Poradniki Eksperta

Robot do mycia okien – ranking [TOP10]

 2023-03-31 

Producenci sprzętów gospodarstwa domowego zaskakują użytkowników coraz to nowszymi urządzeniami, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu oraz dodatkowo nie wymagają od nas nakładu pracy fizycznej. Jednym z takich urządzeń jest robot do mycia okien. To nowoczesne urządzenie, które jest dość nowym sprzętem w segmencie sprzętów czyszczących, niemniej szybko zyskuje na popularności. To nic innego jak automatyczna myjka do okien, która samodzielnie utrzyma szklane powierzchnie w czystości. Może być wykorzystywana zarówno do mycia okien, jak i płytek w łazience a nawet szyb w kabinie prysznicowej czy parawanie nawannowym. Jaki wybrać robot do mycia okien? Ranking modeli, który przygotowaliśmy szeroko opisuje na co zwrócić uwagę podczas wyboru, w jakie funkcje może być wyposażony i czy to bezpieczne rozwiązanie.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Jak działa robot do mycia okiem?

Jak działa robot do mycia okien? Ranking proponowanych modeli zawiera urządzenia, które działają na podobnej zasadzie jak automatyczny robot do odkurzania. W związku z tym, że czyszczone powierzchnie są nachylone lub pionowe, musi on korzystać z dodatkowych funkcjonalności, dzięki którym będzie się stabilnie i bezpiecznie utrzymywał na czyszczonej powierzchni. Odpowiedzialny za to jest specjalny silnik próżniowy, który podczas mycia zasysa zabrudzenia z szyby. Ten sprzęt do komfortowego i automatycznego mycia okien jest wyposażony w specjalne czujniki, które oddziaływując na rolki i kółka wprawiają ten sprzęt w ruch.


Kolejnym elementem odpowiedzialnym za czyszczenie są zintegrowane dyski, których dodatkowym zadaniem jest polerowanie szklanej powierzchni. Podobnie jak inne tego typu inteligentne urządzenia, roboty do mycia okien rozpoznają przeszkody, jak na przykład ramy okienne i mogą skutecznie pracować przy rozmaitych nachyleniach. Co więcej, nadają się nie tylko do mycia okien, ale również płytek ściennych czy kabin prysznicowych.

Ważne parametry urządzenia

Urządzenie do mycia okien odznacza się szczególnymi paramentami, na które należy zwrócić uwagę wybierając sprzęt do naszych potrzeb. Co szczególnego oferuje robot do mycia okien? Ranking odnosi się do najważniejszych parametrów, które mają bezpośredni wpływ na wydajność, skuteczność oraz komfort pracy – wyszczególnia moc silnika, rodzaj zasilania i wydajność oraz oferowane tryby pracy.

Moc silnika

Moc jest jednym z najważniejszych parametrów każdego urządzenia, które do prawidłowego działania wymaga pracy silnika. W przypadku robota do mycia okien, im większą mocą będzie się odznaczał jego silnik próżniowy, tym lepiej sprzęt będzie przylegał do czyszczonej powierzchni a także skuteczniej zasysał napotkane zabrudzenia. Wybór mocy sprzętu będzie miał dodatkowo bezpośrednie przełożenie na głośność jego pracy. Warto wybrać takie urządzenie, które generuje hałas nieprzekraczający 60 decybeli, co z kolei pozwoli na komfortową pracę urządzenia o mocy od 50 do nawet 80 W.

Rodzaj zasilania

Robot do mycia okien może być wyposażony w zasilanie sieciowe lub akumulatorowe. Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Urządzenia zasilane sieciowo do prawidłowej pracy wymagają podłączenia do energii elektrycznej. W takim wypadku należy zadbać o właściwą długość kabla zasilającego, a nierzadko również przedłużacz. Z kolei roboty akumulatorowe działają bezprzewodowo, co znacznie rozszerza ich funkcjonalność. Są w pełni mobilne i możemy ich używać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność baterii, która będzie miała przełożenie na długość pracy i wydajność robota. Pewnego rodzaju kompromisem może być wybór sprzętu wyposażonego w obie opcje zasilania – zarówno sieciową jak i akumulatorową.

Tryb pracy sprzętu

W jakie tryby pracy może być wyposażony robot do mycia okien? Ranking zawiera modele, które w standardzie wyposażone są w dwa podstawowe tryby pracy: automatyczny oraz manualny. Tryb automatyczny nie wymaga od użytkownika żadnego wkładu pracy. Wystarczy, że uruchomimy urządzenie a ono automatycznie zacznie wykonywać swoją pracę. Tryb manualny z kolei pozwala na sterowanie pracą sprzętu za pomocą pilota zdalnego sterowania. W zależności od modelu i producenta, urządzenia te mogą być wyposażone w dodatkowe tryby, co znacznie rozszerza ich funkcjonalność i wpływa na komfort pracy i użytkowania. Do nich zaliczyć można w szczególności tryb czyszczenia trudnych zabrudzeń, czyszczenie jednostronne oraz funkcje dostosowujące pracę urządzenia do wielkości czyszczonej powierzchni.

Dyski czyszczące

Dyski czyszczące są integralną częścią automatycznego robota do mycia okien. To one bowiem są odpowiedzialne za skuteczne czyszczenie oraz polerowanie szklanych powierzchni, a zatem również za czyszczenie bez tak zwanych smug. Każdy z dysków czyszczących w tym sprzęcie składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest ruchoma głowica. Im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym będzie się odznaczał większą ruchomością głowicy. Ta funkcjonalność pozwala na idealne dopasowanie dysku do czyszczonej powierzchni, co z kolei będzie eliminowało powstawanie smug.


Drugim elementem, który również ma swój udział w dokładnym czyszczeniu bez zacieków, jest materiał zastosowany na głowicach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756