasie pracy, co może w wielu sytuacjach stwarzać problemy. Szczególnie dotyczy to laptopów, które z racji swojej konstrukcji i budowy, są bardziej podatne na przegrzanie. Wynika to także z faktu, że sporo osób nie ma pojęcia o tym, w jaki sposób należy zapobiegać tego typu sytuacjom, które z kolei mogą doprowadzić nawet do awarii poszczególnych podzespołów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań problemu przegrzewania się laptopa, jest podstawka chłodząca pod laptop. Czy warto ją kupić? Jakie są jej główne zalety i wady? Na te pytania, odpowiemy w naszym poradniku.podstawka chłodząca pod laptop czy warto


Temperatura wrogiem laptopa


Pierwsze pytanie, które zapewne przyszło do głowy większości osób, które zdecydowały się na przeczytanie naszego poradnika, dotyczy samej potrzeby zakupu podkładki chłodzącej. Zanim się zdecydujemy na tego typu inwestycję, powinniśmy mieć pewność, że jest to rozwiązanie, którego właśnie nam potrzeba. Laptopy w odróżnieniu od komputerów stacjonarnych, różnią się diametralnie w sposobie chłodzenia swoich podzespołów. Laptop z samego założenia ma być miniaturową wersją komputera stacjonarnego, przez co wiele elementów zostało dosłownie skompresowanych do mniejszej postaci, a w przypadku innych, trzeba było pójść na kompromisy, często kosztem wydajności. Laptopy stały się mimo to jednym z ulubionych urządzeń, służących do pracy, nauki, komunikacji i rozrywki, a pędzący postęp technologiczny coraz częściej zaczyna deptać po pietach komputerom stacjonarnym pod względem wydajności. Problem, którego nie da się jednak tak łatwo pokonać, to chłodzenie w laptopach. 


Zaawansowane podzespoły, nagrzewają się podczas pracy nawet do kilkudziesięciu stopni. Im bardziej wymagające programy uruchamiamy na naszym laptopie, tym bardziej zmuszamy te podzespoły do jeszcze bardziej wytężonej pracy, co skutkuje właśnie rosnącą temperaturą. Niestety nie jest ona zbyt dobra dla całego urządzenia i przegrzanie może skutkować nie tylko spadkiem wydajności, ale nawet awarią sprzętową, która może okazać się trudna i kosztowna do usunięcia. Laptop nie posiada wystarczającego układu chłodzenia, tym bardziej w kontekście urządzeń gamingowych, które stają się coraz bardziej popularne. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji, okazuje się zatem zewnętrzny, dodatkowy system, taki jak podstawka chłodząca pod laptop. Czy warto zaopatrzyć się w takie urządzenie?


Podstawki chłodzące w naszej ofercie:


Awarie i uszkodzenia


Laptopy skonstruowano w taki sposób, aby większość podzespołów, jak karta graficzna, płyta główna, czy też dyski twarde, znajdowały się na spodzie urządzenia. Dlatego też, kumuluje się tam całe ciepło wytworzone i nagromadzone w czasie pracy laptopa. Producenci zalecają zatem, aby ich urządzenia nie spoczywały na miękkich podłożach, które mogą skutecznie blokować przepływ powietrza. Lepszym rozwiązaniem jest twarda powierzchnia, która umożliwi skuteczne chłodzenie, ale najlepszym pomysłem, jest podstawka chłodząca pod laptop. Czy warto używać tego urządzenia w przypadku, gdy korzystamy z laptopa sporadycznie i dbamy o to, aby nie blokować przepływu powietrza? Zdecydowanie tak, ponieważ w przypadku układu chłodzenia, nie można mówić o przesadzie. Laptop będzie pracować znacznie szybciej i wydajniej, jeśli ograniczymy temperaturę w jego wnętrzu, a z racji tego, że jak wspomnieliśmy wyżej, większość podzespołów tego urządzenia znajduje się na jego spodzie, podstawka doskonale dostarczy potrzebne dodatkowe chłodzenie.


Dlaczego chłodzenie jest tak ważne i warto zadbać o jego odpowiedni poziom? Przegrzewające się podzespoły, są bardziej podatne na awarię i uszkodzenia, co w wielu przypadkach może sprawić, że nie będą nadawać się do dalszego użytku i konieczna będzie ich wymiana. Może to oznaczać bardzo duże koszty, szczególnie jeśli uszkodzeniu ulegnie karta graficzna lub płyta główna. Innym częstym problemem objawiającym się przy przegrzaniu się podzespołów, jest znaczny spadek wydajności naszego urządzenia. Jeśli używamy laptopa do grania, wówczas dalsza kontynuacja rozgrywki często może być wręcz niemożliwa, ponieważ utracimy płynność, co przełoży się na tzw. „lagi”, czyli błędy wynikające z niepoprawnego działania gry, co bezpośrednio wynika w tym przypadku z przegrzania się karty graficznej lub innej niezbędnej części laptopa. Zapobiec może temu podstawka chłodząca pod laptop. Czy warto zatem stosować ją podczas grania? Odpowiedź wydaje się całkiem prosta – oczywiście, że tak.


Przede wszystkim wydajność


Podkładki chłodzące mają wiele kształtów, kolorów, a także rozmiarów. To, co nas najbardziej powinno interesować, to ich wydajność. Na rynku znajdziemy wiele modeli, przystosowanych do różnego rodzaju pracy. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jaki sposób wykorzystujemy laptop. Jeśli pracujemy zdalnie, wówczas w zupełności powinna swoje zadanie wykonać podkładka z jednym wentylatorem. Jeśli mamy zamiar od czasu do czasu uruchomić swoją ulubioną grę, aby się trochę zrelaksować, wówczas powinniśmy pomyśleć o zakupie podkładki z przynajmniej dwoma wentylatorami. W naszych sklepach znajdziemy również modele dla najbardziej wymagających użytkowników, głównie graczy, którzy spędzają przed ekranem czas na prowadzeniu rozgrywek. Dla nich najlepszym rozwiązaniem, będą podkładki z czterema wentylatorami. Istotną cechą jest tutaj ilość obrotów na minutę oraz sam rozmiar wentylatorów. Zasada wydaje się jednak bardzo prosta – im więcej, tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc w dobraniu odpowiedniego wentylatora jednego z pracowników sklepu, który znajdzie najlepsze dla nas rozwiązanie.


Gorące lato


Podstawka chłodząca może okazać się doskonałym uzupełnieniem naszego zestawu, służącego do pracy, nauki lub rozrywki. Wiele z tych urządzeń posiada funkcje dodatkowe, które mogą okazać się wyjątkowo pomocne. Regulowany poziom nachylenia, czy prędkości obrotów, to tylko kilka z nich. Gracze zapewne z przyjemnością odkryją, że podkładki posiadają przyjemne dla oka podświetlenie, które może nadać niesamowitego klimatu każdej naszej rozgrywce. Szczególnie w okresie letnim, doskonałym pomocnikiem w chłodzeniu okaże się podkładka chłodząca pod laptop. Czy warto wtedy właśnie zadbać najbardziej o nasze urządzenie? Jak najbardziej, ponieważ temperatury zewnętrzne, które często przekraczają 30 stopni Celsjusza, mogą okazać się wręcz zabójcze dla podzespołów laptopa. Warto pomyśleć o tym zawczasu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756