Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czym myć panele podłogowe?

Data dodania: 31-08-2023

Panele podłogowe to estetyczny sposób na wykończenie podłogi w mieszkaniu i domu. Są trwałe, dostępne w szerokiej gamie wzorów oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Czym myć panele, aby prezentowały się jak nowe również po wielu latach?

Czym myć panele? Sprzęt niezbędny w każdym domu

Mycie paneli zawsze rozpoczynamy od dokładnego odkurzania podłogi – dzięki temu unikniemy nazbyt częstej wymiany wody i czyszczenia końcówki mopa w trakcie sprzątania. Jeśli w naszym domu zdecydowaliśmy się położyć panele o niskiej klasie ścieralności, pamiętajmy, że łatwo je zarysować. W takim przypadku sprawdzają się odkurzacze wyposażone w miękkie końcówki, ale również roboty sprzątające


Po zakończeniu odkurzania możemy przejść do czyszczenia na mokro. Czym myć panele podłogowe, aby prezentowały się jak najlepiej? Specjaliści rekomendują używanie detergentów przeznaczonych do tego rodzaju powierzchni. Bardzo ważne jest jednak stosowanie jedynie zalecanej przez producenta ilości preparatu. Jeśli dodamy zbyt wiele środka do wody, może zacząć nadmiernie się pienić i pozostawić nieestetyczne smugi. Myjąc podłogę, pamiętajmy również, że panele podłogowe nie lubią dużej ilości wody – mop powinien być mocno odciśnięty.


Zacieków unikniemy, myjąc podłogę zawsze w kierunku ułożenia paneli, czyli tak, jak przebiegają wzory na ich powierzchni. Niektóre osoby polecają również mycie paneli octem – to naturalny środek od lat tradycyjnie stosowany do czyszczenia różnych domowych powierzchni. Doskonale sprawdza się w przypadku podłóg wykonanych z tworzyw sztucznych, należy jednak zadbać o odpowiednie proporcje wody i octu. Na 5-litrowe wiadro powinna przypadać szklanka octu. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami jego charakterystycznego zapachu, dodajmy kilka kropli olejku eterycznego oraz przewietrzmy dokładnie pomieszczenie po myciu.  


Roboty sprzątacjące w naszej ofercie:

Mop parowy – czy można go stosować do mycia paneli?

Jednym z często powtarzanych mitów jest to, że mop parowy nie może być stosowany do mycia paneli. Nie jest to prawdą – tego typu urządzenie doskonale sprawdzi się w każdym domu, warto jednak zainwestować w model renomowanej marki. 


Mopy parowe gorszej jakości mogą wyrzucać parę pod nadmiernym ciśnieniem i powodować powstawanie zacieków – na kafelkach nie stanowi to większego problemu, jednak w przypadku paneli może prowadzić do ich puchnięcia od nadmiaru wilgoci. 


Mopy parowe mają wiele zalet: po pierwsze, doskonale dezynfekują czyszczone powierzchnie. Po drugie, nie wymagają używania żadnych detergentów, co jest dobrą informacją w przypadku alergików czy zwierząt domowych, wrażliwych na zapachy chemii gospodarczej. Po trzecie, mopy parowe mogą być używane nie tylko do mycia podłóg, ale dzięki dodatkowym akcesoriom, są idealnym sprzętem do usuwania trwałych zabrudzeń z fug łazienkowych czy trudno dostępnych miejsc, jak np. drzwiczki zmywarki. Kolejnym plusem tego sprzętu jest fakt, że zajmuje stosunkowo niewiele miejsca (w porównaniu do tradycyjnego mopa z wiadrem). 

Jak myć trudne plamy na panelach?

Jeśli na panelach podłogowych pojawi się trudna do usunięcia plama, nigdy nie próbujmy usuwać jej nierozcieńczonym detergentem. Jeżeli rozmieszany z wodą środek nie potrafi sobie poradzić z brudem, warto sięgnąć po mop parowy. Należy również pamiętać, aby regularnie nabłyszczać panele środkami, w skład których wchodzą polimery – tworzą one niewidoczną gołym okiem warstwę, która zapobiega wnikaniu brudu i ułatwia sprzątanie trwalszych zabrudzeń.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756