NVIDIA chce wrócić na chiński rynek. RTX 6000D to coś więcej niż karta graficzna

Mariusz Bielski
Data dodania: 21-07-2025
karta graficzna nvidia

NVIDIA szykuje się do powrotu na rynek chiński po wielu miesiącach problemów związanych z politycznymi decyzjami w USA. Z tej okazji powstała nowa karta graficzna zaprojektowana z myślą o zgodności z amerykańskimi przepisami eksportowymi. Model NVIDIA RTX 6000D ma pozwolić na odzyskanie przychodów utraconych w związku z restrykcjami nałożonymi przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Karta graficzna NVIDIA RTX 6000D – specyfikacja

RTX 6000D bazuje na nowej architekturze Blackwell i produkowany jest w zaawansowanym, czteronanometrowym procesie litograficznym TSMC N4. Jednym z jego wyróżników jest zastosowanie pamięci GDDR7, która zapewnia imponującą, dwukierunkową przepustowość na poziomie około 1100 GB/s. Jest to istotny krok ku wydajności porównywalnej z rozwiązaniami opartymi na pamięci HBM (High Bandwidth Memory), jednak z zachowaniem zgodności z aktualnymi regulacjami eksportowymi narzuconymi przez administrację USA.


Dokładna specyfikacja rdzenia nie została jeszcze ujawniona. Warto natomiast podkreślić, że karta RTX 6000D nie jest tym samym produktem co RTX Pro 6000D, również planowanym przez NVIDIĘ. Oba te modele mają być jednak częścią dedykowanej oferty dla rynku chińskiego.

Karty graficzne w naszej ofercie:

Geopolityczne i finansowe tło decyzji

Decyzja o wprowadzeniu RTX 6000D to bezpośrednia reakcja na trudności, z jakimi NVIDIA zmaga się od momentu zaostrzenia amerykańskich restrykcji eksportowych wprowadzonych przez administrację Trumpa. Zakazy objęły m.in. sztandarowe układy AI firmy, takie jak H20, A800/H800, a także wysokowydajne karty graficzne dla graczy, w tym RTX 4090 oraz planowany RTX 5090D. W efekcie udział Chin (wraz z Hongkongiem) w całkowitych przychodach NVIDII spadł z ponad 13% (czyli około 17 miliardów USD w roku fiskalnym 2025) do poniżej 5%. To z kolei przełożyło się na około 4,5 miliarda dolarów odpisów księgowych i dodatkowe 2,5 miliarda dolarów utraconych przychodów. Bilans finansowy dla firmy był zatem wyjątkowo bolesny.


W świetle tych strat NVIDIA chce je sobie zrekompensować. Jej celem jest sprzedaż 1-2 milionów jednostek RTX 6000D do końca 2025 roku. Gdyby te założenia zostały spełnione, byłby to istotny krok w kierunku odzyskania nawet 10 milionów utraconych wpływów.

Polityczne gesty i prezentacje dla chińskich partnerów

Symbolicznym i jednocześnie strategicznym elementem tej ofensywy była trzecia wizyta CEO NVIDII, Jensena Huanga, w Chinach w 2025 roku. Miała ona miejsce zaledwie jeden dzień przed pojawieniem się informacji o planach związanych z RTX 6000D. W trakcie wizyty Huang osobiście zaprezentował nową kartę oraz inne zgodne z przepisami produkty AI kluczowym chińskim partnerom. Wydarzenie to interpretowano jednoznacznie jako sygnał dobrej woli i determinacji samej firmy w odzyskaniu dawnej pozycji na rynku.


W kontekście politycznym o tych działaniach mówi się także w związku z potencjalnym porozumieniem między USA i Chinami. Miałoby ono zakładać możliwość wymiany technologii chipowych względem dostępu do surowców z ziem rzadkich. Czy tak się stanie w praktyce – nie wiadomo. Eksperci przypominają natomiast, iż eksport najbardziej nowoczesnych półprzewodników do laptopów i komputerów stacjonarnych nadal pozostaje pod ścisłą kontrolą.

Ryzyka i wyzwania: produkcja i konkurencja

Choć RTX 6000D stanowi obiecującą alternatywę dla zakazanych wcześniej modeli, analitycy zwracają uwagę na możliwe problemy z dostępnością pamięci GDDR7, które mogą ograniczyć produkcję w drugiej połowie 2025 roku. Ponadto, karta w założeniu ma zastąpić RTX 5090D, który również został objęty restrykcjami eksportowymi i najpewniej nie trafi na rynek chiński w pierwotnej formie. Obecnie NVIDIA planuje równoległą obecność na rynku modeli H20, RTX 5090D V2 oraz RTX 6000D, tworząc ofertę produktową dostosowaną do chińskich realiów.


Z punktu widzenia rynku AI w Chinach, NVIDIA wciąż pozostaje liderem, mimo narastającej konkurencji ze strony rodzimych firm, takich jak Huawei czy Cambricon. Choć inwestują one intensywnie w rozwój własnych układów AI, są wciąż ograniczane przez starsze procesy litograficzne SMIC, wyższe koszty produkcji oraz brak dojrzałego ekosystemu oprogramowania, takiego jak CUDA, który jest kluczowym atutem NVIDII. To sprawia, że nawet „osłabione” GPU od amerykańskiego producenta cieszą się w Chinach dużym zainteresowaniem – zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i naukowych.

Powrót na szczyt czy chwilowa ulga?

Najnowsze działania NVIDII mogą oznaczać początek odbudowy pozycji firmy na rynku, z którego jeszcze do niedawna pozyskiwała kilkanaście procent swoich globalnych przychodów. Mimo restrykcji NVIDIA zdołała niedawno uzyskać ponowne pozwolenie na sprzedaż modelu H20 w Chinach. Decyzję tę można interpretować jako konkretny sygnał, iż administracja USA pragnie nieco łagodzić stanowisko w wybranych przypadkach. A przynajmniej w tych przypadkach, gdy nie są one strategicznie wrażliwe.


Ogólna sytuacja pozostaje jednak dynamiczna, a rozwój sytuacji zależy od dalszych wydarzeń geopolitycznych. Kontrola produkcji najbardziej zaawansowanych układów scalonych to dziś kwestia technologicznej dominacji oraz przedmiot kluczowych rozgrywek politycznych. 


Sytuacja pozostaje jednak dynamiczna i silnie uzależniona od geopolityki. Kontrola produkcji najbardziej zaawansowanych układów scalonych to w dzisiejszych czasach nie tylko kwestia technologicznej dominacji, ale także realna dźwignia polityczna. Jak podkreślają analitycy, „kto kontroluje chipy, kontroluje świat”. W obliczu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na moc obliczeniową w sektorze AI, dostęp do wysokiej klasy GPU staje się dla państw sprawą strategicznej wagi.

Laptopy gamingowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756