Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Telewizja naziemna - jak ją odbierać? Co zmieni DVB-T2?

 2022-08-09 

Cyfrowa telewizja naziemna, to świetne rozwiązanie! Możesz za darmo oglądać kilkadziesiąt kanałów, które oferują spory przekrój gatunkowy rozrywki. Zmiany systemu nadawania na standard DVB-T2, umożliwią poszerzenie oferty, więc usługa stanie się jeszcze bardziej kusząca. Jak odbierać telewizję naziemną? Wyjaśniamy poniżej!

Telewizja naziemna – co to takiego?


Telewizja naziemna, jak może sugerować nazwa, jest nadawana z powierzchni Ziemi. Zamiast satelitów umieszczanych w przestrzeni powietrznej, do transmitowania sygnału, wykorzystuje się nadajniki rozlokowane w wielu lokalizacjach, obejmując średnio obszar od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych. Choć analogowa telewizja była powszechna już w 2007 roku, to sześć lat później, zmieniono emisję na cyfrową. Miało to wpływ na polepszenie jakości odbieranego obrazu i dźwięku. Co istotne, emisja cyfrowa pozwoliła także na dostarczenie większej ilości kanałów, które dzielą się na multipleksy.


Uwaga! 28 marca 2022 roku rozpocznie się przełączanie sygnału telewizyjnego na DVB-T2/HEVC. Potrwa ono do 27 czerwca 2022 roku. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby go odbierać. Przeczytaj: DVB-T2 HEVC już niebawem w Polsce - co to oznacza?

Jak odbierać telewizję naziemną?


Sprawa nie jest skomplikowana. W gruncie rzeczy można uznać cyfrową telewizję naziemną, za najłatwiejszą w odbiorze. Zacząć powinieneś od ustalenia możliwości technicznych Twojego telewizora. Mianowicie, jeśli posiada on wbudowany tuner DVB-T, możliwe jest odbieranie sygnału telewizyjnego, bez konieczności wyposażania się w zewnętrzny dekoder. To spore ułatwienie oraz oszczędność, gdyż takie urządzenie może kosztować co najmniej 100 złotych. Co jest ważne, powinieneś zweryfikować, czy tuner w Twoim telewizorze jest kompatybilny z nowym systemem nadawania DVB-T2/H.265/HEVC. Jeśli nie, oglądanie telewizji naziemnej w 2022 roku, przestanie być możliwe. Generalnie, wszystkie telewizory sprzedawane po 1 stycznia 2020 roku, muszą być wyposażone we właściwy tuner. Wiadomo jednak, że życie pisze różne scenariusze i nie wszyscy sprzedawcy grają uczciwie. Sprawdź to w specyfikacji technicznej telewizora, aby mieć pewność. Podpowiadamy, że większość modeli produkowanych po 2017 roku, jest wyposażona w tuner DVB-T2/H.265/HEVC, lecz mogą pojawić się wyjątki.


Jeśli Twój telewizor nie jest wyposażony w tuner lub jest on kompatybilny tylko z aktualnym systemem nadawania sygnału, masz dwie możliwości. Możesz kupić nowy telewizor z DVB-T2 lub zainwestować w zewnętrzny dekoder. To pierwsze rozwiązanie wiąże się na pewno z większym wydatkiem, choć wyposażenie domu w nowy telewizor, na pewno sprawi wiele radości. Jeśli jesteś zadowolony z aktualnego urządzenia i nie chcesz dokonywać zmiany, postaw na zewnętrzny dekoder. Dekodery DVB-T2 mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak na przykład możliwość nagrywania na pamięć flash.


Sprawdź również:

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać? Czy musisz go wymieniać?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Telewizory w naszej ofercie:

Kolejnym elementem, który jest niezbędny do dostarczenia sygnału do telewizora lub dekodera, jest przewód. Kabel antenowy kupisz w naszych sklepach. Musisz dokładnie przeliczyć, ile metrów potrzebujesz. Weź pod uwagę także grubość ścian, przez które będziesz się przebijać. Lepiej przewidzieć lekki zapas, niż kupić zbyt krótki przewód. Kabel musi być poprowadzony aż do anteny, którą montuje się na ścianach lub dachach budynków. Wyjątkiem są odbiorniki wewnętrzne, o czym napiszemy nieco niżej. Przewód antenowy możesz schować w listwach przypodłogowych, aby nie psuć wyglądu Twoich wnętrz. Wywiercenie otworu w ścianie, pozwoli na wyprowadzenie kabla na zewnątrz, a następnie poprowadzenie go do anteny po elewacji. W tym celu, użyj uchwytów kablowych (flopów), które wystarczy delikatnie wbić w ścianę, aby estetycznie zamontować przewód. Jeśli z jakiegoś powodu, nie możesz (lub nie chcesz) wywiercić dziury w ścianie, możesz skorzystać z przejściówki okiennej. Jest elastyczna i cienka, co pozwala na przeprowadzenie przewodu antenowego w szczelinach okna. Przejściówka nie przeszkadza w zamykaniu i nie powoduje rozszczelnienia.


Ważny jest jeszcze jeden element. No bo jak odbierać telewizję naziemną, bez anteny? To po prostu niemożliwe. Anteny DVB-T2 dostępne są w kilku rodzajach. Przeprowadź małą wizję lokalną i zwróć uwagę na to, jakie modele są używane przez Twoich sąsiadów. Taka obserwacja pozwoli Ci także na sprawdzenie kierunku, w którym docelowo powinieneś ustawić swoją antenę. W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej, bardzo często wybierane są modele kierunkowe, które po ustawieniu odpowiedniego kierunku, gwarantują bardzo silny sygnał. Bardzo ważną informacją jest to, że jeśli posiadasz już antenę i odbierasz z powodzeniem sygnał DVB-T, nie musisz zastępować jej innym modelem. Choć rodzaj nadawania się zmieni, to pasmo UHF pozostanie bez zmian.

Tunery DVB-T2 w naszej ofercie:

Anteny pokojowe – dla osób ceniących wygodę

Antena pokojowa (wewnętrzna) może składać z jednego elementu w postaci panelu, siatki z dwoma teleskopowymi prętami lub tylko jednego pręta. Zazwyczaj ma podstawkę, abyś mógł postawić ją na półce. Anteny DVB-T panelowe są płaskie, prostokątne lub podłużne. Podzespoły anteny są zamknięte w obudowie z tworzywa, która jest estetycznie wykonana. Coraz częściej producenci decydują się na używanie materiałów tekstylnych, dzięki czemu urządzenie powieszone na ścianie, staje się także ozdobą. Do pracy w warunkach domowych, możesz wybrać także niewielką szerokopasmową antenę prętową. Antena jest podobna do tej samochodowej, lecz jest znacznie krótsza. Jest ona najłatwiejsza w instalacji, gdyż wystarczy ją ustawić pionowo, a kabel antenowy dołączyć do telewizora. Odbiera sygnał telewizyjny z dowolnego kierunku. W wersji dwuprętowej (nazywanej anteną V), jej teleskopowe ramiona o zmiennej długości, ułatwiają dostrojenie kanału TV. Jeśli decydujesz się na zakup anteny pokojowej, musisz wiedzieć, że wiele czynników może utrudniać jej odbiór sygnału. Mamy tu na myśli grube mury lub pracę innych urządzeń elektrycznych. Tego rodzaju anteny, polecamy tym osobom, które mieszkają w niedalekiej okolicy nadajników naziemnych. W przypadku odległości większych, niż 10 – 15 kilometrów, lepiej zdecydować się na antenę zewnętrzną.

Jak oglądać TV bez anteny?

Telewizja naziemna bez anteny także może być transmitowana, jednak konieczna jest do tego pomoc komputera podłączonego do Internetu – może to być urządzenie stacjonarne, laptop lub zwykły notebook. Rodzaj sprzętu nie ma tak naprawdę znaczenia, ponieważ najważniejsze jest posiadanie tunera DVB-T2/H.265/HEVC z łączem USB. Takich dekoderów jest na rynku całkiem sporo i występują w różnych formach. Tunery telewizyjne do komputera, dostępne są jako karty rozszerzeń do PC lub klucze USB przypominające pendrive. Te najnowsze, posiadają wiele wygodnych opcji – dodatkowy pilot do zdalnego sterowania, dostęp do telegazety, możliwość nagrywania lub cofania audycji transmitowanych na żywo. Telewizja naziemna emitowana w taki sposób, łączy się z naziemnym sygnałem cyfrowym poprzez sieć Wi-Fi. Dlatego też, niezbędne jest właściwe oprogramowanie, które decyduje o jakości uzyskanego obrazu i dźwięku. W sieci dostępnych jest wiele urządzeń oraz aktualizacji, które mogą poprawić cyfrową transmisję, dlatego warto z nich skorzystać. 


Telewizja naziemna oglądana za pomocą komputera, może być emitowana na ekranie telewizora. Potrzebne jest do tego złącze HDMI, które dziś jest obecne w większości tego typu urządzeń. Aby oglądać tv naziemną na dużym ekranie, należy połączyć kablem HDMI porty komputera i telewizora. Możliwe jest także rozwiązanie bezprzewodowe, jednak niezbędne jest do tego, posiadanie odbiornika telewizyjnego z technologią Wi-Fi Direct, a to raczej dodatkowa funkcja niż powszechny standard.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756