Poradniki Eksperta

Jaki zasilacz do komputera wybrać?


Zasilacz jest bardzo ważnym elementem komputera, gdyż jest odpowiedzialny za dostarczenie energii elektrycznej do wszystkich podzespołów. Jego zadaniem jest również zmiana prądu przemiennego na stały. Jaki zasilacz do komputera wybrać? Dlaczego ważne jest obliczanie mocy zasilacza? W poniższym tekście wyjaśnimy najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem.jaki zasilacz do komputera


Zacznijmy od podstaw! Zasilacz – co to takiego?


Zasilacz komputerowy jest elementem przypominającym pudełko, które montowane jest przeważnie z tyłu obudowy PC. To on jest pierwszym elementem, który pobiera energię elektryczną z gniazdka sieciowego. Choć zasilacze różnią się specyfikacją, to ich zadanie jest w każdym przypadku takie samo. Odpowiadają za zmianę rodzaju prądu, a następnie dostarczenie go do poszczególnych podzespołów komputera, takich jak:Sprawdź również: Ranking zasilaczy komputerowych [TOP 10]


Dostępne rodzaje zasilaczy komputerowych


Zasilacze komputerowe są dostępne w kilku rodzajach. Najpopularniejszym typem są konstrukcje ATX, montowane standardowo w większości komputerów stacjonarnych, także tych gamingowych i profesjonalnych. Należy zwrócić uwagę na ich wymiary, gdyż wraz ze wzrostem mocy, ich wielkość może rosnąć. To ważne z punktu widzenia zmieszczenia zasilacza do obudowy. Znacznie mniej popularne są typy SFX i TFX. Te pierwsze są nieco bardziej kompaktowe, choć poszczególne proporcje rozmiarów mogą być odwrotne i wymagać innego sposób montażu. Zasilacze TFX to najmniejsze elementy zasilające, dostępne w ofercie. Nadają się do instalacji w komputerach wykorzystywanych w podstawowych celach, takich jak przeglądanie sieci, czy praca z edytorem tekstu.


Sprawdź również:Jaki zasilacz do komputera wybrać? Najważniejsze aspekty


Zastanawiasz się jak dobrać zasilacz do komputera? Pomożemy! Przedstawiamy najważniejsze elementy, które są istotne z punktu widzenia montażu podzespołu do komputera stacjonarnego. Zacznijmy od rzeczy podstawowej, jaką jest moc zasilacza. W naszym sklepie internetowym dostępne są urządzenia gwarantujące od 300 do 1200 watów. Moc powinna być uzależniona od podzespołów i przeznaczenia komputera. W przypadku sprzętu biurowego, wystarczy zupełnie zasilacz do 400 watów. Jeśli posiadasz komputer gamingowy z wydajnym systemem chłodzenia oraz profesjonalną kartą graficzną, będziesz potrzebował co najmniej 600 watów. W przypadku rozbudowanych zestawów, które wyposażone są na przykład w dwie karty graficzne, potrzebny będzie zasilacz o mocy nawet 1 000 watów. Dokładne wartości można zweryfikować kalkulatorami, dostępnymi w Internecie. Pozwoli to wybrać właściwą moc zasilacza i uniknąć błędów.


Odpowiadając na pytanie, jaki zasilacz do komputera, kluczowe jest także zwrócenie uwagi na dostępne w zasilaczu złącza oraz gniazda. Nie jest istotny tylko sam ich rodzaj, ale również ilość. Główna wtyczka służy podłączeniu płyty głównej, czyli „matki” wszystkich elementów komputera. Złącze to występuje w dwóch rodzajach: 20 i 24-pinowym. 24 piny są wykorzystywane w przypadku wszystkich nowoczesnych zasilaczy i płyt głównych. W wielu przypadkach producenci decydują się na dołączenie do zestawu specjalnej przejściówki, która pozwala bez większych problemów łączyć ze sobą różne standardy. W przypadku zaawansowanych technicznie płyt głównych, występuje także dodatkowa wtyczka, umożliwiająca doprowadzenie dodatkowego zasilania procesora. Te z kolei, mogą mieć osiem lub cztery piny. To oczywiście nie wszystko. Musisz zwrócić uwagę również na przewody, którymi należy podłączyć pozostałe elementy komputera. To między innymi okablowanie FDD, PIC-E 6-pin, PEG 8-pin, SATA czy Molex 4-pin. Każde z nich służy do podłączenia innego rodzaju podzespołu. Jeśli budujesz komputer samodzielnie, powinieneś zwrócić na to uwagę. Z kolei w przypadku wymiany zasilacza na nowy, możesz poprosić o pomoc sprzedawcę.


Sprawdź również: PFC w zasilaczach. Co to jest? Do czego służy?Poziom generowania hałasu


Istotną cechą każdego zasilacza, jest także poziom generowanego hałasu. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które używają komputera w nocy lub w otwartych przestrzeniach. Zbyt głośny zasilacz, może przeszkadzać podczas snu lub w pracy Twoim współpracownikom. Hałas powstaje przede wszystkim ze względu na pracę wentylatora, którego zadaniem jest odprowadzanie wysokiej temperatury. Zasilacz jest jednym z elementów komputera, który nagrzewa się najszybciej i dlatego musi być wyposażony w odpowiednie chłodzenie. Często są one sterowanie automatycznie, ze względu na obserwowane przez czujniki obciążenie lub wzrost temperatury. Wtedy wentylator zaczyna obracać się szybciej, a przy tym – hałasować. Choć w ofercie znajdują się również zasilacze pasywne, które nie korzystają z pracy aktywnego chłodzenia, to cechuje je o wiele niższa moc. Z tego względu, wykorzystywanie takiego podzespołu przez graczy lub grafików, jest po prostu niemożliwe. Producenci opracowują nowe rozwiązania, które mają umożliwić cichszą pracę wentylatorów. Choć nie ma szans na bezszelestne zasilacze, to i tak powstały „hałas” jest już naprawdę do przyjęcia.


Odpowiednia wentylacja


Jeśli chcesz w prosty sposób zapewnić lepszy przepływ powietrza, a tym samym cichszą pracę wentylatorów, sprawdź czy zasilacz umożliwia odpinanie niewykorzystywanych przewód oraz spinanie tych używanych. Uporządkowanie kabli w obudowie ma duży wpływ na wentylację. Z kolei sprawniejszy przepływ powietrza, pozwala na utrzymanie niższej temperatury wewnątrz obudowy PC. Zaletą jest również zwolnienie zajmowanego miejsca, które może przydać się na przykład do montażu dodatkowego systemu chłodzenia cieczą. Wewnątrz komputera pozbawionego niepotrzebnych przewodów, łatwiej także sprzątać, a jak zapewne wiesz, że w obudowie zbiera się wiele kurzu, który również nie działa pozytywnie na poszczególne podzespoły.


Bezpieczeństwo zasilacza


Z punktu widzenia bezpieczeństwa sprzętu i gromadzonych danych, bardzo ważne są systemy zabezpieczeń, w które wyposażony może być zasilacz. Wiele z nich jest standardowym wyposażeniem, ale przed zakupem powinieneś to dokładnie zweryfikować. Podstawowym systemem, jest zabezpieczenie nadprądowe. Jest ono zazwyczaj bezpiecznikiem, który w przypadku awarii sieci elektrycznej odetnie prąd, uniemożliwiając uszkodzenie komputera. Kolejne zabezpieczenie dotyczy napięcia. Jeśli przekroczy ono bezpieczny pułap, zasilacz zostanie wyłączony. To bardzo ważne, gdyż właśnie napięcie może bardzo szybko uszkodzić wszystkie elementy komputera. Obydwa zabezpieczenia są również wykorzystywane w dobrych listwach antyprzepięciowych. Na wypadek zwarć, również przewidziano zabezpieczenia techniczne. Jego celem jest wyłączenie zasilacza w przypadku zmiany impedancji. Zabezpieczenie jest czułe na zwarcie różnych linii, nawet tych różniących się napięciem.


Warto zdecydować się na zasilacz, wyposażony w zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe. Dotyczy to szczególnie komputerów o wysokich osiągach oraz tych, których podzespoły były podkręcane przez użytkownika. W przypadku, gdy zasilacz będzie zbyt obciążony, zostanie odcięty dopływ prądu. Istotne jest również zabezpieczenie przed przegrzaniem. W przypadku gdy czujnik temperatury wykryje jej wysoki wzrost, komputer zostanie wyłączony poprzez odcięcie prądu z zasilacza.


Sprawdź również: Jak sprawdzić zasilacz komputerowy, czy działa?


Budujesz własny komputer stacjonarny? Mamy wszystko czego potrzebujesz!


Jeśli jesteś w trakcie planowania, konstruowania własnego komputera stacjonarnego, zapraszamy do odwiedzenia naszej oferty. Posiadamy wszystkie niezbędne podzespoły. Nasi doradcy chętnie pomogą, w przypadku konieczności dopasowania do siebie poszczególny elementów komputera. Staramy się zapewnić możliwie jak najszerszą ofertę dla graczy, stąd ilość dostępnego sprzętu w naszym sklepie internetowym. Oferujemy kilkaset kart graficznych z rodziny Nvidia oraz AMD. Zapewniamy dostępność podzespołów dedykowanych profesjonalistom, jak i osobom korzystającym z komputera w celach biurowych lub domowych. Znajdziesz u nas także wiele procesorów, które mogą uczynić Twój komputer prawdziwą maszyną. Kupisz u nas również moduły pamięci RAM, w dowolnej konfiguracji. W naszych zasobach jest kilkaset kości, które możesz w każdej chwili zainstalować na swojej płycie głównej. Właśnie, skoro już przy tym jesteśmy… 


Osoby zainteresowane stworzeniem indywidualnego komputera, powinny zacząć planowanie od wyboru płyty głównej. Oczywiście ich również nie brakuje w naszej ofercie. Opisywane powyżej zasilacze, to jedna z liczniejszych kategorii w naszym sklepie online. Teraz już wiesz, że jaki zasilacz do komputera wybierzesz, tak będzie działał Twój sprzęt. Podobnie jest z dyskami. Oferujemy sporo napędów SSD i SSD M.2. To dobra wiadomość dla osób, które poszukują szybkiego i trwałego dysku. Z kolei dla Klientów poszukujących możliwie największej pojemności, mamy pokaźną ofertę napędów HDD. Żeby to wszystko połączyć w spójną całość, potrzebna jest również obudowa. Zachęcamy do sprawdzenia konstrukcji dostępnych u nas. Zdajemy sobie sprawę, że graczom zależy także na efektownym designie komputera, dlatego dbamy o zapewnienie modnych elementów dekoracyjnych. Znajdziesz u nas wszystkie podzespoły i akcesoria potrzebne do obsługi komputera. Zachęcamy do składania zamówień internetowych lub odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych. Jesteśmy już w niespełna 500 miastach.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert