WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Korzystają z niego miliony osób na całym świecie. Dla wielu jest to podstawowa aplikacja do prowadzenia rozmów – zarówno tekstowych, jak głosowych. Co ciekawe działa również w wersji desktopowej. Jak korzystać z WhatsApp Web i na komputerze?
Wraz z dynamicznym rozwojem mediów społecznościowych, rośnie też liczba komunikatorów, z których można korzystać na wiele sposobów. Kontakt z członkami rodziny, bliskimi, znajomymi, a nawet w sprawach zawodowych jeszcze nigdy nie był tak prosty. Zależnie od potrzeb wiele osób stawia np. na Messenger, niezwykle popularny głównie ze względu na swoje połączenie z Facebookiem. Z kolei w środowiskach związanych z pracą często wykorzystuje się Slack, a nawet Discord.
Ogromną popularnością cieszy się jednak także WhatsApp. W niektórych krajach jest to aplikacja, która pod względem liczby użytkowników znacznie przewyższa wcześniej wspomnianą konkurencję. Można z niej korzystać jednak nie tylko na urządzeniach mobilnych, jak smartfon czy tablet, ale też np. na laptopie. Warto więc wiedzieć, jak używać WhatsApp na komputerze.
Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy zacząć od tego, co jest nam potrzebne. W tym aspekcie nie ma wygórowanych wymagań. WhatsApp w wersji desktopowej zadziała w każdej przeglądarce internetowej. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, iż aplikacja funkcjonuje na zasadzie synchronizacji. W praktyce oznacza to, iż np. na laptopie uruchomisz ją tylko w przypadku posiadania aktywnego konta utworzonego na smartfonie.
W przypadku udanej synchronizacji zyskasz dostęp do wszystkich przesłanych już wcześniej obrazów w poszczególnych konwersacjach. Do tego odsłuchasz lub nagrasz nowe wiadomości głosowe. Dostępna dla ciebie będzie także opcja rozpoczęcia nowej rozmowy z osobą z twojej listy kontaktów. Pod względem interfejsu również niewiele się zmieni. Zobaczysz widok bardzo zbliżony do tego, który wcześniej widziałeś już na twoim urządzeniu mobilnym.
Logowanie się do WhatsApp Web nie jest trudne. Wystarczy wejść na stronę internetową. Następnie trzeba uruchomić aplikację w telefonie i wejść w ustawienia. Znajdują się one pod przyciskiem w prawym górnym rogu. Po kliknięciu na symbol trzech kropek rozwinie się lista, a jedna z pozycji będzie nazwana „Ustawienia”.
Kolejny krok to naciśnięcie na ikonkę kodu QR, który również znajduje się w prawym górnym rogu. Znajdziesz go z boku twojego avatara i nazwy profilu (lub twojego imienia i nazwiska). Następnie należy przejść do zakładki „Zeskanuj kod”. Potem trzeba skierować aparat w stronę kodu QR widocznego na ekranie komputera PC lub przenośnego.
Gdy to zrobisz, zapewne ujrzysz komunikat: „Wykryto kod logowania urządzenia”. Jeśli się pojawi, wystarczy nacisnąć „dalej”, aby przejść do następnego etapu. To będzie już ostatni krok. Polega on na potwierdzeniu, iż chcesz połączyć nowe urządzenie. Zrobisz to za pomocą zielonego przycisku na środku ekranu. Po wykonaniu tych kroków będziesz cieszyć się dobrodziejstwami aplikacji WhatsApp na komputerze.
Bynajmniej nie jest to jedyna opcja. Co ciekawe istnieje też aplikacja desktopowa, którą możesz pobrać, zainstalować i korzystać z niej w równie komfortowy sposób. Funkcjonuje ona w dwóch wersjach. Jeśli posiadasz system Windows, ściągniesz ją z Microsoft Store. Z kolei w przypadku MacBooków znajdziesz ją na stronie producenta. Alternatywą jest pobranie bezpośrednie z oficjalnej strony internetowej producenta.
Co zrobić w takim przypadku, aby WhatsApp na komputerze zadziałał? Po ściągnięciu i zainstalowaniu jej należy przeprowadzić konfigurację. Nie jest to trudne – w zasadzie przebiega w identyczny sposób, jak w wersji przeglądarkowej. Kluczem do sukcesu jest zeskanowanie kodu QR w ustawieniach.
Co ciekawe aplikacja komputerowa ma jedną przewagę. Mianowicie przy jej pomocy da się wykonywać połączenia audio i wideo. W wersji Web nie ma takiej możliwości. Dodatkowo aplikacja ma więcej opcji dotyczących personalizacji – od stricte wizualnych kwestii po dźwięki powiadomień. W obu przypadkach natomiast możemy przesyłać pliki (zdjęcia, wideo, audio), które mamy zapisane na dysku.
Warto też wiedzieć, że po ukończeniu synchronizacji na komputerze nie trzeba jej wykonywać za każdym razem przy okazji uruchamiania aplikacji lub wersji przeglądarkowej. Co więcej, z jednego konta WhatsApp da się korzystać na maksymalnie czterech urządzeniach jednocześnie. Do założenia profilu konieczne jest też posiadanie numeru telefonu.