Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DVB-T2 – zmiany w nadawaniu częstotliwości w Polsce

 2023-11-24 

Zmiana systemu kodowania sygnału telewizji naziemnej na DVB-T2, jest faktem. Chociaż jest to krok ku kolejnym zmianom mającym na celu uporządkowania nadawania sygnału DVB-T2 w Polsce, posiadacze starszych urządzeń mogą mieć problem. Warto sprawdzić, czy posiadany telewizor lub dekoder, jest kompatybilny z nowym systemem kodowania sygnału. Zwłaszcza, że w grudniu 2023 roku przełączany będzie kolejny multipleks.

Zmiana nadawania na DVB-T2 – od kiedy? Czas na MUX-3!

Większość kanałów nadawanych w ramach poszczególnych multipleksów, przeszła już na nowy system nadawania DVB-T2, ale pozostały jeszcze stacje działające w ramach MUX-3 i MUX-8. To bardzo ważna informacja, ponieważ w grudniu 2023 roku zostanie przełączony jeden z nich – multipleks oznaczony numerem „3”. Do MUX-3 włączone są kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. W praktyce oznacza to, że w dniu przełączenia, nie będzie można oglądać tych stacji. Konieczna jest zmiana telewizora na taki, który ma wbudowany dekoder DVB-T2/HEVC. Sam DVB-T2 nie wystarczy – konieczny jest także system HEVC lub podłączenie zewnętrznego dekodera. W części dekoderów będzie trzeba dokonać zmian ręcznie.


Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaki sprzęt powinieneś kupić, skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów. Wszystkie telewizory wyposażone w tuner, które są sprzedawane aktualnie w naszych sklepach, są kompatybilne z DVB-T2/HEVC. Oczywiście należy także pamiętać o antenie, której podłączenie jest niezbędne w obydwu przypadkach.

Jak zwiększyć ilość kanałów w telewizji naziemnej?

Jeśli Twój telewizor nie jest zgodny z DVB-T2/HEVC, możesz odbierać sygnał wyłącznie z dwóch multipleksów. To zaledwie kilka kanałów. Jeśli chcesz zwiększyć ich ilość, konieczna jest zmiana telewizora lub zainstalowanie zewnętrznego dekodera. Obecnie oferowane, nowe urządzenia będzie w stanie samodzielnie zaktualizować kanały TV naziemnej. To spore ułatwienie. Nie musisz znać częstotliwości kanałów TV naziemnej. Istotne jest jednak zainstalowanie anteny w odpowiedni sposób. Ważne, aby skierować ją na najbliższy nadajnik DVB-T2.  W sieci udostępniona jest mapa Emitel, według której łatwo odczytasz, gdzie znajduje się najbliższa stacja nadawcza. Czasami wystarczy także rozejrzeć się po antenach sąsiadów. Jeśli większość z nich ma ustawione anteny w konkretnym kierunku, warto spróbować tego samego.


W zdecydowanej większości przypadków, nie jest potrzebna zmiana częstotliwości TV. Jak zrobić to samoczynnie na wypadek problemów? W ustawieniach telewizora powinieneś sprawdzić te dotyczące samodzielnego strojenia. Nowe kanały DVB-T2 powinny wyszukać się automatycznie, choć może zająć chwilę.

Lista kanałów DVB-T2:

  • MUX 1:
  1. Stopklatka TV
  2. Eska TV
  3. TTV
  4. Polo TV
  5. TV Trwam
  6. TVP ABC
  7. Fokus TV
  8. Antena HD
  • MUX 2:
  1. Polsat
  2. TVN
  3. TV 4
  4. TV 6
  5. TV Puls
  6. TV Puls 2
  7. TVN 7
  8. Super Polsat
  • MUX 3:
  1. TVP 1 HD
  2. TVP 2 HD
  3. TVP Info HD
  4. TVP 3
  5. TVP Sport HD
  6. TVP Historia 
  • MUX 6:
  1. TVP Polonia
  2. TVP Nauka
  3. TVP Dokument
  4. TVP Rozrywka
  5. Alfa TVP
  6. TVP Kultura
  7. TVP Kobieta
  • MUX 8:
  1. Nowa TV
  2. Metro
  3. Zoom TV
  4. WP

DVB-T – zmiana na duży plus

Zmiana systemu nadawania jest niezbędna, ze względu na konieczność zwolnienia pasma, przeznaczonego do rozbudowy sieci 5G. Dzięki zmienionej kompresji danych, możliwe jest zwolnienie miejsca dla nowej technologii internetowej. Wydawać by się mogło, że takie ograniczenie wpłynie na obniżenie jakości telewizji – nic bardziej mylnego! Zmiana częstotliwości DVB-T na nowy system, pozwala na przesłanie większej ilości danych. Dotychczasowy system nadawania, umożliwiał przesyłanie mniej więcej 25 megabitów na sekundę. W przypadku DVB-T2, mówimy aż o 40 megabitach!


Dzięki temu, w ramach jednego multipleksu, będzie możliwe przesyłanie większej ilości kanałów lub zagwarantowanie lepszej jakości. Dla użytkowników, to doskonała wiadomość, gdyż w ramach darmowej, naziemnej telewizji cyfrowej, zyskają dostęp do programów w większej rozdzielczości lub udostępniona zostanie większa oferta rozrywkowa. Co istotne, nie mówimy tylko o HD, czy Full HD. Możliwe ma być także odbieranie kanałów telewizyjnych w formacie Ultra HD, czyli 4K.

Nie korzystałeś dotąd z telewizji naziemnej? Wyjaśniamy co to

Jeśli nigdy nie korzystałeś z telewizji naziemnej, możesz potrzebować wyjaśnienia sposobu jej działania, a także wskazania różnic, pomiędzy innymi metodami odbierania sygnału. Cechą wyróżniającą ten rodzaj nadawania, na pewno jest lokalizacja umieszczenia nadajników. Jak sama nazwa wskazuje, są one instalowane w określonych miejscach na globie. W przypadku telewizji satelitarnej, są one wysyłane w przestrzeń kosmiczną i stamtąd nadają sygnał do odbiorników zlokalizowanych na określonym obszarze.


Sygnał naziemny wysyłany jest z anten, umieszczonych na masztach lub budynkach. Czasami są to konstrukcje przekraczające wysokość nawet 300 metrów! Dzięki temu, sygnał jest w stanie pokonać przeszkody w postaci zabudowań lub ukształtowania terenu. Im mniej jest ich na drodze, tym lepiej dla odbiorcy końcowego. Nasz kraj podzielony jest na kilka obszarów, które są objęte działaniem określonych nadajników. To właśnie wpływa, na różne terminy przełączania systemu kodowania na DVB-T2. Kiedyś już doszło do podobnej zmiany, choć ta dotyczyła przepięcia z nadawania sygnału analogowego na cyfrowy. Transformacja ta zakończyła się sukcesem w 2013 roku. Telewizja naziemna, jest powszechnie używana na całym świecie. Wraz z rozwojem technologicznym, rośnie jakość obrazu gwarantowanego przez ten rodzaj nadawania. Zwiększa się także ilość dostępnych kanałów telewizyjnych, przez co DVB-T staje się coraz bardziej atrakcyjne.

Zalety telewizji naziemnej – czy warto z niej korzystać?

Jeśli dotąd nie korzystałeś z telewizji naziemnej, możesz nie mieć porównania. Powinieneś więc poznać najważniejsze zalety tego rozwiązania. Jako jedną z istotniejszych cech, na pewno trzeba wskazać dużą dostępność. Wystarczy odpowiedni telewizor z tunerem lub ewentualnie dodatkowy dekoder. To świetna alternatywa dla telewizji kablowej, która nie wszędzie jest dostępna. Co więcej, sygnał naziemny gwarantuje także możliwość oglądania kilkudziesięciu kanałów TV, bez względu na region, w którym mieszkasz. Duże znaczenie ma także stabilność transmisji, która wypada bardzo dobrze na tle łącza internetowego lub nadawania satelitarnego. Jakość połączenia gwarantuje także prosty układ odbiorczy, który składa się najczęściej jedynie z anteny i telewizora. W skrajnych przypadkach, potrzeby jest również dekoder, jeśli urządzenie nie jest wyposażone w tuner.


Jeśli chodzi o samą ofertę rozrywkową, to co jakiś czas pojawiają się nowe kanały. Wdrażanie DVB-T2 w Polsce, jest także szansą na rozbudowę o kolejne, co warto mieć na uwadze. Nie tylko ilość kanałów może ulec zmianie. Na przestrzeni ostatnich lat, wzrosła także rozdzielczość obrazu niektórych programów. Zmiana systemu nadawania sygnału, pozwoli na poprawienie jakości kolejnych. Obraz telewizji naziemnej jest naprawdę dobry i zachęca do skorzystania z tej darmowej oferty. To jeden z ważniejszych argumentów, który poruszany jest przez użytkowników – brak kosztów. Jedyne co musisz opłacić, ale dotyczy to każdego posiadacza telewizora, to abonament telewizyjny. Nie interesują Cię dodatkowe opłaty cykliczne, ani jednorazowe. Wystarczy, że podłączysz antenę i możesz korzystać z oferty TV naziemnej do woli.

Czy instalacja telewizji naziemnej jest trudna?

Rozpoczęcie korzystania z telewizji naziemnej, nie sprawia większych problemów. Jeśli masz telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC, wystarczy, że wyposażysz się w odpowiednio długi przewód antenowy oraz antenę. Anteny zewnętrzne zamontować można do balustrady balkonowej lub ściany budynku. Warto dokonać jej instalacji w możliwie jak najwyższym punkcie, biorąc uprzednio pod uwagę kierunek, w jakim znajduje się nadajnik sygnału. Wymierz dobrze potrzebną długość przewodu, biorąc pod uwagę także grubość murów, przez które musisz się przewiercić.


Możliwe jest także przejście z przewodem przez okno. W tym celu potrzebny jest zakup elastycznej przejściówki okiennej, która pozwala zamknąć szczelnie okno. Jeśli posiadasz starszy model telewizora, dodatkowo potrzebować będziesz zewnętrznego dekodera DVB-T2, który podłączysz do kabla antenowego, a następnie do TV. To niedrogie rozwiązanie, które pozwoli uchronić się przed kosztowną inwestycją w nowy telewizor. Jeśli masz pytania odnośnie DVB-T2 i potrzebujesz pomocy związanej z zakupem sprzętu, poproś o pomoc naszych specjalistów.

Telewizory z DVB-T2 w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756