Jak wyczyścić dywan? Poznaj skuteczne sposoby

Jak wyczyścić dywan? Poznaj skuteczne sposoby

Poradniki Eksperta

Jak wyczyścić dywan? Poznaj skuteczne sposoby


Dywan nie tylko chroni podłogę przed zniszczeniem, lecz także stanowi ozdobę mieszkania. Odpowiednio pielęgnowany będzie służył długo. Podpowiadamy, jak wyczyścić dywan, aby pozbawić go brudu i jednocześnie nie zniszczyć.


Czym wyczyścić dywan?


Aby zapobiec wcieraniu się zabrudzeń głęboko w powierzchnię dywanu, należy go systematycznie czyścić. W zależności od długości włosa, do zbierania brudu można użyć specjalnych szczotek o różnej twardości i gęstości. Jednak o wiele wygodniejszy jest odkurzacz. Obecnie na rynku są modele wyposażone w rozmaite nakładki umożliwiające czyszczenie zarówno puszystych i mięsistych wykładzin, jak i tych o krótkim włosiu.


Dla osób, które nie lubią odkurzania, idealnym rozwiązaniem jest robot sprzątający. Urządzenie jest tak skonstruowane, że zbiera brud nie tylko z wykładzin, lecz także parkietów lub płytek. Przy wyborze robota sprzątającego warto zwrócić uwagę także na takie parametry jak:


  • funkcja wykrywania dywanów - pozwala samodzielnie zwiększyć moc urządzenia, gdy znajdzie się ono na dywanie;
  • maksymalna wysokość dywanu, na jaką jest w stanie podjechać;
  • odpowiednio skonstruowane duże kółka ułatwiające podjechanie na dywan.


jak wyczyścić dywan


Jak wyprać dywan?


Dywan możemy wyprać na kilka sposobów. Jak to zrobimy, w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Jednak najpierw zawsze trzeba daną powierzchnię odkurzyć. Jak wyczyścić dywan wełniany? Włókna wełniane należy myć letnią wodą z łagodnym detergentem. Trzeba uważać, aby dywan nie przemókł — możemy mieć wtedy trudności z jego wysuszeniem. Do włókien naturalnych najlepiej używać preparatów w postaci pianek lub proszku. Wtedy po upływie odpowiedniego czasu włączamy odkurzacz lub robot sprzątający, który usuwa resztki z dywanu.


Do prania włókien syntetycznych można zastosować specjalne szampony. Jednak należy pamiętać, że woda szybko przecieka przez syntetyk, stąd trzeba uważać z jej ilością, a najlepiej, jeśli zabezpieczymy podłogę ręcznikami lub ścierkami.

Gdy dywan zajmuje dużą powierzchnię, najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem jest odkurzacz piorący. Urządzenie ma wbudowane dwa pojemniki. W jednym jest woda ze środkiem piorącym, w drugim zbiera się brudna woda z czyszczonej powierzchni. Najpierw pokrywamy powierzchnię wykładziny pianą wytworzoną przez urządzenie, następnie rurą z odpowiednią końcówką zasysamy ją do wnętrza odkurzacza. 
Jaki odkurzacz piorący pomoże nam wyczyszcić dywan? Zwróćmy uwagę na:


  • moc odkurzacza;
  • szczotka przełączalna z separatorem do zbierania drobnych elementów;
  • pojemność zbiornika na wodę..


jak wyczyścić dywan


Gdy już wiemy, jak wyczyścić dywan — warto to robić przynajmniej raz w roku. Jeśli mamy małe dzieci bądź zwierzęta — należy prać wykładziny 2-3 razy w roku. Aby nie kupować wielu urządzeń, można wybrać odkurzacz piorący, który na co dzień będzie służył do sprzątania na sucho, a w razie potrzeby — wywabimy nim szpecące plamy z dywanu. 
Usuwanie plam z dywanu


Wszelkie plamy najłatwiej wywabić, gdy są świeże. Niestety już nawet po 15 minutach usunięcie zabrudzenia może stwarzać problemy. Podobnie jest z techniką czyszczenia. Rozlany płyn należy natychmiast zebrać papierowym ręcznikiem, a plamę usuwać od jej brzegów ku środkowi. 


Na rynku jest dostępnych wiele płynów do prania dywanów, przeznaczonych do wywabiania konkretnych plam. Należą do nich: 

  • proszki do prania dywanów; 
  • środki impregnujące do dywanów (np. Karcher); 
  • środki czyszczące do odkurzaczy piorących;
  • dodatkowe szczotki do dywanów i turboszczotki ułatwiające usuwanie sierści zwierząt między innymi właśnie z dywanów.Jeśli akurat nie mamy pod ręką żadnego z nich, warto zastosować domowe środki. Jak wyczyścić dywan za ich pomocą? Czego użyć?


Najbardziej uniwersalnym produktem jest soda oczyszczona. Nie tylko wywabia plamy, lecz także niweluje brzydki zapach. Pasta przygotowana z sody i wody powinna usunąć zabrudzenia z kawy, herbaty czy czerwonego wina. Podobny efekt powinniśmy osiągnąć, stosując mieszankę soli drobnoziarnistej i wody (3 stołowe łyżki soli na 1 szklankę gorącej wody). Obie pasty nakłada się dokładnie na brudne miejsce i zostawia do wyschnięcia. Po tym czasie włączamy odkurzacz i usuwamy proszek. Dokładnie tak samo postępujemy z domowym środkiem piorącym, zrobionym na bazie kuchennych produktów: soli, octu i wody (proporcje: 250 ml octu, 500 ml wody i 2 łyżki soli).


Tłuste plamy możemy wywabić, rozsypując na brudną powierzchnię mąkę ziemniaczaną. Po kilku godzinach tłuszcz powinien się rozpuścić i zostać wchłonięty przez proszek. Następnie resztki zbieramy szczotką bądź odkurzaczem. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert