Poradniki Eksperta

Hulajnogi i rowery elektryczne, biją rekordy popularności. Zwłaszcza teraz, gdy pozwalają zaoszczędzić pieniądze na zakupie paliwa. Aby sprzęt cieszył długo i nieprzerwanie, potrzebny jest odpowiedni serwis. Jak dbać o hulajnogę elektryczną? Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o hulajnogę elektryczną? Przechowywanie


O hulajnogę elektryczną należy dbać podobnie jak o każdy inny pojazd. Nawet źle traktowany rower w końcu ulegnie uszkodzeniu. Chociaż hulajnogi są trwałym sprzętem i producenci przykładają wiele uwagi do jakości wykonania, odpowiednia higiena użytkowa na pewno wpłynie na ich żywotność. 


Bardzo ważne dla każdego pojazdu są warunki przechowywania. Znajdź dobre miejsce dla swojej hulajnogi. Może to być korytarz w domu lub garaż, jeśli takowym dysponujesz. Oczywiście hulajnoga elektryczna może być zaparkowana na zewnątrz, ale nie powinno to mieć miejsca bez przerwy. Lepiej po powrocie do domu schować ją do środka. W ten sposób, nie wystawiasz jej na działanie czynników atmosferycznych, ani nie tworzysz okazji złodziejowi. 


Jeśli dojeżdżasz hulajnogą do pracy lub szkoły, zastanów się, gdzie możesz ją przechowywać. Znajdź takie miejsce, w którym może stać, nikomu nie przeszkadzając? W tym czasie warto także naładować jej akumulator. Dzięki temu, zawsze będziesz gotowy do drogi, a do Twojej dyspozycji będzie maksymalny zasięg oferowany przez pojazd.


Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:

Ładowanie akumulatora hulajnogi elektrycznej – jak robić to dobrze?

Jak dbać o hulajnogę elektryczną w kontekście jej ładowania? Nie jest to trudne, choć należy stosować się do kilku zasad. Ładowanie akumulatora każdego urządzenia elektrycznego, musi odbywać się w odpowiednich warunkach, aby nie doszło do uszkodzenia, a bateria mogła zachować swoją wydajność możliwie jak najdłużej. 


Używaj oryginalnego sprzętu


Przede wszystkim, staraj się używać tylko oryginalnej ładowarki, którą dołączono do zestawu z hulajnogą. Jeśli doszło do jej uszkodzenia, polecamy zakup zasilacza oferowanego przez producenta. Nieoryginalne akcesoria służące do ładowania, mogą nie gwarantować prądu o właściwej charakterystyce. To z kolei, może skutkować długim czasem uzupełniania baterii lub uszkodzeniem akumulatora. 


Używaj oryginalnego sprzętu

Przede wszystkim, staraj się używać tylko oryginalnej ładowarki, którą dołączono do zestawu z hulajnogą. Jeśli doszło do jej uszkodzenia, polecamy zakup zasilacza oferowanego przez producenta. Nieoryginalne akcesoria służące do ładowania, mogą nie gwarantować prądu o właściwej charakterystyce. To z kolei, może skutkować długim czasem uzupełniania baterii lub uszkodzeniem akumulatora.

Jak dbać o hulajnogę elektryczną

Unikaj rozładowania


Jeśli to możliwe, unikaj pełnego rozładowywania. Oczywiście, jeśli do niego dojdzie, nie stanie się nic złego. Jednak nie doprowadzaj celowo do kompletnego rozładowania, gdyż na dłuższą metę mogłoby to zaszkodzić baterii. Obecnie wykorzystywane ogniwa, pozbawione są tak zwanej „pamięci” i nie trzeba ich rozładowywać.


Ładuj hulajnogę do 100%


Samo ładowanie staraj się zawsze doprowadzać do końca. W 100 procentach naładowany akumulator, zagwarantuje Ci maksymalny zasięg pojazdu, a tym samym dojdzie do pełnego cyklu naładowania, co jest ważne z punktu widzenia eksploatacji zasilania. Jeśli chodzi o podłączanie pojazdu do zasilacza, rób to w pierwszej kolejności. Dopiero potem podłączaj ładowarkę do gniazda sieciowego.


Tak zresztą powinno robić się z każdym sprzętem. Minimalizowane jest w ten sposób ryzyko zwarcia w instalacji elektrycznej. Z kolei jeśli chodzi o przechowywanie pojazdu, warto zachowywać poziom naładowania na poziomie od 50 do 80 procent. To najlepsze dla zachowania długiej żywotności baterii. Jeśli nie używasz hulajnogi, choćby ze względu na porę zimową, staraj się raz w miesiącu sprawdzić stan naładowania. Jeśli spadł poniżej połowy, naładuj baterię do pełna

Baterie i ładowarki do hulajnogi elektrycznej:

Bieżący serwis i eksploatacja hulajnogi elektrycznej

Nie ma pojazdu, którego nie trzeba byłoby co jakiś czas poddać drobnemu serwisowi. Całe szczęściem, w przypadku hulajnóg elektrycznych jest on niedrogi. Powinieneś także sprawdzać ciśnienie w oponach. Jeśli jest zbyt niskie, uzupełnij je. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością. To także nie wpływa dobrze na żywotność ogumienia. Pompowane koła zapewniają wysoki komfort jazdy, ale tylko wtedy, gdy panuje w nich odpowiednie ciśnienie.


Dostosuj koła do terenu


Pamiętaj, że jazda po krawężnikach lub szutrze może doprowadzić do szybszego zużywania się opon. Unikaj tego, jeśli jest to możliwe. Jeśli potrzebujesz hulajnogi elektrycznej, która miałaby sobie radzić z trudniejszym terenem, wybierz model wyposażony w większe koła, na które założone są wytrzymałe opony z mocnym bieżnikiem.


Hamulce mają znaczenie


Ważne jest także weryfikowanie stanu hamulców, od których w dużym stopniu zależy Twoje bezpieczeństwo. W instrukcji obsługi każdej hulajnogi, znajdują się porady producenta, dotyczące tego elementu. Gwałtowne hamowanie szybciej zużywa tarcze hamulcowe. Pamiętaj o tym i staraj się hamować z wyczuciem, jeśli to możliwe. W ten sposób, zapewnisz dłuższy interwał między wymianami tarcz. 


Zwróć uwagę na kierownicę


Jeśli gdziekolwiek zauważysz jakieś luzy – na przykład na kierownicy, powinieneś je usunąć. Mogą być one niebezpieczne, dlatego przed jazdą sprawdź stan pojazdu. Jeśli luzy wracają mimo regulacji śrubami, warto odwiedzić serwis w celu zweryfikowania usterki. To jednak bardzo rzadkie przypadki.

Jak dbać o hulajnogę elektryczną?

Nie masz jeszcze hulajnogi elektrycznej?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem hulajnogi elektrycznej, nie zwlekaj. Taki sprzęt możesz z powodzeniem używać jako środka transportu, dzięki któremu zaoszczędzisz wiele pieniędzy, które normalnie wydajesz na tankowanie samochodu. Hulajnogi elektryczne są także proekologiczne. Wybierając hulajnogę, musisz zwrócić uwagę na kilka cech w specyfikacji technicznej. Zainteresuj się między innymi oferowaną mocą napędu, pojemnością akumulatora oraz prędkością maksymalną. Ważna jest także maksymalna waga użytkownika, która może być obsługiwana przez pojazd. Jeśli szukasz idealnego modelu, koniecznie zapoznaj się z pozostałymi poradnikami na naszej stronie. Sprawdź także ofertę, a na pewno znajdziesz odpowiadającą Ci hulajnogę elektryczną. W razie problemów, skorzystaj z pomocy naszych doradców, którzy chętnie pomogą w wyborze najlepszego sprzętu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756