Poradniki Eksperta

Hulajnoga elektryczna – jak wybrać najlepszy model?


Hulajnoga elektryczna jest w ostatnim czasie prawdziwym hitem. Nic dziwnego! Pozwala na szybkie i ekologiczne przemieszczanie się. To doskonały sprzęt dla osób szukających alternatywnego transportu do szkoły lub pracy. Tylko jaka powinna być dobra hulajnoga elektryczna? Jak wybrać właściwy model? Podpowiadamy w poniższym poradniku!hulajnoga elektryczna jak wybrać


Czym różni się hulajnoga elektryczna od wersji tradycyjnej?


W dzieciństwie chyba każdy chciał mieć hulajnogę. Ci szczęśliwcy, którzy ją mieli, „hulali” dumnie do szkoły lub na placach zabawach. Jeśli Ty nie miałeś własnej hulajnogi, jeszcze nic straconego! Po prostu czekałeś na lepsze czasy, kiedy do powszechnego użytku wejdą modele z napędem elektrycznym. Takie hulajnogi nie wymagają odpychania się nogą, aby jechać do przodu. Elektryczny silnik napędza ją samodzielnie, a Twoje zadanie polega tylko na kierowaniu w odpowiednim kierunku i rzecz jasna, hamowaniu.


Hulajnogi z napędem nie różnią się na pierwszy rzut oka od tradycyjnych modeli. Są na pewno masywniejsze, ze względu na potrzebę umieszczenia elektroniki, akumulatora i silnika. Nadal to jednak podręczne środki transportu, które możesz złożyć i wnieść na odpowiednie piętro. W ofercie dostępnych jest wiele modeli hulajnóg elektrycznych i na pewno znajdziesz model odpowiadający Twoim preferencjom i potrzebom. Tylko czym kierować się podczas zakupu? Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Poniżej wskazujemy najważniejsze informacje, aby ułatwić Ci decyzję.Hulajnoga elektryczna – jak wybrać właściwy model?


Hulajnogi elektryczne podbijają europejskie i polskie ulice. Można je nawet wypożyczyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W dużych miastach na każdym kroku można spotkać wolną hulajnogę gotową do wypożyczenia. Nie jest to jednak wcale takie tanie rozwiązanie i o wiele korzystniej jest wyposażyć się we własny środek transportu. Zakup może zwrócić się już po kilkuset przejechanych kilometrach, a to przecież bardzo szybko.


Hulajnogi elektryczne są produkowane przez wielu producentów, także tych znanych ze świata motoryzacji. Trzeba przyznać, że niektóre modele robią ogromne wrażenie. Dostępne są nawet wersje terenowe, którymi możesz wyjechać poza utarte szlaki. Wiele osób może nawet nie spodziewać się, ile zabawy może dostarczyć hulajnoga elektryczna. Jak wybrać tę właściwą? Zacznijmy od omówienia najważniejszych parametrów.


Jaką hulajnogę elektryczną kupić?


Aby wybór był trafiony, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów technicznych. Przede wszystkim musisz ustalić maksymalną wagę użytkownika. To bardzo ważna informacja. Sprawa jest o wiele łatwiejsza, jeśli hulajnogą ma poruszać się tylko jedna osoba. Jeśli jest ich więcej, musisz odnieść się do wagi tej najcięższej. Poszukiwania hulajnogi elektrycznej zacznij od wyselekcjonowania modeli pozwalających na udźwig danego ciężaru. Nie warto także sięgać po graniczne wartości – lepiej, aby norma pozostawiała kilka kilogramów zapasu „na zaś”. Waga użytkownika jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim, chodzi o odporność konstrukcji. Każdy materiał ma swoją wytrzymałość, która nie powinna być poddawana testom przez użytkownika. Poza tym, większe obciążenie oznacza także wyższe zapotrzebowanie na moc silnika oraz zużycie energii elektrycznej.


Drugim aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, jest zasięg maksymalny hulajnogi. Informuje on o tym, ile kilometrów dasz radę przejechać bez potrzeby ładowania akumulatora. Oczywiście, im większy zasięg, tym lepiej. Musisz mieć jednak na uwadze, że hulajnoga to przecież środek do poruszania się na stosunkowo niewielkie odległości. Wystarczy więc, że zasięg obejmuje z odpowiednim zapasem drogę do pracy i z powrotem. Pamiętaj, że w międzyczasie możesz dokonać ładowania, gwarantując sobie dodatkowe kilometry. Warto wspomnieć, że zasięg ten jest wartością podawaną według określonych warunków testu producenta. Droga pod górę, większa waga użytkownika – te wszystkie czynniki mają wpływ na zmniejszenie ilości kilometrów możliwych do przejechania.


Ważną sprawą jest rozmiar kół. Ma to znaczenie między innymi ze względu na komfort jazdy. O wiele przyjemniej podróżuje się na kołach pompowanych o większej średnicy. Wszelkie nierówności i dziury nie są tak odczuwalne, bo dochodzi do amortyzacji. W przypadku niektórych hulajnóg możliwa jest późniejsza zmiana kół. Jeśli jednak wiesz, że będziesz często korzystał z urządzenia, rekomendujemy zakup modelu z fabrycznymi, większymi kółkami.


Koła mają wpływ również na prędkość! Podobnie, jak i waga użytkownika. Niektóre hulajnogi pozwalają rozwinąć bardzo duże prędkości, sięgające nawet powyżej 40 kilometrów na godzinę! Taka szybkość robi wrażenie. W świetle aktualnych przepisów, o których zresztą trochę później napiszemy, hulajnogą elektryczną nie można poruszać się szybciej, niż 20 kilometrów na godzinę. Jeśli więc chcesz poruszać się zgodnie z przepisami i korzystać tylko z dróg publicznych, nie musisz wybierać demona prędkości.


Hulajnoga elektryczna – jaka być jeszcze powinna?


To jeszcze nie wszystkie informacje, jakie warto wziąć pod uwagę przed zakupem wymarzonej hulajnogi. Ważną sprawą na pewno jest czas niezbędny do pełnego naładowania akumulatora. Uzupełnienie energii, w przypadku codziennych podróży, jest bardzo ważne. Upewnij się, jak długo to trwa, aby być w stanie zapewnić sobie odpowiednio dużo mocy przed wyjazdem.


Moc silnika jest na pewno ważnym parametrem, ale o potencjale napędu wiele mówią już opisane wcześniej informacje. Jeśli jednak chcesz mieć pełną wiedzę na temat urządzenia, sprawdź, ile watów generuje motor wykorzystany w danej hulajnodze. Na pewno powinieneś sprawdzić rodzaj hamulców, zarówno przedniego, jak i tylnego. Warto mieć na ten temat solidną wiedzę, aby być pewnym swojego bezpieczeństwa. W ruchu miejskim może być konieczne nagłe wyhamowanie, a tylko dobre podzespoły i refleks mogą zapewnić właściwą reakcję.


Możesz także sprawdzić materiał, z jakiego wykonana jest hulajnoga. Znasz już, co prawda, maksymalne obciążenie urządzenia, ale wiedza na temat wykonania pozwala także ocenić wagę sprzętu. Tę informację także warto sprawdzić, zwłaszcza, jeśli musisz wnosić hulajnogę na górę. Zazwyczaj modele elektryczne ważą od 10 do 15 kilogramów i są składane. Takie konstrukcje są o wiele poręczniejsze, co także powinieneś mieć na uwadze. To ważne również ze względu na możliwość spakowania hulajnogi do bagażnika. O wiele łatwiej będzie zabrać taki model na wakacje. Rozłożona hulajnoga zajmowałaby o wiele więcej miejsca, które jest potrzebne na inne bagaże.


Czy dostępne są hulajnogi elektryczne dla dzieci?


Jak najbardziej tak! Dla pociech polecamy właśnie modele dziecięce, które są lżejsze i zaprojektowane z myślą o najmłodszych. Kupowanie dziecku modelu dla dorosłych nie jest do końca rozsądne. Modele dziecięce mają słabsze silniki, więc maksymalna prędkość jest odpowiednio niższa. To ważne, gdyż o wiele łatwiej jest wtedy opanować środek transportu młodszej osobie. Modeli dla dzieci jest w ofercie całkiem sporo i w naszym sklepie jest to kilkadziesiąt różnych urządzeń. Hulajnogi elektryczne dziecięce dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, aby najmłodsi mogli cieszyć się nie tylko z jazdy, ale również wyglądu odpowiadającemu ich gustowi.Czy zakup hulajnogi to wszystko?


Absolutnie nie! Decydując się na zakup hulajnogi musisz pamiętać także o potrzebnych ochraniaczach. Podobnie, jak jazda na rowerze, poruszanie się tym środkiem transportu może być niebezpieczne w trakcie wypadku. Nawet, jeśli Ty poruszasz się zgodnie z przepisami, nie możesz wziąć odpowiedzialności za poczynania innych kierujących lub pieszych. Żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi urazami, powinieneś zainwestować także w kask. To absolutna podstawa, jeśli chodzi o środki ochrony na hulajnodze. Pamiętaj, aby był on wykonany z odpornego materiału i umożliwiał solidne dopasowanie do Twojej głowy. Ważne jest także wybranie właściwego rozmiaru. Możesz także zdecydować się na zakup pozostałych ochraniaczy, które założysz na łokcie, kolana lub nadgarstki. To także części ciała, które narażone są na bolesne urazy.


Hulajnogi elektryczne, a nowe przepisy


Do połowy 2021 roku, przepisy nie przewidywały wyróżnienia środków transportu na hulajnogi. Trudno było więc apelować odpowiednim służbom, aby ich użytkownicy poruszali się po miastach zgodnie z rozsądkiem. 20 maja 2021 roku w życie weszły jednak przepisy, które definiują hulajnogi elektryczne jako środki transportu z własnym napędem. W nowelizacji prawa drogowego uwzględniono także elementy wyróżniające hulajnogę od innych urządzeń.


Ustawodawca określił, że dopuszczalna prędkość, z jaką można się poruszać wynosi 20 kilometrów na godzinę. Co więcej, na hulajnodze może znajdować się tylko jedna osoba – ta, która nią kieruje. Nie można także przewozić tym środkiem transportu zwierząt i pakunków. Oczywiście z wyjątkiem plecaka czy torby, które we właściwy sposób nosi na ciele kierujący. Hulajnogą elektryczną należy poruszać się ścieżką lub drogą rowerową, o ile oczywiście taka w danym miejscu istnieje. Jazda po chodniku musi być prędkością zbliżona do tej osiąganej przez pieszych. Osoby poruszające się pieszo mają także pierwszeństwo. To ważne, bo stosowanie się do tych zapisów pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert