Technologia HDR – co warto wiedzieć?
Jako że standardów technologii HDR jest na rynku kilka, ważne by mieć świadomość, czym one się różnią, jakich opcji potrzebuje nasz sprzęt, aby móc z nich korzystać i czy jest to coś, czego właśnie teraz poszukujemy:
✓ HDR10 – jest to podstawowy format HDR, który mogą obsługiwać wszyscy producenci telewizorów lub innego rodzaju ekranów oraz nadawcy danych treści (nie jest w tym wypadku wymagana żadna licencja). Z tego typu standardem poradzą sobie wszystkie urządzenia wspierające technologię HDR. Format HDR10 korzysta z 10-bitowej gamy kolorów (1024 wartości barwnych vs 220 w typowych telewizorach) oraz statycznych metadanych.
✓ HDR10+ – jest to ulepszony format w zakresie używanych metadanych – są one dynamiczne. Nie wiąże się zaś ze wzrostem ceny danego ekranu, ponieważ wspierany jest przez kilka czołowych firm. Nie obsługuje jednak płyt Blu-ray 4K UHD.Dolby Vision – w tym wypadku kodowanie opiera się na 12-bitowej gamie kolorów (4096 wartości barwnych), co daje jeszcze lepsze efekty, niż podstawowy format HDR10. Różnicą jest też inne zapisywanie danych (w formacie Dolby Video każda klatka jest oddzielnym plikiem).Co ważne, w przypadku obsługiwania tej technologii, cena telewizora idzie w górę.
✓ HLG – (ang. Hybrid Log Gamma) jest to format, który stworzono w celu realizowania telewizyjnych transmisji na żywo. Do ich nadawania używany może być właśnie sygnał HDR, co wykorzystywano m.in. w trakcie transmisji z Mundialu.
HDR – czy warto?
Jeśli jesteś miłośnikiem kina, oglądania dobrych koncertów, czy grania w najlepszej jakości gry, jak najbardziej warto. Niewątpliwie wpłynie to na standard całego twojego kina domowego. Co więcej, prawdopodobnie będzie to technologia, która stanie się wiodącą na rynku, stąd też, jeśli właśnie teraz chcesz zainwestować w nowy sprzęt, nie opłaca się wybierać urządzenia nieprzystosowanego do technologii HDR, czyli przede wszystkim niepracującego w standardzie 4K.
Jaki zatem telewizor HDR wybrać?
Wszystko zależy oczywiście od naszych preferencji, potrzeb, ale też zasobów finansowych (ceny zaczynają się od około 1500 zł – oferta Media Expert). Co ważne, większość modeli można zarówno zainstalować w formie stojącej, zamontować na odpowiednim uchwycie do telewizora, jak i powiesić na ścianie, co umożliwiają specjalne uchwyty do tv. Być może nie wydaje się to ważne, ale planując zakup tego typu urządzenia, warto jest odpowiednio dostosować je do wnętrza, w którym się znajdzie. To samo dotyczy wielkości ekranu, która musi być dla widza komfortowa (zbyt duży obraz może wywołać np. ból głowy – większy, wcale więc nie musi znaczyć lepszy).