Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Trasa rowerowa r10 – wycieczki rowerowe nad morzem

 2024-03-27 

Miłośników jednośladów można podzielić na wiele grup, które zafascynowane są spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Niektórzy wybierają krótkie trasy po miastach, inni decydują się na dłuższe, łączące kilka miejscowości, a jeszcze inni robią krok dalej i wybierają kilkudniowe wyprawy. Dla tej ostatniej społeczności, przygotowana została trasa rowerowa R10, która należy do jednych z najdłuższych i przy okazji najpiękniejszych szlaków w naszym kraju. Podczas tej długiej wyprawy, będziesz mógł cieszyć się niezwykłym widokiem na Bałtyk, a także zwiedzić miejsca, które potrafią oczarować swoimi atrakcjami.

Trasa Rowerowa R10, czyli przemierzając wybrzeże

Trasa R10 to uproszczona nazwa Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego, wiodącego przez niemal całą długość linii brzegowej naszego kraju. Trasa w swoim oficjalnym odcinku kończy się na Helu, ale wytrwali rowerzyści mogą kontynuować wycieczkę o wiele dalej, bo praktycznie do granicy z Federacją Rosyjską w Obwodzie Królewieckim.


Trasa rowerowa R10 jest także częścią o wiele dłuższego szlaku, który obiega całe Morze Bałtyckie. EuroVelo to wyzwanie dla najwytrwalszych rowerzystów, ale zanim zdecydujesz się na wycieczkę, która liczyć będzie ponad 8 500 kilometrów, warto przekonać się na własnej skórze, jak to wygląda na naszym rodzimym odcinku. Zanim jednak rozpoczniesz wyprawę na swoim jednośladzie, musisz dobrze się do niej przygotować, nie tylko technicznie, ale także merytorycznie.


Trasa rowerowa R10 zaczyna się w Świnoujściu i kończy na wspomnianym już we wstępie Helu. W całości trasa ta liczy ok. 430 kilometrów i jeśli planujesz przejazd swoim jednośladem, powinieneś zarezerwować około tygodnia na wyprawę, a jeśli stawiasz również na intensywne zwiedzanie mijanych miejscowości i miast, wówczas czas ten może się znacznie wydłużyć, szczególnie że Polskie wybrzeże oferuje ogromną liczbę atrakcji. Nawet przy pominięciu pomniejszych, możesz liczyć na to, że samo zwiedzanie zajmie Ci ładnych kilka dni. W przypadku odpowiedniej aury pogodowej, nie obejdzie się także bez plażowania, które nie musi sprowadzać się wyłącznie do leżenia na takich samych plażach. W tym przypadku również możesz liczyć na ciekawe atrakcje, o które zadbała w większości przypadków już sama Matka Natura. Przyroda spotykana na trasie R10, to największy magnes na turystów, nie tylko rodzimych, ale także tych odwiedzających nasz kraj po raz pierwszy. Bałtyk jest zdecydowanie morzem surowym, ale potrafi zadziwić swoim pięknem.

Rowery elektryczne w naszej ofercie:

Jaki rower będzie najlepszy i co warto zabrać w trasę?

Przed rozpoczęciem wyprawy ze Świnoujścia na Hel, musisz dysponować odpowiednim rowerem. Trasa rowerowa R10 w dużej części swojego przebiegu oferuje ścieżki asfaltowe, ale nie zawsze, dlatego część wyprawy musisz pokonać leśnymi ścieżkami lub po nieutwardzonych drogach.


Z tego też względu wszelkie rowery szosowe i rowery miejskie niestety odpadają podczas planowania podróży. Najlepszym wyborem będą rowery mtb, nazywane potocznie „rowerami górskimi”. Trasa rowerowa R10 na pewno nie należy do szczególnie trudnych, ale przez wspomniane odcinki leśne, Twoja wyprawa może się nieco skomplikować. Dlatego lepiej siedzieć na rowerze przystosowanym do praktycznie każdych warunków. Nie trzeba jednak panikować, ponieważ trasa R10  jest na tyle dobrze przystosowana, że poradzi sobie na niej cała rodzina, włącznie z dziećmi.


Co warto zabrać ze sobą w trasę? Poza oczywistym rowerem, wyposażenie koniecznie powinno zawierać kilka niezbędnych elementów, które zresztą i na co dzień dobrze mieć przy sobie podczas wycieczek rowerowych. Mowa tutaj oczywiście o zestawie naprawczym, ale nie musisz kupować żadnych wyszukanych zestawów, ponieważ trasa R10 jest na tyle przyjazna, że żadnych większych awarii nie powinieneś zaliczyć. Warto również dodać, że w praktycznie każdej miejscowości, którą przecina szlak, bez żadnego problemu znajdziesz serwis rowerowy. Dobrym pomysłem będzie spisanie adresów i numerów telefonów do wspomnianych serwisów, aby oszczędzić sobie kłopotu z ewentualnym szukaniem ich już po fakcie wystąpienia awarii.


Polski klimat potrafi być dosyć kapryśny, również w okresie letnim, co jest największą bolączką nie tylko wczasowiczów, ale także osób korzystających z trasy rowerowej R10. Okres wiosenno-letni to oczywiście jedyny rozsądny czas, kiedy ta wycieczka ma szansę powodzenia i nie trafisz na zbyt mroźne dni lub opady deszczu. Nie pozwól sobie na niedocenianie Bałtyku, ponieważ jego siła potrafi złamać wolę nawet najwytrwalszego rowerzysty. Zaplanuj zatem swoją wyprawę w takim okresie, aby móc liczyć na najdogodniejsze warunki atmosferyczne. Dużo osób decyduje się na taki krok już podczas długiego majowego weekendu.

R10 - najlepsza trasa rowerowa nad morzem

Trasa rowerowa R10 zdecydowanie należy do jednych z najpiękniejszych szlaków w naszym kraju, a także oferuje niski poziom trudności. Z tego względu dużo osób decyduje się na przejazd wybrzeżem, jako jedną z pierwszych wycieczek tego typu. Niestety, ale R10 potrafi zwieść nawet doświadczonych kolarzy, czego dowodem są odcinki, którym brakuje precyzyjniejszego oznaczenia.


Trasa w wielu miejscach przecina się z innymi szlakami, a bez odpowiedniej wiedzy, czasami będzie Ci trudno wskazać, który kierunek jest tym poprawnym. W dzisiejszych czasach na szczęście nie musisz polegać wyłącznie na tych oznaczeniach, a nawet na prostej papierowej mapie (którą warto mieć ze sobą w razie awarii urządzeń elektronicznych), ponieważ istnieje GPS. Z tym urządzeniem nie będziesz musiał tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego kierunku. Pamiętaj także o tym, że droga rowerowa R10 to prosta linia, a nie popularne pętle spotykane w głębi kraju, zaczynając w Świnoujściu, kończy się na Helu, dlatego lepiej zawczasu zatroszczyć się o transport do i z tej niezwykłej wyprawy.

Początek R10 - start w Świnoujściu

Pierwszym punktem na trasie R10 jest oczywiście start, czyli Świnoujście, do którego dojedziesz samochodem lub pociągiem. Tutaj zaczyna się pierwsza część Twojej wyprawy, która aż do Kołobrzegu będzie oferować niezwykłe atrakcje, z dużym naciskiem na militaryzm z poprzedniego wieku, za sprawą przynależności tych ziem do naszego zachodniego sąsiada, aż do okresu powojennego. W Świnoujściu do największych atrakcji turystycznych należy zatem Fort Anioła i Fort Gerharda, które pełniły istotną rolę przed, w trakcie, a także na długo po zakończeniu wojny. Świnoujście oferuje również pierwszą od granicy latarnię morską.


Opuszczając Świnoujście i udając się trasą dalej na zachód, trafisz do Międzyzdrojów, które w naszym kraju zapracowały sobie na szczególne uznanie wśród turystów. Plaże nie należą co prawda do najszerszych na wybrzeżu, ale urokliwa architektura miasta potrafi przykuć uwagę nawet laików. Dużą atrakcją jest w tym miejscu Woliński Park Narodowy z perłą w kornie w postaci Jeziora Turkusowego i wybiegu dla Żubrów. Międzyzdroje znane są również z Promenady Gwiazd kina, a także długiego na 400 metrów mola. Opuszczając tę miejscowość, warto zaplanować dalszy przejazd przez Wisełkę, w której znajdziesz kolejną na naszym wybrzeżu latarnię morską.

Trasa rowerowa R10 - Dziwnów, Rewal i Kołobrzeg

Dziwnów to bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa nad Bałtykiem, w której warto zatrzymać się na moment podczas podróży. Znajdziesz tutaj, chociażby niezwykły wytwór myśli inżynierskiej w postaci unikatowego na skalę Europejską mostu zwodzonego. W tej miejscowości możesz cieszyć się już naprawdę szerokimi plażami. Fani sportu powinni koniecznie odwiedzić Aleje Gwiazd Sportu.


Następny w kolejce na trasie znajduje się Rewal. Zanim jednak wjedziesz do tego miasteczka, koniecznie odwiedź miejscowość Trzęsacz, znajdującą się w niewielkiej odległości w kierunku zachodnim. To tutaj nadal stoi słynny kościół, który niechybnie zostanie w końcu pochłonięty przez Bałtyk. W Rewalu i okolicach znajdziesz też atrakcje, które szczególnie zainteresują młodszych rowerzystów. Mowa tutaj o Parku Wieloryba z figurami morskich stworzeń, a także Park Miniatur Latarni Morskich, do którego dotrzesz opuszczając Rewal w kierunku wschodnim.


Trasa rowerowa R10 wiedzie w kierunku Kołobrzegu, dając podróżnym chwilę wytchnienia od zwiedzania, dzięki malowniczym nadmorskim trasom. W samym mieście czeka na Ciebie natomiast dużo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Główną atrakcją zdecydowanie jest latarnia morska, bazylika z XIV wieku i pozostałości miejscowej twierdzy. Miasto ma bardzo bogatą historię militarną, czego najświeższym dowodem są zaślubiny z morzem, których dokonano tutaj po odbiciu miasta z rąk okupantów podczas ostatniej wojny. Więcej na ten temat dowiesz się z lokalnego Muzeum Oręża Polskiego. Kołobrzeg może pochwalić się również niezwykle dobrze zorganizowanymi promenadami i kolejnym istotnym molo nad Bałtykiem.

Rowery miejskie w naszej ofercie:

Mały objazd i imprezy w Mielnie

Za Kołobrzegiem znajdziesz wiele urokliwych miejscowości nastawionych głównie na spokojny wypoczynek, co może Ci się przydać po atrakcjach z dotychczasowej trasy. Warto zaliczyć kolejną latarnię morską w Gąskach. Jeśli jednak dysponujesz nadwyżką energii, możesz zaplanować mały objazd, w celu zobaczenia na własne oczy niezwykłych ogrodów botanicznych Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Po powrocie na trasę R10 szybko trafisz do Mielna, które nazywane jest nieoficjalnie stolicą polskiego imprezowania. Z tego też względu miasteczko nastawione jest na relaks turystów, stawiając na wieczorne i nocne życie.

Darłowo, Darłówko, Ustka i przeprawa do Łeby

Z Mielna czas ruszyć dalej i tutaj niestety czas pożegnać się na moment z widokami Morza Bałtyckiego na R10. Trasa rowerowa omija pobliskie mierzeje ze względu nieprzystosowanie tamtejszych tras głównie dla ruchu pieszego. Nie ma czym się przejmować, ponieważ przed Tobą znajduje się już Darłowo z licznymi atrakcjami. Zanim wjedziesz do miasta, zahacz o Bobolin, gdzie zwiedzisz dawny poligon wojskowy, na którym testowano największe działa kolejowe nazwane „Dora”. W Darłowie koniecznie odwiedź Zamek Książąt Pomorskich, będący jedną z niewielu budowli gotyckich na naszym wybrzeżu.


Nieodłączną częścią Darłowa, jest oczywiście Darłówko. Znajdziesz tutaj kolejną na trasie R10 latarnię morską, a także jeszcze jeden mały cud inżynierii w postaci mostu, tym razem rozsuwanego. Tutejsze plaże cieszą się dużym uznaniem wśród rodziców, ze względu na falochrony ustawione równolegle do plaży, co chroni turystów przed falami.


Kolejnym celem, który oferuje trasa rowerowa R10, jest Ustka. W drodze do tego miasta trafisz do Jarosławca, gdzie ulokowana została kolejna latarnia morska. W samej Ustce również znajdziesz latarnię, a także unikatowy pomnik Syreny. Tuż obok tych dwóch atrakcji, znajdziesz Bunkry Blüchera będące pozostałością fortyfikacji powstałych w latach 30 ubiegłego wieku.


Opuszczając Ustkę, musisz przygotować się na trudniejszy odcinek R10. Trasa rowerowa nie oferuje tutaj zbyt wielu asfaltowych nawierzchni, co doskwiera szczególnie przy opadach deszczu. Warto jednak przeprawić się przez ten odcinek, ponieważ nagrodą będzie odwiedzenie Słowińskiego Parku Narodowego, oferującego swoje niesamowite wydmy. Zdecydowanie warto się tutaj zatrzymać na moment, aby poczuć się niemal jak na prawdziwej pustyni. W Łebie natomiast możesz chwilę odpocząć przed kolejnym etapem podróży, którym jest odcinek prowadzący do Władysławowa, czyli w zasadzie sama końcówka R10. Trasa rowerowa jednak nie kończy się jeszcze w tym miejscu.

Odcinek na Półwyspie Helskim

Po drodze do Władysławowa możesz odwiedzić Jastrzębią Górę, gdzie stoi niezwykła latarnia morska zbudowana z elementów stalowych. Z tego też względu, jej nazwa to Stilo. W Rozewiu natomiast możesz zobaczyć najstarszą latarnię Morską na naszym wybrzeżu.


Droga rowerowa R10 wiedzie do Władysławowa, gdzie zregenerujesz siły przed ostatnim odcinkiem wiodącym już po półwyspie Helskim. Władysławowo słynie z Domu Rybaka z punktem widokowym, oferującym wspaniałą panoramę miasta i jego najbliższej okolicy. To miasto jest również doskonałe dla osób lubiących zabawę, co potwierdza Ocean Park, gdzie zobaczysz ogromne modele morskich zwierząt. Warto również skorzystać z atrakcji w pobliskim Lunaparku Sowińskim.


Przejazd pomiędzy Władysławowem a Helem, to wisienka na torcie, którą sprezentuje Ci droga rowerowa R10. Po lewej stronie znajduje się Bałtyk, po prawej natomiast Zatoka Gdańska, co stwarza niezapomniane wrażenia. Miejscowości, które będziesz mijać to Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, a następnie Jurata. W dwóch ostatnich, do Twojej dyspozycji będą dwa kolejne na trasie R10 mola, niestety już ostatnie.


Kiedy trafisz do Helu, możesz być z siebie niezwykle dumny, ponieważ właśnie skończyłeś oficjalny odcinek trasy R10. Nagrodą za to jest już sama obecność w tym pięknym miejscu, otoczonym niemal ze wszystkich stron Bałtykiem. Ostatnim istotnym punktem Twojej podróży, może zostać fokarium, gdzie przybliża się życie mieszkańców morza. Warto również odwiedzić Muzeum Rybołówstwa, a także Muzeum Obrony Wybrzeża.

Koniec trasy R10 - meta

Droga rowerowa R10, pomimo że oficjalnie kończy się w Helu, to część rowerzystów decyduje się jeszcze na przepłynięcie promem do Trójmiasta, a następnie wyruszenie w stronę Mierzei Wiślanej. Wymaga to trochę więcej wysiłku, ale nie jest konieczne, aby móc pochwalić się przebyciem niemal całego wybrzeża.

Rowery crossowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756