Poradniki Eksperta

Gra w Tysiąca to nadal jedna z najpopularniejszych gier karcianych. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli lubią spędzać czas rywalizując o zdobycie przysłowiowego tysiąca (punktów). To idealny sposób na spędzenie wieczoru w gronie rodzinnym, czy umilenie sobie czasu podczas spotkania z przyjaciółmi. Organizowane różnego rodzaju konkursy i turnieje gry w Tysiąca to nie lada wyzwanie dla koneserów gier karcianych. Osoby, które jeszcze nigdy nie grały w tę znaną i lubianą grę, powinny zapoznać się z jej zasadami. Już po pierwszej rozgrywce trudno będzie oprzeć się kolejnej. Zatem, jak się gra w Tysiąca? Czy zasady gry są skomplikowane? Oto kilka porad, które wprowadzą Cię w tajniki tej gry. Pomogą Ci one rozpocząć przygodę z grą w Tysiąca i ułatwią ich naukę.

Dlaczego warto grać w Tysiąca?


Do gry w Tysiąca potrzebujesz jedynie talię kart. Niezależnie od tego, czy jesteś w podróży, na wczasach, czy w domu, talię możesz mieć zawsze przy sobie. Poza tym gra w Tysiąca rozwija koncentrację i spostrzegawczość, uczy logicznego myślenia i skupienia. Grając w tę grę doświadczasz różnych emocji wynikających z wygranej czy też przegranej. Niezależnie od tego, to przede wszystkim rewelacyjna zabawa podczas której zapomnisz o codziennych obowiązkach. Warto więc poczuć ten dreszczyk emocji i mile spędzić czas w gronie rodziny czy znajomych.

Ile osób może grać w Tysiąca?


W tę popularną grę karcianą może grać dwóch, trzech lub czterech graczy. Dużym atutem tej gry jest możliwość udziału w niej zaledwie dwóch osób. Liczba graczy nie powinna przekraczać czterech osób. Przy największej liczbie uczestników, czyli czterech, jeden z nich pauzuje. Oznacza to, że nie bierze udziału w rozdaniu. W rozgrywce dąży się do zdobycia 1000 punktów, stąd nazwa gry. Do tej gry potrzebna jest czterokolorowa talia 24 kart od dziewiątki do asa.

Jak liczone są punkty podczas gry?


Zanim rozpoczniesz grę warto zapoznać się z wartością punktową poszczególnych kart oraz wartością punktową meldunków. Punkty w kartach przedstawiają się następująco:

  • dziewiątka - 0 punktów,
  • walet - 2 punkty,
  • dama - 3 punkty,
  • król – 4 punkty,
  • dziesiątka – 10 punktów,
  • as – ma najwięcej, bo 11 punktów.

Co to są meldunki? Meldunek to zestawienie dwóch kart tego samego koloru tj. króla i damy. Zasadą jest, że na początek wykładasz damę, gdyż ma ona mniej punktów. Gdy przeciwnik ją zabierze mniej tracisz. Punkty z meldunków przedstawiają się następująco:

  • pik (inaczej wino) - 40 punktów,
  • trefl (inaczej żołądź) – 60 punktów,
  • karo (inaczej dzwonek) – 80 punktów,
  • kier (inaczej czerwień) – 100 punktów.

Jak rozpoczynasz grę w Tysiąca?


Jak się gra w Tysiąca? Po przetasowaniu i rozdaniu kart odkładasz 3 karty (gdy gra 3 graczy), czyli tzw. musik lub 2 karty na 2 musiki (gdy gra 2 graczy). Gra w Tysiąca rozpoczyna się od licytacji. Na tym etapie gracze analizują, ile punktów mogą zdobyć, biorąc pod uwagę wartość swoich kart i meldunków. 


Następnie deklarują ilość punktów możliwych do zdobycia w danym rozdaniu. Każda licytacja zaczyna się od stu punktów. Kolejne oferty przebijają o dziesięć lub mówią „pas” (czyli nie przebijają stawki). Gdy zadeklarujesz 120 punktów, możesz być poproszony przez pozostałych uczestników gry, o pokazanie meldunku minimalnie mniejszego o taką właśnie wartość punktów. Ten, kto zalicytuje największą liczbę punktów, zabiera karty z musika. Następnie gracz pozostawia sobie jedną najbardziej przydatną kartę, a resztę odrzuca lub oddaje pozostałym graczom. Ważne jest, że grając w 3 - 4 osoby, uczestnik musi mieć 8 kart, zaś grając w 2 osoby, uczestnik musi mieć 10 kart.

Rozgrywka i podliczanie punktów


Jak się gra w Tysiąca na dalszym etapie? Rozgrywkę rozpoczynamy od ostatecznego zadeklarowania liczby punktów, która nie może być mniejsza niż podczas licytacji. Następnie grający (czyli ten, który zabrał musik), jako pierwszy wykłada kartę i rozpoczyna tzw. lewę. Kolejni gracze dorzucają po jednej karcie. Zasadą jest, że dorzucana karta musi być w tym samym kolorze, co karta pierwsza lub wyższa niż ta leżąca na stole. 


W przypadku, gdy położysz inną kartę, przegrywasz lewę, a zwycięzca zabiera karty z bitki. Aby wygrać daną rozgrywkę, gracz powinien okazać najsilniejszą kartę w kolorze atutowym lub wyjściowym. Kolor atutowy możesz osiągnąć zgłaszając meldunek. Zgłaszasz więc podczas lewy króla lub damę i masz do pary figurę w tym samym kolorze. W tym momencie ten kolor staje się atu i przebija inne. Będzie on dominował do końca rozdania lub do momentu kolejnego meldunku. 


Po zakończeniu danej partii gry należy zliczyć zdobyte punkty i zapisać je na kartce. Punkty liczy się sumując wartość meldunków i ilość punktów z kart. Grający (czyli rozpoczynający grę) sprawdza, czy zdobył zadeklarowaną na początku liczbę punktów. Jeśli tak, to dopisuje mu się te punkty, jeśli nie należy mu je odjąć. Wyniki zaokrąglasz do pełnych dziesiątek. Jak grać w Tysiąca, by zwyciężyć? Należy rozważnie liczyć punkty i przewidywać pewne sytuacje. Osiągnięcie tysiąca punktów gwarantuje wygraną.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756