Poradniki Eksperta

Jaki quad wybrać - przeprawowy czy sportowy?

Quad (inaczej wszędołaz) to lekki pojazd terenowy, dedykowany jeździe rekreacyjnej w różnych warunkach - w ostatnich latach zyskał ogromną popularność wśród amatorów mocnych wrażeń. Wiele osób, które stoją przed zakupem tego typu sprzętu, zastanawia się, co wybrać. Jaki quad przeprawowy kupić? Jaki quad sportowy kupić? Czy może lepszą inwestycją będzie wariant rekreacyjny?


Jaki quad wybrać

 

Quad przeprawowy a sportowy i rekreacyjny - czym się cechują?


Quad przeprawowy (inaczej terenowy, użytkowy) dobrze radzi sobie zarówno na utwardzonej nawierzchni, jak i w wymagającym terenie. Jest bardziej uniwersalny niż sportowy, możemy za jego pomocą odśnieżyć posesję/drogę dojazdową, podpiąć przyczepkę i przewozić różne rzeczy (często posiada dodatkowe kufry). Warto wspomnieć, że tego typu pojazdy mają wzmocnione zawieszenie i zaawansowany układ przenoszenia napędu, tj. napęd 4x4. Quady przeprawowe mogą mieć silnik spalinowy o pojemności 300-995 ccm. Pamiętajmy, że są dedykowane doświadczonym osobom, które dobrze opanowały jazdę na wszędołazie. Nie są polecane nowicjuszom.


Czym charakteryzują się quady sportowe? Są lżejsze od przeprawowych i smuklejsze (im niższa waga, tym lepsze osiągi można uzyskać podczas jazdy). Mogą mieć silnik spalinowy o pojemności 600-1000 ccm. Przeważnie mają napęd tylko na tył. Bardzo dobrze trzymają się drogi. Są dedykowane dynamicznej jeździe po dobrych nawierzchniach (nieźle poradzą sobie również na terenach podmokłych, choć do jazdy po bardzo błotnistej trasie znacznie lepiej sprawdzą się quady przeprawowe). Z uwagi na dużą moc silnika również nie są polecane osobom bez doświadczenia.


Quad rekreacyjny ma silnik o pojemności do 200 ccm i napęd tylko na tylną oś. Jest dedykowany osobom początkującym. Tego rodzaju pojazdy nadają się do jazdy po utwardzonych i leśnych drogach, raczej nie poradzą sobie na górkach i wybojach.


Oczywiście wszędołazy mogą być też napędzane silnikiem elektrycznym, co jest często spotykanym rozwiązaniem w quadach. Jaki wybrać?Jaki quad kupić, będąc osobą początkującą?


Jaki quad wybrać? Jak widać, każdy rodzaj quada ma swoje mocne i słabe strony. Amatorzy powinni zdecydować się na zakup typowo rekreacyjnego pojazdu, który jest najbezpieczniejszy dla nowicjuszy (supermocny quad przeprawowy i sportowy są bardziej wymagające w obsłudze oraz droższe). Mamy nadzieję, że dzięki nam dokonacie właściwego wyboru, ciesząc się z ekscytującej jazdy po bezdrożach.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert