Poradniki Eksperta

Jaki oczyszczacz powietrza na roztocza? Ranking [TOP10]

 2023-04-05 

Oczyszczacz powietrza na roztocza to urządzenie stworzone z myślą o osobach, dla których ważna jest jakość powietrza. Zatrzymują one nie tylko roztocza, ale również inne zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu. Szczególnie ważne jest to dla osób zmagających się z alergiami. Warto więc wybrać dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Roztocza przestaną być wtedy problemem. Urządzenia te różnią się od siebie wydajnością, parametrami i udogodnieniami, które ułatwiają ich obsługę.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Zasada działania oczyszczacza powietrza

Działanie oczyszczacza powietrza oparte jest na bardzo prostej zasadzie. Urządzenia te zasysają powietrze z pomieszczenia za pomocą wentylatora. Następnie przepuszczane jest ono przez zaawansowany system filtracji i po oczyszczeniu trafia z powrotem do pomieszczenia w czystej postaci. Ten praktyczny i przydany sprzęt eliminuje z powietrza nie tylko roztocza, ale również inne zanieczyszczenia np. pyłki roślin czy smog.

Skuteczna filtracja powietrza

Trójstopniowa filtracja z filtrem HEPA na czele to skuteczne rozwiązanie, które posiada niejeden oczyszczacz powietrza. Roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, a nawet cząsteczki grzybów i pleśni mogą zostać skutecznie wyeliminowane. Filtr wstępny jako pierwszy wychwytuje większe cząsteczki kurzu. Filtr HEPA natomiast zatrzymuje wszystkie nanocząsteczki zanieczyszczeń, także te najdrobniejsze. Jest w stanie usunąć nawet 100 procent kurzu. Warto wspomnieć, że może on również skutecznie neutralizować wirusy i bakterie. Ostatni z filtrów, czyli filtr węglowy usuwa z powietrza szkodliwe gazy oraz nieprzyjemne zapachy. W urządzeniach tego rodzaju można spotkać trzy osobne filtry, jak również zintegrowany filtr typu 3 w 1. W zależności od modelu oczyszczacz powietrza może być wyposażony w czterostopniową, pięciostopniową, a nawet siedmiostopniową filtrację. Jeszcze większą skuteczność gwarantuje oczyszczacz powietrza z funkcją sterylizacji promieniami UV. W ten sposób urządzenie umożliwia pozbycie się patogenów, które nie zostały wcześniej przechwycone przez filtry. Efektywność urządzenia w dużej mierze zależy więc właśnie od nich. Filtry do oczyszczaczy należy systematycznie wymieniać lub czyścić (w zależności od rodzaju). Dla ułatwienia kontroli stanu filtrów wiele urządzeń wyposażonych jest we wskaźnik zużycia filtra.

Wydajność – ważny parametr

Wydajność urządzenia służącego do eliminacji roztocza z powietrza podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Informuje ona o tym, ile powietrza zostanie przefiltrowane w ciągu jednej godziny (wskaźnik CADR). Urządzenie może więc dostarczyć np. 285, 320 czy 520 metrów sześciennych powietrza. Producenci wskazują również do jakich pomieszczeń polecany jest dany model oczyszczacza np. 38, 41, 62 metry kwadratowe.

Dodatkowa jonizacja i nawilżanie

Oczyszczacz powietrza wyposażony dodatkowo w jonizator, eliminuje z powietrza nadmiar jonów dodatnich, które sprzyjają rozwojowi roztoczy, wirusów, grzybów i innych alergenów. Jonizator neutralizuje jony dodatnie poprzez wytwarzanie jonów ujemnych. Nawilżacz powietrza natomiast jak sama nazwa wskazuje nawilża zbyt suche powietrze, w którym kurz unosi się dużo łatwiej. Niektóre modele tych urządzeń dodatkowo zostały wyposażone w inteligentny czujnik, który sprawdza wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Ponadto automatycznie dobiera odpowiedni poziom wilgotności np. 40 procent.

Tryby pracy urządzeń

W jakie tryby może być wyposażony oczyszczacz powietrza? Roztocza to trudny przeciwnik, dlatego urządzenia te posiadają szereg przydatnych trybów pracy. Oczyszczacz powietrza może być sterowany ręcznie, natomiast komfort użytkowania zdecydowanie zwiększa jednak tryb automatyczny. Dzięki niemu urządzenie na bieżąco monitoruje stan powietrza i dostosowuje prędkość pracy wentylatora do aktualnych potrzeb. Innym rozwiązaniem jest tryb Turbo. Po jego uruchomieniu urządzenie pracuje z maksymalną mocą. Dzięki temu powietrze jest bardzo szybko oczyszczone. Wiele oczyszczaczy powietrza używanych jest również w nocy. Tu sprawdzi się funkcja trybu nocnego z nieco ograniczonym poziomem hałasu oraz mniejszą prędkością. Ponadto w urządzeniach z podświetleniem wyświetlacza po włączeniu trybu nocnego wyświetlacz wygasza się. Dzięki temu praca urządzenia nie zakłóca snu domownikom a powietrze pozostaje czyste i zdrowe. Szczególnie przydatny do walki z roztoczem jest tryb nocny antyalergiczny. Wykrywa on kurz i przełącza urządzenie na wyższą prędkość.

Udogodnienia – komfort i wygoda

Nowoczesne oczyszczacze powietrza zostały wyposażone w możliwość sterowania smartfonem. Z dowolnego miejsca można więc włączyć lub wyłączyć urządzenie czy sprawdzić stan powietrza w mieszkaniu. Komfort podczas używania tych praktycznych sprzętów zapewniają również duże i czytelne wyświetlacze czy świetlna sygnalizacja jakości powietrza. Dzięki funkcji Timer można ustawić urządzenie na określony czas pracy. Po jego upływie oczyszczacz automatycznie wyłączy się. Biorąc pod uwagę zarówno skuteczność, jak i funkcjonalność warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza. Roztocza, ale również inne zanieczyszczenia i zapachy będą usunięte z powietrza, którym oddychamy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756