Poradniki Eksperta

Jaka myszka do gier?

Każdy fan gier komputerowych doskonale wie, że dobra myszka jest tym, co zdecydowanie wpływa na przebieg rozgrywki i w dużym stopniu decyduje o wyniku. Jeśli szukasz dobrego sprzętu i nie wiesz, jaka myszka do gier sprawdzi się w Twoim przypadku oraz na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.


Jaka myszka do gier


Wygoda i precyzja korzystania z myszy


Kiedy wybieramy jakiś sprzęt domowego użytku, bardzo często zwracamy uwagę na jego wygląd i wybieramy takie urządzenie, które nam się podoba wizualnie, ale i pasuje do naszych wnętrz. W przypadku myszki do gier, jej design i budowa są niezwykle ważnymi cechami, które w bezpośredni sposób wpływają na komfort użytkowania. Chodzi dokładniej o wybór modelu o budowie dopasowanej do preferowanego przez nas chwytu (czyli z angielskiego gripu) i układu dłoni podczas gry. W ten sposób, wyróżniamy trzy typy myszek, które wyraźnie różnią się kształtem, a kształt ten dopasowuje się do dłoni, wspierając jej ułożenie. Główne trzy typy to: palm grip, claw grip oraz fingertip grip. Oprócz nich, znaleźć można również modele hybrydowe, a więc łączące cechy wspomnianych typów.


Czym wyróżniają się poszczególne chwyty? Mysz typu palm grip, to jedna z najpopularniejszych. Dłoń w całości spoczywa na myszy, przyciski aktywowane są palcami lewym i środkowym, podczas gdy kciuk ułożony jest po lewej stronie myszy, a palec serdeczny i mały znajdują się po prawej stronie, utrzymując mysz w dłoni. W ten sposób dłoń leży w sposób naturalny: śródręcze jest nieco uniesione w kierunku nadgarstka i spoczywa lekko na dolnej części myszy lub – zależnie od wielkości – na podkładce.


Kształt myszy typu claw grip jest zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy układają dłoń w kształt „szponów” – claw to z języka angielskiego właśnie szpon. Tu dłoń nie leży lekko na myszy, jak to jest w przypadku wcześniej omawianego typu, a obsługiwana jest przez pięć obszarów styku: zarówno naciskanie przycisków, jak i przytrzymywanie sprzętu kciukiem i małym palcem odbywa się jedynie opuszkami palców. Co istotne, śródręcze nie styka się z myszą, a cała dłoń oparta jest na nadgarstku.


Ostatni z typów – fingertip grip – jest niekiedy uznawany za opcję pośrednią między dwoma powyższymi. Palce środkowy i wskazujący ułożone są prosto na przyciskach, jednak obsługa odbywa się samymi opuszkami. Podobnie pozostałe palce, przytrzymując mysz, dotykają jej tylko opuszkami. Śródręcze nie leży na górnej części myszy, a ciężar dłoni przenosi się na nadgarstek.


Należy wspomnieć, że to kształt myszy dopasowujemy do preferowanego przez nas chwytu. Zatem aby ocenić, jaka myszka do gier sprawdzi się w Twoim przypadku, musisz popatrzeć na to, w jaki sposób układasz dłoń na myszy. Zwróć uwagę czy przyciski obsługujesz jedynie opuszkami, jak trzymasz mysz kciukiem i małym palcem, a także sprawdź, czy śródręcze dotyka urządzenia. Poobserwuj nadgarstek – i w ten sposób oceń, który chwyt przypomina Twój sposób układania dłoni. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy – na przykład palm grip jest najbardziej swobodny, a nadgarstek nie jest przy nim bardzo obciążony. Sprawdza się nawet przy bardzo niskiej czułości myszy, a ruchy myszą wykonywane są nie nadgarstkiem, ale całym przedramieniem. Z kolei „szpon” świetnie sprawdza się przy bardzo wysokich ustawieniach DPI. Jednak przy dłuższym użytkowaniu, może być obciążający dla dłoni. Ostatni chwyt, sprawdza się zarówno przy szybkich, krótkich ruchach nadgarstka, jak i przedramienia.


Dopasowanie myszy do preferowanego chwytu nie jest koniecznością, jednak w przypadku graczy może mieć bardzo duże znaczenie – szczególnie w bardzo dynamicznych rozgrywkach z intensywnym korzystaniem z przycisków myszy. Dorze dobrany sprzęt sprawi, że dłoń będzie mniej obciążona, a gra będzie trwać dłużej.


Warto jednak w tym miejscu wspomnieć także o myszkach o budowie modularnej, które pozwalają modyfikować wygląd sprzętu w zależności od potrzeb. Taki jest na przykład model Mad Dog GM905, który sprawdzi się zarówno w klasycznych „strzelankach”, jak i grach MMO. Wystarczy nieco zmodyfikować układ modułów, by mysz całkiem zmieniła swój charakter.


Myszki gamingowe w naszej ofercie:



Jaka mysz gamingowa? Najważniejsze cechy dobrego „gryzonia”


Gracze doskonale wiedzą, że tradycyjna myszka biurowa kompletnie nie sprawdza się w graniu. „Zwykłe” modele, służące do pracy przy komputerze, odznaczają się prostymi, uniwersalnymi kształtami, które umożliwią wygodną obsługę przez wiele godzin. Jednak taka mysz nie jest przystosowana do grania – i to nie tylko ze względu na kształt.


Jest kilka ważnych elementów, które pozwalają odróżnić myszkę biurową od gamingowej. Są to: rozdzielczość, liczba przycisków funkcyjnych oraz wykonanie podstawy sprzętu.


Rozdzielczość, czyli DPI, bywa też nazywana czułością myszy. To ona decyduje o tym, jak wyraźny gest myszą trzeba wykonać, by przesunąć kursor na daną odległość. Myszy gamingowe zazwyczaj cechuje możliwość szerokiej regulacji DPI z maksymalnymi ustawieniami na poziomie nawet około 16-20 tysięcy. W tradycyjnych myszkach biurowych, parametr ten wynosi najczęściej około 800, bo praca biurowa nie wymaga wysokiej dynamiki ruchu. Jednak już myszka gamingowa – przeciwnie. Regulacja wysokości DPI jest kluczowa, bowiem zazwyczaj gramy w różne gry i o ile w jednych sprawdzi się wysokie DPI, to w innych przeciwnie. Tam, gdzie rozgrywka jest bardziej statyczna, czułość myszy można po prostu zmniejszyć. Zwykle regulacja jest skokowa.


Kolejną ważną sprawą są przyciski funkcyjne, których liczba jest bardzo zróżnicowana. W najbardziej zaawansowanych modelach, może być ich nawet kilkanaście, przy czym ich użyteczność także zależy od typu rozgrywki. Tam, gdzie liczy się czas, gra jest dynamiczna i wymaga błyskawicznej reakcji, najważniejsze funkcje powinny być pod ręką – a dokładniej mówiąc „pod palcem”, by po prostu kliknąć i wybrać funkcję, przyporządkowaną do przycisku. Najlepsze myszki gamingowe wyróżnia właśnie duży wybór dodatkowych przycisków (choć zdaniem wielu graczy już sześć przycisków pozwala na optymalne wykorzystanie myszy do każdej gry), które – co ważne – są w pełni konfigurowalne. W przypadku tych urządzeń, razem ze sprzętem dostajemy oprogramowanie, które umożliwia personalizację myszy. Na przykład model Mad Dog GM700 ma siedem przycisków funkcyjnych, które można zaprogramować zgodnie ze swoimi upodobaniami i konkretnym przyciskom przyporządkować oczekiwaną przez nas funkcję. Może to być na przykład szybka zmiana DPI, czy też wybranie określonego skrótu klawiszowego jednym przyciskiem. Podobnie Mad Dog GM505, która również ma siedem wyprofilowanych przycisków i wyposażona jest w wytrzymałe przyciski Omron.


Co się przyda, a z czego można zrezygnować kupując mysz gamingową?


Dobra mysz gamingowa powinna mieć lekki „ślizg”, by szybko i bezproblemowo przesuwać się po podłożu. W tym celu na podstawie umieszczone są „ślizgacze”. Obecnie najczęściej spotkać możemy myszy z teflonowymi ślizgaczami. Materiał ten ma bardzo niski współczynnik tarcia, dlatego jest chętnie wybierany przez producentów.


Istotną kwestią, przy odpowiedzi na pytanie jaka myszka do gier będzie najlepsza, jest rodzaj zasilania: czy jest to mysz bezprzewodowa, czy też na kablu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na przykład typ bezprzewodowy jest ceniony choćbym za brak plączących się przewodów, jednak gracze zwracają uwagę, że mogą w nim występować opóźnienia. Nawet jeśli wybierzemy najbardziej zaawansowany model, to i tak zakłóceń nie zawsze da się uniknąć. Niektórzy gracze jednak na ułamki sekund uwagi nie zwracają, przekonując, że modele parowane na przykład przez Wi-Fi, działają niezwykle płynnie.

Warto tu wspomnieć o rodzaju sensora. Tu myszki dzielimy na laserowe i optyczne. Laserowe odznaczają się większą precyzją i czułością niż optyczne, jednak wymagają idealnie gładkiej powierzchni. Tego problemu nie ma z modelami optycznymi, choć w tych często spotkamy się z węższym zakresem ustawień DPI.

Tym, co zazwyczaj wyróżnia myszki gamingowe, jest podświetlenie, które ma uatrakcyjniać rozgrywkę. W sklepach dostępne są modele z podświetleniem w różnych kolorach, których ustawienia można personalizować. To z pewnością nadaje myszy drapieżności, choć zdaniem niektórych graczy niepotrzebnie dekoncentruje. Dlatego wybór myszy z podświetleniem jest już kwestią preferencji gracza, a nie czynnikiem warunkującym jakość rozgrywki. Zamiast tego, dobrze jest zwrócić uwagę choćby na ciężar myszy, bo nawet najbardziej „odjechana” myszka gamingowa – jeśli jest ciężka, może zmęczyć dłoń.

Teraz już wiesz, jaka myszka do gier sprawdzi się najlepiej. Wybierając model dla siebie, zawsze zwracaj uwagę na swoje indywidualne potrzeby oraz preferowany przez Ciebie styl rozgrywki.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756