Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Procesor w telefonie – jaki sprawdzi się najlepiej?

 2023-07-18 

Nowoczesna technologia otacza nas dziś z każdej strony. Sprawy w urzędzie, praca, szkoła czy nawet rozrywka – są to dziedziny, w których trudno już wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfonu, komputera, czy telewizora. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak działają przeróżne urządzenia i co znajdziemy w środku. Warto mieć choć podstawowe informacje na ten temat, nie tylko po to, by przy zakupie wiedzieć, czego szukać w konkretnych modelach, ale również mieć świadomość, co może sprawiać ewentualne problemy techniczne, które nas spotykają. Procesor to jeden z najważniejszych elementów osprzętowania nowoczesnych urządzeń. W jakim celu procesor w telefonie jest montowany, co to jest częstotliwość taktowania i czy większa liczba rdzeni przekłada się automatycznie na wyższą jakość telefonu?

Procesor – jaki ma cel?

Jak już wiesz, procesor jest urządzeniem instalowanym w wielu urządzeniach – komputerach, laptopach, smartwatchach czy tabletach. W tym poradniku skupimy się na procesorze w telefonach. Procesor to kluczowa część telefonu. Jest centralną jednostką obliczeniową urządzenia, czyli odpowiada za wszelkie obliczenia, przetwarzanie informacji i ich analizę. Gdyby nie te działania, telefon byłby zupełnie niesprawny. Gdybyśmy chcieli wymienić konkretne funkcje, jakie pełni procesor w telefonie, byłoby to problematyczne – jest ich tak wiele. Wspomnieć można choćby o sprawnej i niezawodnej obsłudze podstawowych funkcji telefonu – działaniu aplikacji, dzwonieniu, obsługi multimediów i wielu innych. Dobrej jakości, mocny procesor jest gwarancją płynnego i bezproblemowego działania telefonu nawet wtedy, gdy jest mocno obciążony. Skoro już wiesz, do czego służy omawiane urządzenie – jaki procesor w telefonie wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Częstotliwość taktowania – o co chodzi?

Taktowanie to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na działanie procesora. Czip, którym jest procesor, ma określoną maksymalną moc obliczeniową. To właśnie taktowanie ją określa. Wartość wyrażana w gigahercach mówi o tym, ile pojedynczych cykli Twój telefon wykonuje w ciągu sekundy. W teorii, im więcej gigaherców potrafi osiągnąć procesor telefonu, tym lepiej. Warto jednak zauważyć, że starsze modele telefonów mogą charakteryzować się wyższym parametrem taktowania – mimo tego nie oznacza to, że procesor taki jest wydajniejszy. Starsze telefony, używając dziś już przestarzałych technologii, nie osiągają tak dobrych efektów nawet posiadając wyższą liczbę taktowania na sekundę. Dzisiejsze telefony osiągają bardzo dobre wyniki i to od Ciebie zależy, jak zaawansowanego sprzętu potrzebujesz. Telefony przeznaczone do zwykłego, codziennego używania bez problemu zapewnią użytkowanie wysokiej jakości przy częstotliwości w okolicach 2 GHz. Jeżeli poszukujesz jednak telefonu, od którego można wymagać dużo więcej (na przykład odtwarzanie filmów w rozdzielczości 4K, obsługiwanie wymagających aplikacji), lepiej postawić na telefon z najwyższą częstotliwością taktowania na poziomie co najmniej 2,66 GHz.

Smartfony w naszej ofercie:

Rdzenie w procesorach telefonów – układ

Rdzenie, to kolejny z czynników, który wpływa na moc i jakość procesora, a to z kolei wprost przekłada się na sprawne działanie telefonu. To właśnie w rdzeniach odbywają się wszelkie procesy obliczeniowe i związane z nimi operacje. Przy wyborze telefonu warto zwrócić uwagę na kilka parametrów rdzeni: układ, rodzaj oraz ich liczbę. Trzeba wiedzieć, że różne rdzenie odpowiadają za różne procesy. We współczesnych smartfonach przyjęło się, aby dzielić wykonywane operacje między konkretne rdzenie – jedne są słabsze, inne mocniejsze. Przy najprostszych zadaniach wykorzystywane są rdzenie z mniejszą mocą obliczeniową. Pozwala to na zaoszczędzenie wykorzystywanej przez urządzenie energii. Mocniejsze rdzenie zużywają więcej energii, dlatego są wykorzystywane tylko w sytuacjach, gdy wykonywane przez nas czynności wymagają bardziej skomplikowanych procesów. Układ rdzeni określa w jaki sposób podzielona jest praca procesora. W najnowszych urządzeniach znajdziemy trzy rodzaje procesorów, w starszych dwa. Zależnie od liczby rdzeni w telefonie, różnie mogą rozkładać się ich podziały. Na przykład w ośmiordzeniowym procesorze układ rdzeni może wyglądać tak – 1+3+4. Przy sześciordzeniowym – 1+2+3 lub 2+4. Dany układ rdzeni określa na jakie zadania nastawiony jest dany telefon i czego możesz od niego oczekiwać.

Rdzenie w procesorach telefonów – liczba rdzeni

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę to liczba rdzeni w procesorze. Dawniej procesory miały wyłącznie jeden rdzeń, dziś jest ich znacznie więcej. Rzadko kiedy spotkamy się z procesorami dwu- lub czterordzeniowymi. Najczęściej znajdziemy telefony wyposażone w sześć lub osiem rdzeni. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy większa liczba rdzeni procesora przekłada się na wydajność urządzenia. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od mocy rdzeni. Może się na przykład okazać, że procesor ośmiordzeniowy jest słabszy od procesora sześciordzeniowego. Najczęściej z taką sytuacją można się spotkać przy porównaniu ze sobą telefonu starszego z nowszym. Starsze telefony mogą mieć dużą liczbę rdzeni, lecz poszczególne rdzenie są znacznie słabsze niż ich nowoczesne odpowiedniki. Dlatego moc obliczeniowa nowszego telefonu może być wyższa mimo mniejszej liczny rdzeni. Podsumowując, liczba rdzeni nie ma dużego znaczenia, liczy się ich jakość, układ, ale przede wszystkim – odpowiednio wysoka częstotliwość taktowania.

Jak sprawdzić procesor w telefonie?

Skoro zyskałeś już wiedzę o najważniejszych funkcjach procesora, dobrze byłoby wiedzieć, jak sprawdzić procesor w telefonie. Jest to wyjątkowo łatwe i istnieje na to kilka sposobów. Przede wszystkim warto sięgnąć po informacje od producenta lub sprzedającego. Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne parametry telefonu, który już posiadasz, wystarczy, byś zainstalował odpowiednią do tego aplikację ze sklepu aplikacji systemu Twojego urządzenia. Zależnie od aplikacji, dowiesz się nie tylko o właściwościach procesora, ale chociażby o rozdzielczości, pamięci RAM czy wydajności baterii.

Smartfony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756