Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Stuttering w grach – jak działa?

Łukasz Karolak
Data dodania: 20-08-2024
monitor gamingowy 240hz

Płynne działanie gier jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli mowa o rozgrywkach multiplayer. Niestety nawet najlepszy sprzęt gamingowy nie jest w stanie w wielu sytuacjach uchronić graczy przed efektem nazywanym stuttering, czyli sekundowych zatrzymań gry. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby powyższy problem wyeliminować. Jak to zrobić, dowiesz się z naszego poradnika.

Co to jest stuttering?

Zacinająca się gra jest zmorą graczy na całym świecie i niestety najczęściej spotykanym problemem, jest tutaj zjawisko zwane stuttering. Polega ono na krótkim zatrzymaniu się gry, co trwa niewiele dłużej, niż ułamek sekundy. To jednak wystarcza, aby obraz na ekranie pozostał na ten czas nieruchomy, co przekłada się na niedokładność rozgrywki, szczególnie widoczną w przypadku zmagań sieciowych. Stuttering to najczęstsza przyczyna błędów popełnianych przez Twoich przeciwników, co niestety nie jest ich bezpośrednią winą. Skąd bierze się stuttering i co to oznacza w odniesieniu do Twojego komputera?

Laptopy gamingowe w naszej ofercie:

Skąd bierze się stuttering?

Stuttering, niestety, najczęściej wynika z problemów sprzętowych, co oznacza nieodpowiednio wydajne podzespoły. Przyczyn tego problemu można szukać w wielu miejscach, ale zwykle okazuje się, że PC nie jest w stanie pracować na tak wysokich obrotach, jakich wymaga od niego dana gra. Zasoby sprzętowe niemogące sprostać grze zaczynają się przegrzewać, co prowadzi do wzrostu temperatury ich pracy, a w efekcie pojawia się właśnie stuttering.


Zbyt wysoka temperatura pracy procesora będzie sprawiać problemy nie tylko w grach, ale po jakimś czasie również w obsłudze komputera. Procesor narażony na pracę w takich warunkach zacznie się po prostu degenerować, co doprowadzi prędzej czy później, do jego awarii a nawet uszkodzenia. Pierwszym objawem zbyt wysokiej temperatury procesora, jest zjawisko bottleneck. Procesor nie daje wtedy rady wykonywać wszystkich zadanych mu operacji, co w efekcie prowadzi do spowolnienia pracy całego komputera. Za bottleneck najczęściej odpowiada zbyt wiele programów działających na PC, głównie te zapisane w tle. Ważne jest również odpowiednie dobranie procesora do karty graficznej. Jeśli karta będzie zbyt wydajna w porównaniu do procesora, wówczas ten drugi nie zdoła wykonać wszystkich operacji podczas grania, co poskutkuje zjawiskiem bottleneck, a ostatecznie stuttering dopełni dzieła zniszczenia.


Karty graficzne również spotyka zjawisko zwane stuttering, zwłaszcza w przypadku zbyt małej pamięci VRAM. Zbyt wysokie ustawienia graficzne w grach prowadzą do zapełnienia tej pamięci, co skutkuje tym, że karta automatycznie zacina się na moment, na skutek próby zwolnienia tej pamięci. Działa to analogicznie, jak w przypadku pamięci RAM na Twoim PC.


Gry z nowszych generacji, czyli głównie tytuły AAA wymagają aktualnie szybkich dysków twardych SSD i niestety najczęściej są tworzone właśnie z myślą o tych dyskach. Jeśli zatem korzystasz z dysku HDD, wówczas taka gra może powodować, że dysk nie ma możliwości działania z potrzebną szybkością. Jeśli jednak posiadasz dysk SSD, a mimo tego pojawia się stuttering, jedną z przyczyn może być uszkodzenie tego dysku.


Niewystarczająca moc obliczeniowa procesora, a także za mało pamięci RAM to prosty sposób na to, aby grafika w grach zaczęła się zacinać, co znacznie utrudnia prowadzenie rozgrywki. Stuttering może wynikać także z problemów z oprogramowaniem. Nieodpowiednia optymalizacja sterowników bardzo często jest przyczyną, w której stuttering zaczyna przeszkadzać w rozgrywce. Mowa tutaj przede wszystkim o sterownikach karty graficznej, ale także wszystkich pozostałych podzespołów mających wpływ na płynne działanie nie tylko samej gry, ale przede wszystkim komputera.

Zobacz także: FPS – co to jest?

Jak poradzić sobie ze stutteringiem?

Z powyższego opisu zjawiska stuttering jasno widać, że najczęstszą przyczyną jego występowania są podzespoły niespełniające wymagań danej gry, brak optymalizacji systemu, sterowników oraz czasami uszkodzenie dysku SSD. W jaki sposób można temu zaradzić?


W przypadku braku odpowiednich podzespołów, możesz pomyśleć o obniżeniu wymagań graficznych w grze. Większość tytułów oferuje automatyczne dostosowanie jakości do posiadanego przez gracza sprzętu, więc nie powinno to zająć więcej, niż kilka minut. Jeśli jednak i to nie pomoże, pomyśl o rozbudowaniu swojego komputera gamingowego. Nie jest to proste zadanie, ale nie jest też na tyle skomplikowane, żeby sobie z nim nie poradzić. Zawsze możesz poprosić o pomoc w wybraniu odpowiednich podzespołów jednego z naszych specjalistów w sklepie.


W sytuacji, gdy Twój komputer korzysta z wystarczających zasobów sprzętowych, a stuttering wciąż się pojawia w grach, zacznij od aktualizacji wszystkich sterowników z priorytetem dla karty graficznej. Dużo może pomóc również wyłączenie wszystkich zbędnych programów działających w tle, co możesz zrobić poprzez managera zadań. W rozgrywkach sieciowych szczególnie ważne jest, aby komputer nie miał aktywnych programów korzystających z połączenia internetowego.


Dyski twarde to kluczowe elementy w gamingu i często decydują o tym, czy dana gra będzie działać płynnie. Jeśli posiadasz dysk HDD, najlepszym posunięciem będzie dokupienie szybkiego dysku SSD i tam rozpocząć instalacje gier.

Konserwacja komputera

Sprawnie działający komputer, to nie tylko komputer wydajny, ale przede wszystkim zadbany. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu wnętrza PC z dużym uwzględnieniem systemów chłodzenia. Zalegający kurz może skutecznie obniżać wydajność wiatraków, co spowoduje podniesienie się temperatury pracy sprzętów. Wtedy może pojawić się stuttering, dlatego monitoruj temperaturę pracy swojego PC, co ułatwią Ci programy dostępne w sieci.

Dyski SSD w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756