Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

 2023-05-01 

W jaki sposób radzić sobie z rosnącymi cenami paliwa? Jeżdżąc hulajnogą elektryczną. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak nie da się ukryć, że pojazd ten wpisał się już w krajobraz, przede wszystkim miejski. Nie ma czemu się dziwić, ponieważ w takich warunkach sprawdza się znakomicie, pozwoli ominąć korki, a przy tym nie musimy się męczyć, tak jak np. na rowerze. Przygotowany przez nas poradnik podpowie Ci jaka hulajnoga elektryczna będzie odpowiednia do jazdy na co dzień. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ zostały już zatwierdzone przepisy definiujące warunki, które musi spełniać hulajnoga dopuszczona do ruchu po drogach publicznych.

Czym różni się hulajnoga elektryczna od wersji tradycyjnej?

W dzieciństwie chyba każdy chciał mieć hulajnogę. Ci szczęśliwcy, którzy ją mieli, „hulali” dumnie do szkoły lub na placach zabawach. Jeśli Ty nie miałeś własnej hulajnogi, jeszcze nic straconego! Po prostu czekałeś na lepsze czasy, kiedy do powszechnego użytku wejdą modele z napędem elektrycznym. Takie hulajnogi nie wymagają odpychania się nogą, aby jechać do przodu. Elektryczny silnik napędza ją samodzielnie, a Twoje zadanie polega tylko na kierowaniu w odpowiednim kierunku i rzecz jasna, hamowaniu.


Hulajnogi z napędem nie różnią się na pierwszy rzut oka od tradycyjnych modeli. Są na pewno masywniejsze, ze względu na potrzebę umieszczenia elektroniki, akumulatora i silnika. Nadal to jednak podręczne środki transportu, które możesz złożyć i wnieść na odpowiednie piętro. W ofercie dostępnych jest wiele modeli hulajnóg elektrycznych i na pewno znajdziesz model odpowiadający Twoim preferencjom i potrzebom. Tylko czym kierować się podczas zakupu? Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Poniżej wskazujemy najważniejsze informacje, aby ułatwić Ci decyzję.

Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:

Hulajnoga elektryczna ACER Scooter 3 Czarny
999 00
1 999,99 złCena przed obniżką
1 129,94 złNajniższa cena
Hulajnoga elektryczna MOTUS Scooty 8.5 Czarno-turkusowy 350W
1 099 00
1 399,00 złCena przed obniżką
1 299,00 złNajniższa cena

Moc i wydajność baterii

Bez wątpienia silnik to jeden z najważniejszych elementów, w który wyposażona jest hulajnoga elektryczna. Jaką wybrać moc, aby jazda była komfortowa? Wpływa ona bowiem nie tylko na prędkość, ale również przyspieszenie, możliwość pokonywania stromych podjazdów oraz pośrednio udźwig. Podstawowe modele z segmentu hulajnóg dla osób dorosłych mają moc przynajmniej 250 W. Pozwala ona na osiągnięcie prędkości ok. 20 km/h i sprawne poruszanie się po płaskich drogach i niewielkich wzniesieniach.


Obecnie jednak najpopularniejszą grupą hulajnóg elektrycznych, również w ofercie Media Expert, są modele o mocy 350 W. Ich zalety względem poprzednio omawianych to przede wszystkim lepsze przyspieszenie, bardzo sprawne radzenie sobie z podjazdami oraz prędkość ok. 25 km/h. To idealny wybór do komfortowej jazdy po mieście. W ofercie znajdziemy także hulajnogi elektryczne z silnikami o mocy 500 W lub większej. Są one dobrym wyborem, jeśli na trasie, którą pokonujesz zazwyczaj, znajdują się strome podjazdy. Taka hulajnoga poradzi sobie z nimi bez problemu. Bardzo często takie pojazdy są również masywniejsze, a to przekłada się na większe dopuszczalne obciążenie, nawet 120 kg. Hulajnogi z silnikami o większej mocy np. 2000 W osiągają bardzo wysokie prędkości, nawet ponad 60 km/h i są rekomendowane do sportowej jazdy.

Maksymalna prędkość

Jak stanowią przepisy, hulajnogi elektryczne wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2022 r. powinny osiągać maksymalną prędkość wynoszącą 20 km/h. Oczywiście na rynku znajdziemy także pojazdy, które przekraczają tę wartość. Jednak wydaje się to być dobry kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, a komfortem jazdy. Szybsze modele są również często wyposażone w ograniczniki, abyśmy w ruchu miejskim nie przekraczali prędkości. Można też skorzystać z funkcji tempomatu lub trybów jazdy. Zazwyczaj są trzy – pieszy, eco oraz sport. Podczas jazdy po chodniku nasza prędkość powinna odpowiadać takiej, jaką osiąga pieszy, czyli 6-8 km/h.

Zasięg hulajnogi

Jaka hulajnoga elektryczna sprawdzi się na długich dystansach? Przede wszystkim model z pojemną baterią. Pojazdy kierowane do dzieci oferują zazwyczaj zasięg do 15 km, z kolei podstawowe modele dla dorosłych do ok. 20-25 km. Koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na ten parametr i dopasować go do Twojego stylu użytkowania. Pojazd, który będzie służył np. głównie do dojazdów do pracy czy szkoły i będzie pokonywał np. ok. 6-8 km, dziennie nie musi mieć dużego zasięgu. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie Ci przeszkadzała konieczność ładowania co 2-3 dni.


Jeśli jednak masz większe wymagania w tym względzie, to warto zdecydować się na hulajnogę o większym zasięgu, zwłaszcza, jeśli z pojazdu korzystasz bardzo intensywnie. Oferta modeli o zasięgu przekraczającym 35 km jest bardzo szeroka. Do niektórych hulajnóg elektrycznych możesz również dokupić dodatkową baterię, która jest wymienna lub mocowana, np. do kolumny kierownicy. Pamiętaj, że bateria o dużej pojemności oznacza również większą masę hulajnogi. To istotne, jeśli np. podczas podróży czasem składasz pojazd, aby korzystać z komunikacji zbiorowej. Oczywiście na zasięg wpływają również inne czynniki, jak np. masa Twojego ciała czy obecność podjazdów na pokonywanej przez Ciebie trasie.

Ładowanie hulajnogi

Ważna jest także kwestia ładowania. Przyjęło się, że uzupełnienie energii akumulatorów oferujących większy zasięg będzie trwało dłużej. Wynika to z prostej zależności, czyli obecności dużej liczby ogniw, które należy naładować. Częściowo mankament ten można zniwelować poprzez zastosowanie ładowarki o większej mocy. Zazwyczaj czas ładowania wynosi do 6 godzin i jest podawany w specyfikacji technicznej. Pod względem praktycznym znaczenie ma też sposób ładowania. Niektóre hulajnogi podłącza się bezpośrednio do ładowarki, w innych baterię możesz wyjąć, zabrać ze sobą np. do biura czy mieszkania i tam w spokoju ją naładować. Jest to więc wygodne i praktyczne rozwiązanie. Pamiętaj, że stosowane w hulajnogach elektrycznych akumulatory litowo-jonowe są wrażliwe na wysokie temperatury. Dlatego nie ładuj ich np. na nasłonecznionym balkonie, tylko w pomieszczeniu lub po prostu zacienionym miejscu.

Jakie koła do hulajnogi elektrycznej?

Możemy jeździć szybciej lub woniej, ale ważny jest również komfort. Jaka hulajnoga elektryczna go zapewni i co ma na niego wpływ? Przede wszystkim są to rodzaj zastosowanych kół oraz amortyzacja. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar. Koła 5 i 6-calowe są stosowane w modelach kierowanych do dzieci. Tradycyjne hulajnogi elektryczne dla dorosłych oferują rozmiar przynajmniej 8 cali. Duże koła zapewniają komfort jazdy i lepiej tłumią nierówności. Możesz bez obaw pokonywać większe krawężniki. Z naszego doświadczenia polecamy wybór hulajnóg z kołami o rozmiarze 10 cali. Są one optymalne i zapewniają kompromis pomiędzy poręcznością hulajnogi, a wygodą jazdy.


Drugą cechą wpływającą na komfort jest rodzaj zastosowanych opon – pompowane lub bezdętkowe. Te pierwsze ze względu na swoją budowę lepiej tłumią wszelkie nierówności, więc jazda mniej męczy. Jednak oczywiście istnieje ryzyko ich przebicia, zwłaszcza jeśli jeździmy często w trudnym terenie. Drugim typem są opony bezdętkowe. Mają one wypełnienie, więc nie trzeba ich pompować, zatem nie musisz obawiać się „złapania gumy”. Nierówności i wibracje będą jednak bardziej odczuwalne. Producenci stosują specjalne mieszanki gumy oraz modyfikują konstrukcję opon bezdętkowych, aby były one bardziej komfortowe, np. robiąc w nich poprzeczne otwory, które zapewniają lepszą amortyzację. Oczywiście pamiętaj, że opona to element eksploatacyjny i należy ją wymieniać, gdy się zużyje. Poza tym, jeśli po jakimś czasie stwierdzisz, że np. nie odpowiada Ci opona bezdętkowa, to możesz ją zmienić na inny rodzaj. W kwestii zawieszenia i komfortowej jazdy hulajnogą z oponami bezdętkowymi warto także rozważyć zakup modelu z dodatkową amortyzacją. Z pewnością wpłynie ona pozytywnie na wrażenia z jazdy.

Bezpieczna hulajnoga elektryczna

Ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest oczywiście bezpieczeństwo. Jaka hulajnoga elektryczna je zapewni? Standardem są modele wyposażone w hamulec nożny, który zazwyczaj bardzo dobrze się sprawdza. Jeśli jednak potrzebujemy lepszego bezpieczeństwa, np. w pojazdach o większej mocy, lub po prostu lubimy szybszą jazdę, to warto rozważyć zakup modelu np. z hamulcem tarczowym. Pozwoli on na niemal błyskawiczne wytracenie prędkości, a oprócz tego opony będą zużywać się w mniejszym stopniu. Pamiętaj o tym, aby regularnie kontrolować stan hamulców. Koło napędowe hulajnogi bardzo często jest wyposażone w hamulec elektroniczny, połączony z systemem odzyskiwania energii. Dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie lepszego zasięgu pracy.


Niezbędnym wyposażeniem hulajnogi elektrycznej, jeśli myślimy o bezpiecznej jeździe, jest oczywiście oświetlenie. Pojazd powinien być wyposażony zarówno w przednią jak i tylną lampę, które zapewnią nam bezpieczeństwo w warunkach ograniczonej widoczności. Hulajnogi elektryczne wprowadzone do obrotu po 1 stycznia 2022 r. muszą być koniecznie wyposażone w komplet niezbędnego oświetlenia – z tyłu, z przodu oraz żółte lub białe odblaski po bokach. Oprócz tego pojazd powinien mieć dzwonek i podpórkę zapewniającą stabilne ustawienie na podłożu.


W kwestii bezpieczeństwa warto również stosować niezbędne ochraniacze. Absolutnym minimum, które rekomendujemy, jest kask. Możesz jednak pomyśleć również o ochraniaczach kolan czy łokci.

Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:

Hulajnoga elektryczna ACER Scooter 3 Czarny
999 00
1 999,99 złCena przed obniżką
1 129,94 złNajniższa cena
Hulajnoga elektryczna MOTUS Scooty 8.5 Czarno-turkusowy 350W
1 099 00
1 399,00 złCena przed obniżką
1 299,00 złNajniższa cena
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756