Poradniki Eksperta

Elektryczny pochłaniacz wilgoci - ranking [TOP10]

 2023-04-06 

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach jest przyczyną powstawania grzybów i pleśni. Niewątpliwie ma to negatywny wpływ na zdrowie. Ponadto wilgoć powoduje, że na ścianach widoczne są nieestetyczne osady. W kątach pomieszczeń skrapla się woda i odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Wilgotne ściany potrzebują więcej energii, by je ogrzać. Przekłada się to na znacznie podwyższenie kosztów ogrzewania. Idealnym rozwiązaniem na tego rodzaju problemy jest elektryczny pochłaniacz wilgoci. Ranking zwraca uwagę na to, że ten sprzęt pomoże pozbyć się nadmiernej wilgoci powietrza. Zatem warto wybrać model, który charakteryzuje się wysoką jakością i skutecznością.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Elektroniczny pochłaniacz wilgoci – idealny sposób na wilgoć

Z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu poradzi sobie elektryczny pochłaniacz wilgoci. Ranking zwraca uwagę na to, że stosowanie osuszacza powietrza przynosi wiele korzyści. Pierwszą i podstawową jest oczywiście pozbycie się nadmiaru wilgoci i zapobieganie powstawaniu szkodliwych pleśni i grzybów. Osuszacz powietrza pomoże również wyeliminować wodę skraplającą się na szybach. Idealnie sprawdzi się w łazienkach, pralniach, suszarniach, a także do osuszania pomieszczeń podczas prac budowlanych. Dobrej jakości urządzenia wyposażone są w specjalne czujniki, które wykrywają nadmierną wilgoć. Stan wilgotności powietrza będzie więc zawsze pod kontrolą.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje osuszaczy powietrza. Mianowicie są to osuszacze adsorpcyjne i osuszacze kondensacyjne. Pierwszy z nich to zaawansowane technologicznie urządzenie, którego głównym elementem jest rotor. Pobiera on wilgoć z powietrza i skrapla ją. Następnie przetransportowywana jest ona do zbiornika z wodą. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest również to, że ocieplają one pomieszczenia. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz urządzenia ma około 10 stopni Celsjusza. Urządzenia te charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami. Polecane są do nieco mniejszych pomieszczeń. Natomiast osuszacze kondensacyjne zostały wyposażone w kompresor. Działają na podobnej zasadzie, jak osuszacze adsorpcyjne. Zasysają powietrze z zewnątrz, skraplają i transportują do specjalnego zbiornika. Urządzenia te są najbardziej wydajne przy wilgotności powietrza około 80 procent i temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Sprawdzają się na dużych powierzchniach.

Odpowiednie parametry – to podstawa

Na co zwrócić uwagę wybierając elektryczny pochłaniacz wilgoci? Ranking podpowiada, że bardzo ważnym parametrem jest wydajność urządzenia. Podawana jest ona w litrach na godzinę lub litrach na dobę. Należy ją dostosować do metrażu mieszkania. Urządzenie to umożliwia usunięcie nawet np.10 czy 20 litrów na dobę. Charakteryzują się również różną mocą i głośnością. Moc urządzenia przekłada się niewątpliwie na jego energooszczędność. Przydatna w urządzeniach jest możliwość regulacji mocy. Jeśli osuszacz ma być używany w domu nie powinien generować zbyt dużego hałasu (np. 30-50 dB). Zaawansowane technologicznie urządzenia dostosowują parametry swojej pracy do warunków panujących na zewnątrz urządzenia. Poza usuwaniem wilgoci mogą one również oczyszczać powietrze. Specjalny system filtrów skutecznie pochłania pyłki, dym i kurz.

Pojemniki na wodę i ich wymiana

Osuszacze powietrz posiadają pojemniki na wodę, którą należy systematycznie wylewać. Niektóre modele dla zapewnienia większego komfortu zostały wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania. Dzięki temu sprzęty wyłączą się automatycznie po napełnieniu zbiornika. Dodatkowo za pomocą sygnału dźwiękowego mogą poinformować o konieczności jego opróżnienia. Dla osób, które w nawale obowiązków mogą zapominać o opróżnieniu zbiornika sprawdzi się urządzenie gwarantujące nieprzerwaną pracę. W tych modelach woda wypływa przez specjalną rurkę podłączoną do osuszacza, co gwarantuje nieprzerwaną jego pracę.

Funkcjonalność to wygoda

Jakie udogodnienia może posiadać elektryczny pochłaniacz wilgoci? Ranking podkreśla, że dzięki licznym udogodnieniem są to niezwykle funkcjonalne urządzenia. Do pomieszczeń w których suszone się ubrania doskonale sprawdzi się osuszacz z trybem suszenia ubrań. Umożliwia on bezpieczne wysuszenie nawet delikatnej odzieży. Innym przydatnym udogodnieniem jest automatyczne odszraniane. Dzięki tej funkcji osuszacz może być używany w pomieszczeniach, gdzie panują niskie temperatury. Komfortowa jest również możliwość zaprogramowania czasu pracy urządzenia. Dzięki timerowi osuszacz sam się włączy i wyłączy w dogodnym dla nas czasie. Dla jeszcze większej efektywności elektryczne pochłaniacze wilgoci mogą być wyposażone w higrometr i higrostat. Pozwalają one na odczytywanie aktualnej wilgotności i jego regulację. Dzięki temu urządzenie osusza powietrze do określonej wartości. Wygodę podczas obsługi urządzenia gwarantuje również czytelny i wyraźny wyświetlacz. Można z niego odczytać dane dotyczące np. aktualnego poziomu zawilgocenia czy temperatury. Niektóre modele można sterować nawet smartfonem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756