Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Rower górski czy crossowy - który wybrać?

 2023-07-17 

Wycieczki rowerowe to rewelacyjny sposób spędzenia wolnego czasu, który przy okazji pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Podczas jazdy jednośladem doświadczamy szybszego bicia serca, poprawia się praca naszego układu krwionośnego, do mięśni dociera więcej tlenu, a efektem ubocznym jest doskonała sylwetka. Wśród miłośników rowerowych wypraw znajdują się osoby, które preferują rekreacyjną jazdę po równych nawierzchniach, jak i zwolennicy nieco bardziej ekstremalnych przygód np. na zboczach górskich lub trudnych terenach leśnych. W tych warunkach odpowiednia konstrukcja sprzętu jest bardzo ważna. Użytkownicy, którzy nie wiedzą, czy zdecydować się rower górski, czy crossowy powinni przeczytać poniższy artykuł, zawierający informacje o najważniejszych cechach obu modeli. 

Jaki rower jest bezpieczniejszy - rower górski czy crossowy ?

Każdy miłośnik jazdy rowerem, który decyduje się na wybór drogi pełnej nierówności, dziur, kamieni czy błota musi być pewny, że jego sprzęt podoła temu wyzwaniu. Jeżeli zastanawiasz się, czy lepszy będzie dla Ciebie rower crossowy, czy górski powinieneś szczegółowo rozważyć, w jakie miejsca najczęściej udajesz się ze swoim jednośladem. W przypadku, kiedy są to przeważnie drogi polne czy też ścieżki w lesie skuteczniejszym rozwiązaniem będzie rower crossowy. Ten model charakteryzuje się przede wszystkim stosunkowo cienkimi oponami o dużych wymiarach.


 W efekcie sprzęt doskonale radzi sobie z większymi zagłębieniami na drodze i rewelacyjnie pokonuje napotkane przeszkody. Aluminiowa rama gwarantuje niezwykłą lekkość jednośladu, dzięki czemu jego prowadzenie jest przyjemne i komfortowe. Specyficzna konstrukcja wymaga od użytkownika zachowania pochylonej pozycji ciała, co sprzyja kontrolowaniu toru jazdy, płynnemu manewrowaniu oraz zwiększonej amortyzacji. Co więcej, hamulce typu hydraulicznego działają intuicyjnie i wystarczy ich lekkie dotknięcie, aby skutecznie spowolniły sprzęt lub całkowicie go zatrzymały. 

Jaki sprzęt jest odpowiedni na ekstremalne drogi?

Nie wiesz, jaki rower sprawdzi się na ekstremalne drogi? Rozstrzygnijmy, rower górski czy crossowy? Na trudniejszych terenach, gdzie przeważa błoto, kamienie, a także w miejscach pełnych stromych podjazdów zdecydowanie lepiej sprawdzi się rower górski. W porównaniu do crossowego ten posiada mniejsze i szersze opony, które zapewniają doskonałą zwrotność i sterowność. Na ich powierzchni widoczne są charakterystyczne zagłębienia, powodujące, że urządzenie odznacza się również zwiększoną przyczepnością. 


Dodatkowo rower górski jest znacznie cięższy, dzięki czemu zyskuje też lepszą stabilność na drodze. Wsparciem w przeprawie przez wymagające tereny są wielostopniowe biegi, pozwalające dostosować pracę jednośladu do warunków na trasie. Ważnym elementem tego typu roweru są amortyzatory. Za ich sprawą użytkownik w mniejszym stopniu odczuwa wszelkie wstrząsy, co w konsekwencji przekłada się na zwiększony komfort podczas długich wypraw. 


Rowery crossowe w naszej ofercie:

Rower crossowy INDIANA X-Cross 5.0 M23 męski Czarno-szaro-brązowy
2 149 99
Cena z kodem
2 299,99 złCena przed kodem
2 299,00 złNajniższa cena
Rower crossowy INDIANA X-Cross 4.0 M19 męski Czarno-szary
1 649 99
Cena z kodem
1 999,99 złCena przed kodem
1 999,99 złNajniższa cena
Rower crossowy INDIANA X-Cross 5.0 M19 męski Czarno-szaro-brązowy
2 149 99
Cena z kodem
2 299,99 złCena przed kodem
2 299,99 złNajniższa cena
Rower crossowy INDIANA X-Cross 5.0 M21 męski Czarno-szaro-brązowy
2 149 99
Cena z kodem
2 299,99 złCena przed kodem
2 299,99 złNajniższa cena

Komfort i wygoda podczas wyprawy

Jeżeli jestem fanem spędzania czasu w aktywny sposób, który pozwoli poczuć Ci odrobinę adrenaliny, podróż jednośladem po wymagających terenach jest doskonałym rozwiązaniem. Musisz jednak pamiętać, że maksymalną satysfakcję z jazdy umożliwia dobranie odpowiedniego roweru. Wybrać rower górski czy crossowy na takie wyprawy? Początkujący amatorzy ekstremalnych przygód powinni zdecydować się na rower crossowy, z kolei bardziej doświadczeni użytkownicy, mogą spróbować swoich sił na rowerze górskim. 


Znajomość różnic między rowerem crossowym a górskim z pewnością ułatwi Ci wybór modelu dopasowanego do Twoich potrzeb. Poznaj ich szeroką ofertę na naszej stronie i ruszaj w podróż pełną niesamowitych przygód!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756