Poradniki Eksperta

Zestaw garnków – ranking [TOP10]

 2023-04-04 

Garnki i patelnie to podstawowe akcesoria do gotowania i smażenia w każdej kuchni. Niezależnie od wielkości przestrzeni kuchennej ani też liczby domowników, podstawowy zestaw garnków kuchennych w większości składa się z małego, średniego i dużego naczynia do gotowania oraz patelni do smażenia. Wybór tych akcesoriów nie należy do najłatwiejszych, ponieważ producenci oferują niezliczone ilości rodzajów tych sprzętów, dodatkowo różniące się kolorystyką, przeznaczeniem, materiałem wykonania oraz dodatkowymi udogodnieniami. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór nie pojedynczych naczyń a zestawu garnków. Łatwiej je wtedy przechowywać i co równie ważne, możemy je dopasować do wystroju kuchni. Czym się kierować i jaki wybrać zestaw garnków? Ranking modeli, które prezentujemy oraz szczególne parametry, na jakie warto zwrócić uwagę z pewnością będzie pomocny w wyborze tego kuchennego sprzętu.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Garnki a płyta grzewcza

Zestaw garnków oprócz wyglądu, liczby elementów czy materiału wykonania powinien zostać dobrany do płyty grzejnej lub kuchenki, na której przyrządzane będą w nich potrawy. Coraz więcej producentów oferuje tak zwane garnki uniwersalne, w których można smażyć czy gotować na wszystkich rodzajach płyt, niemniej warto się upewnić, czy dane naczynia będą się sprawdzały na kuchence, którą mamy w domu czy mieszkaniu. W szczególności dotyczy to płyt i kuchenek zasilanych indukcyjnie. Do pozostałych płyt takich jak elektryczne, ceramiczne czy gazowe odpowiednie będą niemal wszystkie rodzaje garnków oferowanych przez producentów tych akcesoriów kuchennych.

Garnki na indukcję

Kuchenki i płyty zasilane indukcyjne wymagają stosowania specjalnych naczyń do gotowania i smażenia. Chodzi o zestaw garnków wyposażonych w specjalne dno ferromagnetyczne. To z uwagi na fakt, iż kuchenka indukcyjna wytwarza pole magnetyczne podczas zetknięcia się garnka z płytą. W tym miejscu, przy pomocy specjalnych cewek umieszczonych pod szklaną powierzchnią płyty dochodzi do kumulacji źródła ciepła. Oznacza to, że płyta indukcyjna nagrzewa się wyłącznie w miejscu styku pola grzewczego z dnem naczynia, a co więcej, po zdjęciu garnka z pola grzewczego płyta nie pobiera energii elektrycznej. Aby to przebiegło prawidłowo, naczynie musi być wyposażone w specjalne dno. Na garnkach i patelniach znajdziemy wtedy specjalne oznaczenie wyglądem przypominające rozciągniętą spiralę. Brak tego rodzaju oznaczenia informuje, że garnki nie są przeznaczone do przygotowywania potraw na kuchenkach indukcyjnych.

Możliwość mycia w zmywarce

Proste z pozoru naczynie kuchenne jakim jest garnek, patelnia czy rondel może posiadać wiele udogodnień. Jakie udogodnienia może mieć zestaw garnków? Ranking proponowanych modeli zawiera na przykład takie, które można myć w zmywarce. O ile w przypadku dużych i nieporęcznych garnków i tak stosujemy zmywanie ręczne, o tyle w wypadku mniejszych naczyń możliwość mycia automatycznego jest bardzo komfortowa. Informację o takim udogodnieniu producenci umieszczają na opakowaniu produktu. O możliwości mycia automatycznego będzie decydował materiał wykonania. Chodzi tu zarówno o korpus jak i elementy dodatkowe, jak rączki, uszczelki, uchwyty, ozdobniki czy powłoki. W przypadku patelni należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę nieprzywierającą, która może ulec uszkodzeniu podczas zmywania w zmywarce. Taka powłoka jest podatna na zarysowania, niektóre detergenty, a także bardzo wysoką temperaturę. O ile producent nie zaleci inaczej, wszystkie patelnie warto myć ręcznie z użyciem delikatnego detergentu i miękkiej gąbki.

Materiał wykonania

Pojedyncze naczynia do gotowania i smażenia, jak również zestawy garnków mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Ważną kwestią jest, abyśmy wybrali jak najbardziej trwały zestaw garnków. Ranking modeli, które proponujemy zawiera naczynia wytworzone z trwałych materiałów. Do najpopularniejszych należą te wykonane ze stali nierdzewnej, najczęściej chromowo-niklowej oraz stali węglowej emaliowanej. Coraz częściej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników oraz trendom wzorniczym, producenci oferują naczynia miedzianie i z pochodnych jej stopów. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju garnki nie mogą być zmywane automatycznie. Wśród innych materiałów znajdują się również żeliwo, szkło oraz ceramika. Do tego należy dodać również drobne elementy, jak na przykład pokrywki, uszczelki, uchwyty czy nowoczesne termometry. Wytworzenie tych elementów wymaga zwykle zastosowania odmiennych materiałów, a wśród nich warto wymienić polipropylen, metal, szkło, a także gumę.

Dodatkowa powłoka ochronna

Równie ważnym elementem konstrukcyjnym garnka czy patelni jest ich powłoka. To jeden z parametrów, który wpływa na komfort użytkowania akcesoriów kuchennych, jak na przykład zestaw garnków. Ranking oferowanych modeli zawiera patelnie i garnki z dodatkową warstwą, której zadaniem jest ochrona przed przywieraniem i przypaleniem potrawy. Powłoki ochronne stosowane są zarówno w patelniach jak i garnkach czy rondlach. Do najpopularniejszych należą te wykonane z emalii lub innowacyjnego tworzywa, które nierzadko jest opatentowane przez producenta. Wśród takich powłok warto wymienić np. silargan, który jest połączeniem ceramiki i stali oraz teflon. Inne to powłoki wykonywane są z ceramiki, tytanu a także marmuru. Co ważne, w żadnym wypadku nie należy używać naczyń kuchennych z uszkodzoną powłoką ochronną.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756