Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pakowanie próżniowe – wady i zalety

 2023-08-10 

Pakowanie próżniowe, ma wiele zastosowań. Odessanie powietrza z worka sprawia, że ubrania, koce czy pluszowe maskotki, zajmują mniej miejsca w mieszkaniu i są chronione przed kurzem, czy roztoczami. Hermetyczne zamknięcie, to także znany od wieków sposób na przedłużanie świeżości żywności, która może być zdatna do spożycia nawet 5-krotnie dłużej. Co ciekawe, możemy tą metodą przechowywać praktycznie wszystko – od pieczywa, przez owoce, wędliny, gotowe dania, po zupy czy płyny. Na czym polega jego sekret?

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Pakowanie próżniowe, to swego rodzaju ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – zarówno w przypadku ubrań, jak i żywności. Tekstylia chronimy przed bakteriami, kurzem, roztoczami, zgnilizną – jednym słowem przed szkodliwym upływem czasu. Bardziej skomplikowana jest kwestia jedzenia. Tutaj największym wrogiem, jest powietrze odpowiadające za wysuszenie, nadmierną wilgoć i zepsucie produktów.


Przekładanie produktów do opakowań, z których usuwamy powietrze, a następnie hermetycznie zamykamy, to najskuteczniejsza metoda na zachowanie ich świeżości.


W ten sposób blokujemy enzymy i drobnoustroje, odpowiadające za psucie, czy wysuszanie jedzenia – w zależności od rodzaju produktu, może też zapobiec jego wilgotnieniu. Co ważne, wydłużamy nie tylko ich zdatność do spożycia, ale też jakość. Owoce, warzywa, czy ciasta zachowują na dłużej swój kształt, smak, kolor czy aromat. Po odpakowaniu, są gotowe do spożycia lub dalszej obróbki termicznej, czego nie zapewniają inne metody przechowywania. Warto pamiętać też o tym, że jest to doskonały sposób, m.in. na marynowanie mięs.

Jak próżniowo pakować żywność?

Zanim zaczniesz pakować próżniowo, musisz odpowiednio przygotować produkty. Najważniejsze, żeby były świeże, czyste i jeśli to możliwe, osuszone. To dzięki temu maksymalnie wykorzystasz możliwości, jakie daje ten sposób przechowywania. W przypadku, np. sosów czy zup, najlepiej przelej je wcześniej do woreczka i zamroź – dopiero potem schowaj do woreczka próżniowego i zgrzej.


Do wyboru masz kilka możliwości. Żywność można przechowywać w specjalnych woreczkach próżniowych – niektóre mają taśmy odpowiadające za absorbcję nadmiaru cieczy, inne przystosowane są, np. do korzystania z mikrofalówki, czy gotowania metodą sous-vide. Kolejną propozycją są pojemniki czy słoiki, wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub szkła, które zaliczamy do produktów wielokrotnego użytku, co dla wielu jest dużą zaletą. Ich najważniejszą cechą, jest pompka lub inny system, służący do odsysania powietrza. W ten sposób powstaje próżnia, dzięki której nie rozwijają się bakterie czy pleśń, a samo jedzenie nie przenika zapachem innych potraw. Ostatnią możliwością, ale też najbardziej zaawansowaną, są tzw. pakowarki czy zgrzewarki próżniowe. Te proste urządzenia wypompowują powietrze z woreczka, który potem zgrzewasz. W ten sposób, zdecydowanie dłużej możesz przechowywać mięso, gotowe dania, pieczywo czy warzywa.

Warto wiedzieć, że…

Decydujesz się na pakowanie próżniowe. Wady i zalety tego rozwiązania warto poznać już na początku. Musisz pamiętać, że hermetyczne zamknięcie nie rozwiązuje wszystkich problemów – ułatwia i wydłuża zdatność produktów do spożycia, ale nie sprawi, że nigdy się nie zepsują. Najważniejsze jest to, że nie zastąpi niskiej temperatury i zaciemnionych miejsc.


Dlatego też, żywność zapakowaną próżniowo (zwłaszcza tę z dużą zawartością wody), powinno się przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Inaczej ma się sprawa z produktami sypkimi, takimi jak makarony, kawa, ryż czy mąka. Tutaj trzeba zadbać o to, aby były przechowywane z dala od światła słonecznego – przed którym ani folia, ani brak powietrza ich nie ochroni.


Pakowarki próżniowe, czy warto kupić?Pakowarki próżniowe, to najlepszy i najdokładniejszy sposób przechowywania żywności, ale niekoniecznie najdroższy. Jego największą zaletą jest to, że znacznie zmniejszamy powierzchnię pakowanych produktów. W przypadku pojemników, musimy brać pod uwagę ich wymiary – tutaj folia szczelnie opina mięso czy pieczywo, dzięki czemu zajmują one mniej miejsca. Ceny urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, ale czasami warto zainwestować więcej i mieć model, który będzie nam służył przez lata.


Najczęściej w domach stosuje się, tzw. pakowarki listwowe. Najlepiej wybrać urządzenie z funkcją odsysania powietrza – tym sposobem masz 2 w 1. W zależności od potrzeb, możesz najpierw pozbyć się powietrza, a potem zgrzać brzegi folii lub po prostu zgrzać worek tak, aby był szczelnie zamknięty. Na rynku znajdziesz pakowarki z regulacją czasu, zintegrowanym schowkiem na rolkę i gilotyną. Samą obsługę, ułatwia m.in. oświetlenie LED i specjalne tacki ociekowe, które można myć w zmywarce.

Pakowanie próżniowe – na co zwrócić uwagę?

Warto inwestować w pakowanie próżniowe. Wady i zalety tego rozwiązania, po prostu trzeba poznać. Plusy są oczywiste. Chronimy produkty przed bakteriami i pleśnią, wydłużamy ich czas spożycia, zapobiegamy wysuszaniu lub zawilgoceniu, zachowujemy ich smak i wartości odżywcze. Zapobiegamy marnowaniu się żywności, lepiej planujemy zakupy i oszczędzamy pieniądze. Co więcej, możemy gotować więcej, ale rzadziej i zawsze mieć pod ręką ulubione dania – wystarczy je potem rozmrozić i odgrzać. Ważne, że jest to zdrowy sposób wydłużenia terminu ważności jedzenia – bez ulepszaczy i konserwantów.


Największym minusem jest koszt pojemników, pakowarki i folii do pakowania próżniowego. Najtańsze modele kosztują ok. 100 zł, jednak za te lepsze, trzeba zapłacić już kilkaset złotych. Kolejna kwestia, to ograniczenie ilości plastikowych opakowań. O ile pojemniki, czy woreczki są wielokrotnego użytku, o tyle hermetyczne zamknięcie w folii, oznacza większe jej zużycie i jeszcze więcej zanieczyszczeń.


Czy warto korzystać z próżniowego pakowania żywności? Zdecydowanie tak. Polecamy tę metodę zwłaszcza tym, którzy często podróżują i muszą zabrać ze sobą jedzenie oraz tym, którzy nie przepadają za gotowaniem i chcieliby to robić jak najrzadziej albo lubiącym robić zapasy i mieć swoje ulubione potrawy zawsze pod ręką. Warto pamiętać, że w ten sposób ograniczamy też marnowanie się jedzenia i oszczędzamy czas, jak i pieniądze. Wiecie już, co to jest pakowanie próżniowe. Wady i zalety przedstawiliśmy powyżej. Zakup sprzętu, musicie rozważyć sami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756