Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Jak odbierać telewizję naziemną?

Darmowa telewizja naziemna to bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego korzysta znaczna część Polaków. Cyfrowy sygnał telewizyjny umożliwia odbieranie wielu programów ogólnokrajowych oraz lokalnych, wśród których znajdują się kanały najchętniej oglądane, w tym także tematyczne. Dowiedz się, jak odbierać telewizję naziemną.


Telewizja naziemna i satelitarna


W Polsce zgodnie z „harmonogramem cyfryzacji kraju” w 2013 roku telewizja analogowa została definitywnie wyłączona. Od tego czasu sygnał telewizyjny można odbierać wyłącznie w emisji cyfrowej, zgodnej z międzynarodowym standardem DVB-T. Aby z niego korzystać, należy posiadać odpowiedni sprzęt - antenę naziemną, telewizor z dekoderem DVB-T lub podłączony do odbiornika DVB-T, tzw. set-top box, który pozwala wdrożyć dodatkowe rozwiązania. Dzięki temu można odtworzyć obraz zakodowany zgodnie ze standardem kodowania MPEG-4, a więc oglądać ulubione programy w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Polska telewizja naziemna udostępnia ponad 60 kanałów telewizyjnych zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych, aczkolwiek część z nich dostępna jest wyłącznie w wybranych regionach. Bez opłat i bez zakłóceń z pewnością można oglądać kanały dostępne w tzw. Multipleksach (MUX) - ogólnokrajowych pakietach telewizyjnych, oferujących najpopularniejsze programy Telewizji Polskiej, TVN-u czy Polsatu.


Jak podłączyć telewizję naziemną?


Do poprawnego odbierania naziemnej tv cyfrowej niezbędny jest dekoder DVB-T, nazywany również dekoderem STB. Obecnie nowe telewizory mają ten tuner wbudowany. Niestety, takie rozwiązanie nie było stosowane w telewizorach starszej generacji. Dlatego też osoby posiadające odbiornik kineskopowy czy nawet stosunkowo nowszy model plazmowy lub LCD, ale wyprodukowany przed 2011 rokiem, potrzebują dodatkowego, zewnętrznego tunera. Dekoder STB należy podłączyć do telewizora z kablem HDMI, ewentualnie SCART. Do jego obsługi niezbędny jest osobny pilot. Zakup osobnego dekodera jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ tego typu sprzęt jest po prostu niedrogi. Nowy dekoder do telewizji naziemnej można kupić nawet za mniej niż 50 zł.

Oprócz dekodera do odbierania darmowej tv naziemnej niezbędna jest także antena. Może to być dotychczasowa antena stosowana do łączenia się z sygnałem analogowym, ponieważ cyfrowa telewizja naziemna jest emitowana na dokładnie takiej samej częstotliwości. To wystarczające rozwiązanie, pozwalające uzyskać bezawaryjną transmisję audio-wideo. Jeżeli jednak pojawią się zakłócenia telewizji naziemnej, należy sprawdzić, czy antena nie została uszkodzona, a także upewnić się, że jest ustawiona w odpowiednim kierunku. W tym celu należy ustalić, jaki jest zasięg odbioru sygnału cyfrowego w miejscu naszego zamieszkania. Na jego podstawie antenę trzeba ustawić w kierunku, w jakim znajduje się nadajnik. Ponadto, warto także zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak moc nadajnika, częstotliwość jego nadawania, jak również ukształtowanie terenu, czy indywidualne warunki odbioru (wysokość budynku, przeszkody terenowe itp.). Właściwe ustawienie anteny jest kluczowe, aby korzystać z jak najlepszego sygnału. Kiedy staje się to niemożliwe, można skorzystać z alternatywnych sposobów na to, jak połączyć się z sygnałem cyfrowym i korzystać z telewizji naziemnej bez anteny.

Tunery DVB-T w naszej ofercie:


Jak oglądać TV bez anteny?


Telewizja naziemna może być transmitowana bez anteny satelitarnej, jednak konieczna jest do tego pomoc komputera podłączonego do Internetu - może to być komputer stacjonarny, laptop lub zwykły notebook. Rodzaj sprzętu nie ma tak naprawdę znaczenia, ponieważ najważniejsze jest posiadanie tunera DVB-T z łączem USB. Takich dekoderów jest na rynku całkiem sporo i występują w różnych formach. Tunery telewizyjne do komputera dostępne są jako karty rozszerzeń do PC lub klucze USB, przypominające pendrive. Te najnowsze posiadają wiele wygodnych opcji - dodatkowy pilot do zdalnego sterowania, dostęp do telegazety, możliwość nagrywania lub cofania audycji transmitowanych na żywo. Telewizja naziemna emitowana w taki sposób łączy się z naziemnym sygnałem cyfrowym poprzez sieć Wi-Fi. Dlatego też niezbędne jest właściwe oprogramowanie, które decyduje o jakość uzyskanego obrazu i dźwięku. W sieci dostępnych jest wiele urządzeń oraz aktualizacji, które mogą poprawić cyfrową transmisję, dlatego warto z nich skorzystać.  Telewizja naziemna oglądana za pomocą komputera może być emitowana na ekranie telewizora. Potrzebne jest do tego złącze HDMI, które dziś jest obecne w większości tego typu urządzeń. Aby oglądać tv naziemną na dużym ekranie, należy połączyć kablem HDMI port komputera z portem telewizora. Możliwe jest także rozwiązanie bezprzewodowe, jednak niezbędne jest to tego posiadanie odbiornika telewizyjnego z technologią WiFi Direct, a to raczej dodatkowa funkcja niż standard.


Telewizja naziemna w telefonie


Dziś, dzięki rozwojowi technologii telewizja naziemna może być odbierana również za pośrednictwem smartfonów wyposażonych w systemy Android lub iOS, posiadającego mikro złącze USB oraz odpowiednią aplikację. Tu, podobnie jak przy łączeniu sygnału cyfrowego z komputerem, konieczny jest specjalny tuner mobilny. Jest to urządzenie kompaktowe o niewielkich rozmiarach. Może być zasilane własną baterią lub ładowane bezpośrednio przez telefon. Chociaż telewizja naziemna w telefonie została wyparta niemal całkowicie przez upowszechnienie Internetu, jest grupa osób, dla których takie rozwiązanie to strzał w 10. Z uwagi na to, że osprzęt do oglądania telewizji w telefonie nie zajmuje wiele miejsca, umożliwia oglądanie ulubionych programów w podróży lub w czasie wakacji. Tym bardziej, iż tuner DVB-T do telefonu jest stosunkowo niedrogi, a jego ceny rozpoczynają się już od 100 zł.  Podstawą do odbierania telewizji naziemnej jest tuner DVB-T. Dzięki niemu otrzymuje się niezakłócony obraz w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, które różnią się między sobą przede wszystkim funkcjonalnością. Niektóre modele pozwalają nie tylko oglądać programy, ale także je nagrywać, a nawet przewijać w trakcie ich emisji. Inne, jak tunery satelitarne, oferują wzbogacenie podstawowego bezpłatnego pakietu telewizyjnego, dodatkową ofertą kanałów dla całej rodziny. Wybór odpowiedniego sprzętu to sprawa indywidualna. Podczas zakupu warto jednak kierować się nie tylko ceną, ale również brać pod uwagę możliwości danego tunera, ponieważ wiele z nich jest udogodnieniem, które może zamienić oglądanie telewizji w prawdziwy relaks!

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną