Poradniki Eksperta

Ranking gier planszowych dla dzieci [TOP10]

 2023-05-18 

Gry planszowe to idealna forma spędzania wolnego czasu. Dzieci lubią spotkania z rówieśnikami, podczas których grają w ulubioną grę. Jest to również ciekawy sposób na wspólną, rodzinną zabawę rodziców ze swoimi pociechami. Bardzo ważne jest, aby gra była dostosowana do wieku dziecka i jego zainteresowań. Różnią się one od siebie tematyką oraz zasadami, które obowiązują podczas gry. Warto również zwrócić uwagę na czas rozgrywki oraz stopień trudności. Inne gry będą dla maluchów, a inne dla nieco starszych dzieci. Każdy może jednak znaleźć cos dla siebie. Ranking gier planszowych dla dzieci podpowie Ci, na co zwrócić uwagę.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Gry dostosowane do wieku dziecka

Ranking gier planszowych dla dzieci zwraca uwagę na konieczność wybrania gry, która będzie odpowiadała wiekowi i umiejętnościom dziecka. Producenci podają zazwyczaj na opakowaniu wiek gracza, dla którego przeznaczona jest gra. Mogą być one dedykowane młodszym dzieciom w wieku 2, 3, 4, czy 5 lat. W tym wieku dziecko poznaje nowe słowa, uczy się skupiania na określonym zadaniu. Idealne będą więc dla niego gry, które wpłyną na jego wyobraźnię, będą rozwijały umiejętność zapamiętywania i rozpoznawania cyfr oraz kształtów. Ciekawą propozycją będą również gry, wymagające od dziecka odpowiadania na pytania, czy opowiadania krótkich historyjek.


Innym rodzajem są gry przeznaczone dla dzieci w wieku 6, 7, 8, 9 oraz 10 lat. Wiele z nich pomaga dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne, jak i umysłowe. Ponadto wpływają na logiczne myślenie dziecka, jego spostrzegawczość oraz pamięć.


Gry planszowe dla dzieci w wieku szkolnym są narzędziem do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, np. historii, czy matematyki. W zależności od ich rodzaju, wymagają od nastolatków szybkiego kojarzenia faktów, przewidywania określonych scenariuszy, uczą wszechstronnego planowania, strategii i logiki. Warto więc zdecydować się na grę, która wzbudzi zainteresowanie dziecka i pozwoli mu dodatkowo rozwijać swoje umiejętności.

Ranking gier planszowych dla dzieci – uwzględnienie liczby graczy i czasu gry

Gry planszowe, w zależności od rodzaju, wymagają określonej liczby graczy. Szeroką kategorię tworzą gry wieloosobowe, np. od 2 do 4 graczy, czy od 2 do 5 graczy. Niektóre gry umożliwiają udział nawet 6, 7 bądź 8 graczy. To idealne rozwiązanie do zabawy, dla kilkorga dzieci lub całej rodziny. Niektóre gry zostały opracowane specjalnie dla dwóch graczy, a nawet dla pojedynczego gracza. Poza liczbą graczy, istotny jest również czas rozgrywki. Gry planszowe nie muszą zabierać dużo czasu. Ciekawym rozwiązaniem są planszówki, w których rozgrywka może trwać np. 10 minut, 20 minut, 30 minut, czy 45 minut. Dla dzieci lubiących spędzać czas na tej formie zabawy, które potrafią dłuższy czas skupić się na określonej czynności, sprawdzą się gry planszowe o maksymalnym czasie gry, np. do 3 godzin.

Rodzaje gier planszowych

Ranking gier planszowych dla dzieci zwraca uwagę na różne rodzaje gier. Doskonałym sposobem na zdobywanie wiedzy są gry logiczne. Nie tylko uzupełniają wiedzę zawartą w książkach, ale również rozwijają zainteresowania. Ponadto można zdecydować się na grę, która umożliwia dziecku np. poznawanie nowych słów. Nieco starsze dzieci mogą zainteresować się grami, które umożliwiają zdobywanie wiedzy na temat różnych państw świata, czy sposobów inwestowania i zdobywania wiedzy z zakresu podstaw ekonomii.


Dla maluchów rewelacyjnym rozwiązaniem są również gry zręcznościowe. Charakteryzują się one prostymi zasadami, jednak dają im wiele radości. Niezwykle popularne są także gry logiczno-pamięciowe, które wymagają szybkiego kojarzenia faktów i rozwiązywania różnego rodzaju zagadek.


Gry strategiczne posiadają zazwyczaj rozbudowaną fabułę i potrafią wciągać graczy na długie godziny zabawy. W zestawach znajduje się zazwyczaj dużo elementów, które niezwykle urozmaicają rozgrywki. Mogą to być kostki, pionki, ale również dodatkowe karty z zadaniami, czy bonusy. Ten rodzaj gier wymaga od dziecka podejmowania decyzji w kwestii planowania strategii. Mogą one mieć różną tematykę przewodnią, np. fantasy, wojenną, czy historyczną. Gry strategiczne dostarczają graczom wielu emocji, ale przede wszystkim uczą logicznego myślenia.


Dzieci uwielbiają wspólną zabawę z rodzicami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom maluchów, warto wybrać gry familijne. Przeznaczone są one dla całych rodzin, a ich zasady są niezwykle proste i przynoszą mnóstwo frajdy. Tego rodzaju gry są wyposażone zazwyczaj w kolorowe elementy, wyraziste i dopracowane graficznie obrazki. Świetnym przykładem mogą być również puzzle czy proste gry karciane.

Estetyka wykonania gier planszowych

Ranking gier planszowych dla dzieci zwraca uwagę na niezwykłą estetykę ich wykonania. Zarówno plansze, jak i karty, pionki, kostki oraz inne elementy gier, posiadają odpowiednią kolorystykę. W niektórych grach plansze są dwustronne i umożliwiają np. przeprowadzenie dwóch rożnych rozgrywek.

Gry wzorowane na bajkach czy filmach dla dzieci, posiadają idealnie dopracowane postacie bohaterów. Estetyczne pudełka przyciągają wzrok i ułatwiają przechowywanie gier.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756