Jak ustawić antenę DVB-T? Instrukcja krok po kroku

Mariusz Bielski
Data dodania: 26-03-2025
antena dvbt2 zewnętrzna

Naziemna telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T jest dostępna od dłuższego czasu. Daje dostęp do wielu kanałów, ale przede wszystkim zapewnia lepszą jakość odbioru obrazu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu wydajnego systemu kodowania HEVC. Jak ustawić antenę DVB-T, aby odbierać telewizję naziemną?

Co jest potrzebne do zamontowania anteny DVB-T?

Zanim przejdziemy do instruktażu, jak ustawić antenę DVB-T, należy poznać istotne podstawy. Do odbioru sygnału w tym standardzie potrzebna jest antena (zewnętrzna albo pokojowa) oraz dekoder lub telewizor z wbudowanym tunerem. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne i większość urządzeń dostępnych w ofercie produkuje się właśnie w takiej konfiguracji. Jeśli jednak Twój telewizor pozbawiony jest tunera, musisz dokupić akcesoryjny dekoder. Cena takiego sprzętu waha się od 100 do około 200 złotych. Zależy ona od oferowanych funkcji dodatkowych. Może to być, np. nagrywanie programów na pamięć typu flash.


Jeżeli chodzi o same anteny, można wybierać spośród dwóch typów. Najpopularniejsze są urządzenia zewnętrzne, które montuje się na ścianie budynku. Potrzebny jest do tego specjalny uchwyt, instalowany za pomocą kołków rozporowych. Można także wykorzystać balustradę balkonową, aby zainstalować antenę bez potrzeby wiercenia otworów w murze. Jeśli nie da się zamontować urządzenia na zewnątrz, dobrą opcją jest antena pokojowa. Wystarczy umieścić ją w dowolnym miejscu pokoju – najlepiej przy oknie – i połączyć z dekoderem lub telewizorem za pośrednictwem przewodu.

Anteny DVB-T w naszej ofercie:

Czy warto wybrać telewizję naziemną?

W dobie powszechnie dostępnych aplikacji streamingowych płacenie za kolejny abonament cyfrowy może okazać się nieopłacalne. Jeśli rzadko oglądasz tradycyjną telewizję i chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie, powinieneś zdecydować się na telewizję naziemną. Oferta kanałów stale rośnie, a w jej ramach są programy informacyjne, dokumentalne, rozrywkowe, filmowe, sportowe oraz lokalne. Dzielą się, na tak zwane multipleksy, które zawierają po kilka kanałów.


W 2022 roku doszło natomiast do zmiany systemu kodowania sygnału na standard HEVC, wykorzystywanego przez DVB-T2. Dla użytkowników oznaczało to także szansę na odbieranie jeszcze większej liczby kanałów.

Jak ustawić antenę DVB-T?

Prawidłowe ustawienie anteny naziemnej pozwoli odbierać sygnał dobrej jakości. W tym celu przede wszystkim należy skierować antenę w kierunku nadajnika. W ten sposób zapewnisz sobie większą jakość. Ważne jest także przeprowadzenie montażu jak najwyżej. Chodzi o to, by unikać przeszkód na przykład wysokich budynków czy drzew. 


Istotne jest też, by sprawdzić, gdzie znajduje się nadajnik. Tę informację da się wyszukać w sieci. W internecie są dostępne mapy, na których naniesiono punkty nadawcze. Trzymaj się więc tych trzech kroków, by właściwie ustawić antenę:


•    Znajdź najbliższy i postaraj się określić kierunek, dzięki precyzyjniejszej mapie. 

•    Odszukaj swój budynek.

•    Nakreśl trasę do miejscowości, w której znajduje się nadajnik.


Możesz także pójść na skróty i sprawdzić, w którą stronę skierowane są odbiorniki sąsiadów. Na pewno większość z nich poświęciła trochę czasu, na znalezienie odpowiedniego kierunku.


Oprócz tego dostępne są oczywiście aplikacje na urządzenia mobilne, które pozwolą szybko obrać właściwy kierunek. Po ustawieniu anteny pozostaje tylko wyszukać dostępne kanały. Można to zrobić automatycznie lub ręcznie, wpisując częstotliwości konkretnych multipleksów, w których skład wchodzi kilka programów. 


Jak ustawić antenę pokojową? W tym wypadku sprawa jest prostsza, bowiem takie urządzenia pracują przeważnie w trybie dookólnym i ich ukierunkowanie nie ma większego znaczenia. Polecamy jednak instalować je blisko okien. Zbyt grube ściany osłabiają moc sygnału, a to skutkuje obrazem w gorszej jakości.

Jaka antena do DVB-T2?

Co ważne, nie musisz zastanawiać się nad tym, jak ustawić antenę DVB-T, aby korzystać z nowej wersji standardu. DVB-T2 wykorzystuje sygnał nadawany w paśmie od 470 do 694 MHz, podczas gdy w poprzedniej wersji było to maksymalnie 790 MHz. Ograniczenie częstotliwości jest niezbędne, dla rozwoju sieci 5G. W większości wypadków wymiana anteny nie będzie konieczna.


Jeśli jednak doświadczysz problemów z odbiorem, warto skorzystać z filtra LTE i 5G lub ustawić antenę bardziej precyzyjnie. Warto też sprawdzić, czy w miejscu, w którym mieszkasz, jest to powszechne. W tym celu ponownie wykonaj konfigurację telewizji naziemnej w swoim odbiorniku. W ten sposób przekonasz się, czy posiadany przez Ciebie sprzęt spełnia wymagania standardu DVB-T2. W tym kontekście zwróć uwagę na kanały, które mają dopisek HEVC.

Telewizja DVB-T to świetny wybór

Wiesz już, jak ustawić antenę naziemną oraz na co zwracać uwagę, wybierając poszczególne urządzenia. Jeśli potrzebujesz któregoś z nich, sprawdź naszą ofertę. Tylko w samym sklepie internetowym oferujemy kilkaset produktów, związanych z odbiorem telewizji naziemnej.

Dekodery DVB-T w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756