Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Kadencja na rowerze – co to jest?

Data dodania: 01-09-2022

Korzystanie z roweru to świetna forma rozrywki, treningu, a dla wielu także relaksu. Z rowerem do czynienia miał prawie każdy, ale mało kto wie, w jaki sposób należy używać tego jednośladu, aby robić to jak najwydajniej. Odpowiednie ustawienie wysokości siodełka, kierownicy, nawet Wasza pozycja w trakcie jazdy ma ogromny wpływ na to, jak będzie poruszać się rower. Kadencja na rowerze może zatem bardzo pomóc, ale jak prawidłowo pedałować?

Jak pedałować, czyli kadencja


Co to kadencja w rowerze? Zanim ruszycie w drogę, trzeba jakoś ten rower wprowadzić w ruch. Pedałowanie to motor napędowy, a prawidłowe wykonywanie tej czynności ma wpływ na nasze dysponowanie energią. Pedałowanie odbywa się niemalże odruchowo i osoby, które korzystają z rowerów, nie zwracają na to większej uwagi. Każdy dostosowuje częstotliwość pedałowania do aktualnych potrzeb, uzależnionych od pożądanej prędkości, którą chce się osiągnąć.


 Największy wpływ na kadencję ma jednak ukształtowanie terenu, ponieważ od tego zależy tak naprawdę, ile siły będzie trzeba włożyć we wprawienie roweru w ruch. Każdy ma swoje unikalne tempo pedałowania i tak naprawdę najlepszym wyznacznikiem tego, jak powinna wyglądać kadencja w danej chwili, jest zmęczenie Waszych mięśni. Profesjonalni rowerzyści, którzy biorą udział w zawodach sportowych, nie mogą sobie pozwolić na taki luksus, ponieważ każda sekunda może okazać się na wagę wygranej w wyścigu. 


Oglądając takie zawody, nie jest trudno zauważyć, że zawodnicy praktycznie przez cały czas pedałują i to w całkiem sporym tempie. Stoją za tym lata treningów, ale także teorii, która wskazuje, w jaki sposób należy dobrać kadencję, aby zachować siły i nie przeciążyć mięśni nóg. 


Odpowiednie opanowanie i korzystanie z kadencji to nie tylko wiedza o tym, jak pedałować, ale także kiedy należy przestać to robić. Nie jest możliwe pedałowanie w tym samym tempie przez dłuższy czas, ponieważ prędzej czy później Wasze mięśnie odmówią posłuszeństwa. Kadencja zatem jest kontrolą natlenienia mięśni i utrzymywaniem ich na odpowiednim poziomie „rozgrzania”, poprzez pedałowanie w określonym tempie i odstępach czasowych.

Rowery w naszej ofercie:

Trenowanie kadencji

Kadencja na rowerze nie jest stała, ale zmienna w zależności od osoby. Każdy organizm będzie reagować w inny sposób na wysiłek fizyczny i każdy, osiągnie swój optymalny punkt wydajnościowy w innym czasie i momencie. Rekreacyjne używanie roweru można śmiało połączyć ze stosowaniem odpowiednio dobranej kadencji, co pozwoli na ograniczenie zmęczenia Waszych mięśni. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli rower to Wasz ulubiony środek transportu w warunkach miejskich, podczas przejazdu z i do pracy lub uczelni. Podczas wycieczek za miastem kadencja na rowerze pozwoli na zachowanie energii, a co za tym idzie, zwiedzenie większej ilości miejsc.


Początkujący adepci pedałowania chcąc poznać tajniki odpowiedniej kadencji, powinni mieć świadomość, że przypomina to pracę metronomu. Miarowe, płynne ruchy, które cechują się tymi samymi odstępami w czasie. Nie jest proste opanować tę technikę na własną rękę, dlatego doskonałym pomysłem jest wykorzystanie technologii, która może cały proces znacznie przyśpieszyć. Licznik rowerowy pokaże Wam wszystkie informacje, które są Wam potrzebne do rozpoczęcia pracy nad kadencją. Dzięki temu małemu urządzeniu dowiecie się, ile obrotów na minutę wykonujecie w trakcie jazdy. Kadencja na rowerze powinna zacząć się od niskich wartości, nieprzekraczających 50 obrotów na minutę. Pozwoli Wam to na wypracowanie pewnych automatycznych zachowań w nogach, a także wzmocnienie ich siły. Taki poziom kadencji pozwoli na swobodne rozkurczanie i kurczenie się mięśni, nie przemęczając ich bez potrzeby.

Kadencja na czas

Wspomnieliśmy wyżej o dobrze znanych wyścigach rowerowych, gdzie każda sekunda ma ogromne znaczenie. Jazda na czas jest ściśle związana z kadencją, ale tylko wtedy, gdy wyniki oparte są na dokładnej analizie treningów. To tutaj najlepiej sprawdzi się licznik rowerowy, który w połączeniu odpowiednio dobranym treningiem pozwoli wskazać, jak dobrać kadencję i ile siły najlepiej w to włożyć.

Zaawansowany trening

Kolejnym etapem ćwiczeń jest wprowadzenie elementu siłowego, który ma za zadanie przyzwyczaić zarówno Was samych, jak i Wasze nogi, do zwiększonego wysiłku. W takim treningu stosuje się minimalnie 100 obrotów na minutę, ale nie powinno to trwać dłużej niż kilka minut, przynajmniej nie na początku nauki czym jest kadencja na rowerze. Z czasem Wasze nogi przyzwyczają się do tych nagłych skoków wysiłku i zauważycie, że szybsze pedałowanie będzie przychodzić Wam o wiele łatwiej. 


Doświadczeni rowerzyści utrzymują swoją kadencję na stałym poziomie około 80 obrotów na minutę, co dla wielu osób jest wynikiem optymalnym. Trzeba jednak pamiętać, że kadencja na rowerze powinna być sprawą indywidualną. Osoby korzystające z rowerów hobbystycznie nie muszą tak naprawdę przykładać większej wagi do tego, jaka kadencja na rowerze pojawia się u nich. 


Warto jednak brać to pod uwagę, jeśli rower jest czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Szczególnie duże znacznie ma kadencja dla osób, które rower wykorzystują do regularnych treningów. Wówczas odpowiednia częstotliwość pedałowania i ciągłego poprawiania swojej kondycji będzie miała fantastyczny wpływ na zdrowie całego organizmu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756