Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Apple ProRAW – co to jest?

Data dodania: 27-07-2023

Czym jest ten nowy format zapisu pliku zdjęciowego? To surowy plik RAW o rozszerzonych możliwościach. Plik Apple ProRAW stanowi połączenie informacji zawartych w standardowym formacie RAW z procedurami przetwarzania obrazu na telefonie iPhone, co zwiększa możliwości edytowania ekspozycji, koloru i balansu bieli na zdjęciu. Format Apple ProRAW korzysta ze standardu formatu plików negatywu cyfrowego DNG, dlatego pliki te można otwierać w aplikacjach zgodnych z plikami DNG. Lepiej oczywiście używać aplikacji zgodnych z plikami Apple ProRAW, takich jak „Zdjęcia” na telefonach iPhone.

Apple ProRAW – dla kogo jest ten format?

Niestety, nie wszyscy posiadacze telefonów Apple mają możliwość korzystania z tego udogodnienia. Apple ProRAW dostępne jest na iPhonie 12 Pro, iPhonie 12 Pro Max, iPhonie 13 Pro oraz iPhonie 13 Pro Max z systemem iOS 14.3 lub nowszym. Format Apple ProRAW dostępny jest we wszystkich aparatach, w tym także aparatach przednich, także podczas korzystania z funkcji Inteligentny HDR, Deep Fusion, Tryb nocny czy Maski segmentacji (Semantic Segmentation Masks). Jednak są także wyjątki, gdy Apple ProRAW nie działa – formatu tego nie można używać w trybie Live Photos, w trybie portretowym ani podczas nagrywania wideo.


Pliki Apple ProRAW są zapisywane w powszechnie obsługiwanym formacie DNG z 12-bitową głębią koloru, jednak w plikach tych zostały dodatkowo zawarte informacje o interpretacji koloru oraz działanie różnych algorytmów. Plik zdjęcia JPG ma 8 bitów i zawiera 265 odcieni zielonego, czerwonego i niebieskiego, czyli 16 milionów kolorów wywodzących się z nich. Obraz w formacie RAW jest 12-bitowy i ma zdolność przechwytywania 4096 odcieni zielonego, czerwonego i niebieskiego. To odpowiada wartości 68 miliardów kolorów. Taki plik musi zajmować dużo więcej miejsca w pamięci urządzenia w porównaniu ze standardowymi plikami Apple –HEIC (High Efficiency) i JPG. Plik Apple ProRAW może być nawet 10 do 20 razy większy niż plik JPG. Jeśli przechowujemy pliki na urządzeniu, może na nim zabraknąć miejsca szybciej niż się można spodziewać. Surowe zdjęcia RAW z telefonów nie są zbyt popularnym formatem wśród ich użytkowników. Ze względu na niewielki rozmiar pikseli w matrycach smartfonów, zakres dynamiki w RAW-ach jest niewielki, a zdjęcia często zaszumione. Dzięki wieloklatkowej redukcji szumu i inteligentnym trybom HDR składającym zdjęcia o różnej ekspozycji, zdjęcia w formacie JPG często wyglądają znacznie lepiej niż smartfonowe RAW-y.


Pliki Apple ProRAW z założenia mają zmienić ten stan rzeczy. Łączą najlepsze cechy plików surowych RAW oraz przetworzonych obrazów zapisywanych dotychczas tylko jako JPEG. Z jednej strony jest już możliwość odzyskiwania informacji ze świateł i cieni czy zmiany balansu bieli, z drugiej, dzięki dodatkowym danym, w cieniach i światłach faktycznie będą szczegóły warte odzyskiwania, a nie szum niewielkiego sensora.

Apple ProRAW – jak zacząć?

Po pierwsze musimy mieć właściwy iPhone – aby włączyć używanie formatu Apple ProRAW trzeba przejść do Ustawień, stuknąć w Aparat, Formaty, a następnie włączyć opcję Apple ProRAW w obszarze Rejestrowanie zdjęcia. Jeśli wyłączymy format RAW w aplikacji Aparat, przywrócony zostanie domyślny format zdjęć ustawiony w obszarze Rejestrowanie zdjęcia dostępnym po wybraniu kolejno opcji Ustawienia, Aparat, Formaty: HEIC (High Efficiency) lub Najbardziej zgodny – JPEG.


Jeśli opcja zapisu plików Apple ProRAW jest już włączona, można przystąpić do robienia zdjęć. Następnie trzeba otworzyć Aparat, stuknąć w ikonę RAW, aby włączyć ProRAW. Podczas robienia zdjęcia można włączać lub wyłączać ProRAW. Po zrobieniu zdjęcia za pomocą ProRAW zobaczyć można etykietę RAW w lewym górnym rogu aplikacji Zdjęcia podczas przeglądania zdjęć. Takie zdjęcie można edytować bezpośrednio już w iPhone – wystarczy stuknąć Edytuj na iPhonie. Alternatywnie można przenieść zdjęcia do Lightroom Mobile, Halide, Lightroom Classic lub innych programów. Zdjęcie w formacie ProRAW można otworzyć w aplikacji, która nie obsługuje tego formatu, ale po otwarciu może ono wyglądać, inaczej niż oczekiwano. Jeśli wygląd zdjęcia w formacie ProRAW jest inny od oczekiwanego, można podjąć próbę zastosowania funkcji automatycznego korygowania zdjęcia dostępnej w aplikacji. Dzieje się tak, ponieważ ProRAW jest nowy, a aplikacje traktują ten format jak każdy stary plik RAW.


Trzeba jednak pamiętać, że ProRAW to wersja formatu obrazu RAW firmy Apple, ale nie jest to prawdziwy obraz RAW. Tradycyjne obrazy RAW nie są przeznaczone do natychmiastowego oglądania, ponieważ są to tylko rzeczywiste dane przechwycone przez czujnik aparatu – należy je przetworzyć i edytować zgodnie z własnymi upodobaniami. Apple ProRAW to właściwie hybryda RAW i JPEG/HEIC. Kiedy robimy zdjęcie za pomocą ProRAW, otrzymujemy 12-bitowy plik RAW DNG z 14-stopniowym zakresem dynamiki. Format Apple ProRAW pozwala na korzystanie z funkcji fotografii obliczeniowej, jednocześnie dając użytkownikowi jak najwięcej czystych danych do wykorzystania w edycji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756