Poradniki Eksperta

Jakie kino domowe wybrać? Co wziąć pod uwagę?


System kina domowego może zapewnić wyjątkowe wrażenia podczas oglądania, m.in. filmów i seriali. Wykorzystując odpowiedni zestaw urządzeń, możemy poczuć się niemal jak w centrum filmowej akcji. Różnorodność sprzętu, który można zainstalować w systemie kina domowego jest ogromna. Możesz wybierać od kompaktowych, a jednocześnie niedrogich systemów surround, po rozbudowane instalacje wielokanałowe i wielokomponentowe. Jakie kino domowe wybrać? Wiele zależy od tego, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na zakup, a także od tego, jakim pomieszczeniem dysponujesz. Czy będzie to specjalnie zaaranżowany osobny pokój, w którym możesz przeprowadzić zaawansowaną adaptację akustyczną, czy raczej klasyczny domowy salon z zainstalowanym sprzętem audio-wideo.jakie kino domowe wybrać


Zestawy jedno- i wielokomponentowe


Oferty producentów sprzętu audio i audio-wideo pokazują, jak różnorodne może być kino domowe. Jaki zestaw wybrać – jedno- czy wielokomponentowy?


Modele jednokomponentowe to zwykle tańsze, a jednocześnie kompletne zestawy, w skład których wchodzą zarówno kolumny głośnikowe, jak i jednostka centralna – pojedynczy komponent (stąd właśnie to określenie), który będzie jednocześnie wzmacniaczem, procesorem kina domowego, odtwarzaczem płyt, jak i tunerem radiowym. Tego typu modele są jednak coraz częściej zastępowane przez zestawy wielokomponentowe, czyli takie, w których oprócz kolumn głośnikowych wykorzystuje się osobne urządzenia przetwarzające sygnał audio-wideo, np. amplituner wielokanałowy i odtwarzacz Blu-ray.


Często w ofercie sklepów znajdziesz jednak zestawy kina domowego składające się wyłącznie z amplitunera i kolumn. Najczęściej jest to komplet pięciu kolumn – dwóch frontowych podłogowych, kolumny centralnej i pary kolumn surround – bez subwoofera. Często nie ma potrzeby dokupowania dodatkowego urządzenia odtwarzającego wideo, np. wspomnianego odtwarzacza Blu-ray. Źródłem tego typu materiałów może być np. telewizor smart TV (z wbudowanym tunerem DVB-T/T2 i Internetem zapewniającym dostęp do różnorodnych aplikacji VoD, jak np. Netflix czy HBO GO na telewizorze) lub dekoder telewizji satelitarnej czy kablowej.


Sprawdź także:Głośniki w kinie domowym


W znacznym stopniu to właśnie głośniki odpowiadają za to, jak brzmi kino domowe. Jakie wybrać, aby zapewnić sobie jak najlepszy dźwięk? Przy wyborze warto pamiętać, że zestaw kina domowego nada się doskonale nie tylko do odtwarzania dźwięku z filmów czy seriali, ale również muzyki, która jest dostępna głównie w trybie stereofonicznym, a nie surround. Jeśli oprócz oglądania telewizji zamierzasz również często wykorzystywać kino domowe do odtwarzania płyt CD czy utworów z rozmaitych serwisów streamingowych, jak np. Spotify czy Tidal, zadbaj o to, aby prawa i lewa kolumna frontowa zapewniały odpowiedniej jakości brzmienie.


Oprócz kolumn frontowych, duże znaczenie w kinie domowym ma kolumna centralna, która ulokowana jest bezpośrednio przed słuchaczem i jako jedyna z całego zestawu głośnikowego ustawiana jest nie pionowo a poziomo. W systemie surround odpowiada ona, m.in. za odtwarzanie głosu lektora czy filmowych dialogów. Nie należy więc bagatelizować jej roli w całym zestawie.


Odpowiednie odtwarzanie efektów przestrzennych, to z kolei zasługa kolumn surround, które są zwykle najmniejsze z całego zestawu i wieszane na ścianie za pomocą specjalnych uchwytów. Ważne w tym wypadku jest więc nie tylko brzmienie, ale także gabaryty kolumn efektowych. W podstawowej konfiguracji 5.1-kanałowej mamy dwie takie kolumny, które umieszczane są po bokach i nieco z tyłu za miejscem odsłuchowym. W systemie 7.1-kanałowym pojawia się kolejna para głośników efektowych, a w zaawansowanych rozwiązaniach, jak np. Dolby Atmos, dodajemy jeszcze jedną lub dwie pary głośników surround (w tym przypadku instalowane pod sufitem, w pobliżu miejsca najlepszego odsłuchu, tzw. sweet spot).


Sprawdź również: Kino domowe 7.1 czy 5.1?


To właśnie dzięki głośnikom efektowym możemy poczuć się niejako w centrum oglądanych na ekranie wydarzeń, usłyszeć przelatujące nad nami ptaki, czy padający z góry deszcz. Dzięki odpowiednio rozstawionym głośnikom surround, możemy też łatwiej zlokalizować pozorne źródła dźwięku, np. rozpoznać kierunek przejeżdżającego pojazdu czy przelatującego samolotu, co w połączeniu z oglądanym obrazem pozwala na większą imersję widza podczas seansu.


Głośniki do zabudowy


Jeśli nie chcesz, aby poszczególne głośniki były widoczne w domowej instalacji audio-wideo, możesz zdecydować się na modele do zabudowy. Wśród tego typu konstrukcji znajdziesz zarówno głośniki ścienne, jak i sufitowe. Maskownice głośników do zabudowy mogą pozwalać na ich pomalowanie na dowolny kolor, co jeszcze bardziej pomoże ukryć nagłośnienie w zaaranżowanej przestrzeni kina domowego.


W głośnikach do zabudowy istotne będzie nie tylko ich brzmienie, ale też kształty i wymiary montażowe. Wcześniejsze zapoznanie się z ofertą modeli do zabudowy pozwoli Ci wybrać takie konstrukcje, które będą doskonale spełniały wymagania pod względem jakości odtwarzanego dźwięku, ale też techniki montażu. Modele przeznaczone do instalacji w ścianie mają najczęściej prostokątne kształty, a te do zabudowy sufitowej są zwykle okrągłe.


Gotowe zestawy kolumn


Producenci nagłośnienia często oferują gotowe zestawy głośnikowe do kina domowego, a więc składające się najczęściej z pięciu odpowiednio dobranych zestawów kolumn (ewentualnie sześciu – z dodatkowym subwooferem). Tego typu zestawy zwalniają użytkownika z poszukiwania odpowiednich konfiguracji, a ponadto zakup całego kompletu będzie nie tylko spójny wzorniczo, ale zwykle także atrakcyjny cenowo. Kompletne zestawy mają też taką zaletę, iż są odpowiednio dobrane pod względem jakości przetwarzanego dźwięku, co zapewnia spójne brzmienie zestawu kina domowego zbudowanego z ich wykorzystaniem.jakie kino domowe wybrać


Z subwooferem czy bez niego?


W zestawie kina domowego nie należy zapominać o subwooferze, czyli głośniku niskotonowym i jego roli w odtwarzaniu, zwłaszcza dźwięku filmowego. To właśnie ten element zestawu głośnikowego odpowiada za potęgę eksplozji czy wybuchów, których nie brakuje zwłaszcza w filmach akcji.


W systemach kina domowego stosowane są często tzw. subwoofery aktywne, czyli z wbudowanym wzmacniaczem, który dopasowany jest do możliwości głośnika niskotonowego. Taki subwoofer podłącza się do odpowiedniego wyjścia w amplitunerze, a cała konfiguracja, np. regulacja fazy czy częstotliwości odcięcia jest modyfikowana za pomocą sterowania głośnika.


Zwróć też uwagę na sposób współpracy subwoofera z amplitunerem. Mamy tu na myśli transmisję sygnału, która może być przewodowa lub bezprzewodowa. To drugie rozwiązanie znacznie ułatwia ustawienie subwoofera w pomieszczeniu, ponieważ nie jesteśmy wówczas ograniczeni przewodem głośnikowym, ani zmuszeni do jego odpowiedniego rozprowadzenia i ukrycia w domowej instalacji audio-wideo.


Znaczenie przy ustawieniu subwoofera może mieć natomiast konstrukcja obudowy subwoofera. Najczęściej jest to obudowa typu bass-reflex, czyli wyposażona w otwór, przez który podczas pracy głośnika wydostaje się powietrze. Jeśli subwoofer będzie stał blisko ściany, a dodatkowo będzie w jej kierunku ustawiony wspomnianym otworem, może to wzmocnić przetwarzanie basów.


System kina domowego może mieć możliwość instalacji więcej niż jednego subwoofera. Jeśli zatem dysponujesz dużym pomieszczeniem i zależy Ci na solidnym przetwarzaniu niskich tonów w domowym systemie audio, zwróć uwagę na zestawy kina czy też amplitunery, które takie rozwiązanie oferują.Amplituner kina domowego


Amplituner to „serce” systemu surround – komponent, na którym oparte jest całe kino domowe. Jakie cechy powinien mieć dobry amplituner wielokanałowy? Przede wszystkim powinien być wyposażony w odpowiednią liczbę obsługiwanych kanałów audio i zapewniać odpowiednią moc dla każdego z nich. Te dwa parametry będą decydowały o tym, jak bardzo rozbudowany system kina domowego możesz stworzyć, a ponadto jak potężne głośniki będziesz mógł w nim wykorzystać. Do podstawowych zastosowań wystarczy model 5.1-kanałowy lub 5.2-kanałowy – z możliwością podłączenia nie jednego, a dwóch subwooferów. Jeśli jednak chcesz stworzyć bardziej rozbudowany system, wówczas tych kanałów powinno być jeszcze więcej. Na przykład kino domowe z dźwiękiem Dolby Atmos wymaga amplitunera przynajmniej 7.1-kanałowego. Oczywiście musi on mieć wbudowane także odpowiednie dekodery, które pozwolą na przetworzenie sygnału audio w tym systemie surround.


Sprawdź także: Amplituner - ranking TOP10]HDMI i jego wersje


Jeśli amplituner ma być głównym elementem domowego zestawu audio-wideo, powinien umożliwiać współpracę z jak największą liczbą urządzeń w nim wykorzystywanych. Niezwykle istotna jest więc liczba wejść, a także wyjść HDMI, w którą jest wyposażony. Pozwoli to na współpracę amplitunera z różnorodnym sprzętem audio-wideo, w tym m.in. odtwarzaczami Blu-ray czy też sieciowymi odtwarzaczami wideo.


Ważny jest także standard dostępnych w amplitunerze gniazd HDMI. Mamy tu na myśli, m.in. możliwość przetwarzania obrazu w wysokiej rozdzielczości. Dostępne na rynku amplitunery kina domowego pozwalają na przetwarzanie nie tylko rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) czy Ultra HD (3840 x 2160 pikseli), ale nawet 8K (7680 x 4320 pikseli). Pozwoli to na współpracę systemu kina domowego z najbardziej zaawansowanymi technicznie telewizorami i projektorami, jakie są obecnie dostępne na rynku konsumenckim.


Współpraca z systemem multiroom


Amplituner może być też kompatybilny z systemem multiroom. Najczęściej jest to system opracowany przez producenta takiego urządzenia, np. sprzęt Denona może obsługiwać system multiroom Heos, a sprzęt Yamahy system wielostrefowy MusicCast. Oznacza to, że amplituner wielokanałowy Denona nie będzie mógł zostać wykorzystany jako element multiroomu firmy Yamaha i odwrotnie. Jeśli chcesz mieć wiele współpracujących ze sobą stref dźwięku i obsługiwanych za pomocą tej samej aplikacji, wówczas powinieneś wybrać sprzęt kompatybilny z tym samym systemem.


Korekcja akustyki i inne funkcje


Przydatną funkcją w amplitunerze może też okazać się obsługa systemu automatycznej korekcji akustyki. Rozwiązanie to pozwoli na skorygowanie niedokładności w rozstawieniu poszczególnych kolumn zestawu kina domowego względem miejsca najlepszego odsłuchu.


Na rynku dostępnych jest coraz więcej amplitunerów kompatybilnych z rozmaitymi systemami komunikacji bezprzewodowej. Dzięki temu możesz także strumieniowo odtwarzać muzykę ze smartfona czy tabletu na głośnikach systemu kina domowego.


Praktycznym rozwiązaniem może też okazać się kompatybilność z asystentami głosowymi, takim jak np. Amazon Alexa, Apple Siri czy Asystentem Google. Umożliwi to wygodne sterowanie głosowe niektórymi funkcjami amplitunera.Obsługa systemów surround


Komponenty do systemów surround, w tym amplitunery, obsługują różnorodne systemy dźwięku przestrzennego. Jakie kino domowe wybrać i jaki system surround stworzyć w domowej instalacji?


Podstawowymi, a jednocześnie konkurencyjnymi systemami kina domowego są DTS Surround i Dolby Surround. Rozwiązania te odtwarzają dźwięk 5.1-kanałowy. System DTS Surround charakteryzuje się nieco mniejszym stopniem kompresji i delikatnym wzmocnieniem w zakresie wyższych częstotliwości dźwięku, jednak dla przeciętnego użytkownika różnice te mogą nie mieć większego znaczenia. Ważniejsza jest kompatybilność filmowej ścieżki dźwiękowej z którymś z tych rozwiązań i możliwość jej przetwarzania w systemie surround.


Jednym z najnowszych rozwiązań, które z profesjonalnych sal kinowych zawędrowało do domów i zyskało dużą popularność, jest wspomniany już przez nas Dolby Atmos. Ten system wielokanałowy zwiększa wrażenie przestrzenności odtwarzanego dźwięku nie tylko w poziomie (wokół słuchacza), ale także w płaszczyźnie pionowej. Wymaga jednak nieco bardziej rozbudowanej instalacji głośnikowej.


Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto DTS:X. System ten działa podobnie jak Dolby Atmos, a więc pozwala na wytworzenie z odpowiednio rozstawionych głośników kina domowego, trójwymiarowego dźwięku przestrzennego. DTS:X w odróżnieniu od Atmosa nie wymaga jednak instalacji głośników sufitowych czy też stosowania przystawek wytwarzających dźwięk ku górze (w kierunku sufitu) i montowanych na kolumnach podłogowych (na froncie systemu kina domowego). DTS:X może pracować na standardowej 5.1-kanałowej konfiguracji głośnikowej.


Firmy DTS Inc. i Dolby Laboratories na przestrzeni lat opracowały wiele rozmaitych, mniej lub bardziej zaawansowanych systemów surround, które są obsługiwane przez amplitunery kina domowego. Przed wyborem urządzenia sprawdź więc, na jakiej konfiguracji najbardziej Ci zależy i czy wybrany model amplitunera ją obsługuje.


jakie kino domowe wybrać


Coś z niczego, czyli wirtualny dźwięk przestrzenny


Systemy kina domowego mogą mieć również funkcję wytwarzania dźwięku przestrzennego z sygnału źródłowego, który początkowo nie był przystosowany do odtwarzania w trybie wielokanałowym. Dzięki zastosowanym odpowiednim algorytmom cyfrowego przetwarzania sygnałów, nawet dźwięk stereofoniczny może być przekształcony na tryb surround – do standardu 5.1-kanałowego, a nawet bardziej zaawansowanego. Wszystko zależy od tego, z jakim systemem wirtualizacji mamy do czynienia. Do tego rodzaju rozwiązań możemy zaliczyć np. Dolby Pro Logic II oraz Dolby Pro Logic IIx, a także ich odpowiedniki opracowane przez firmę DTS, czyli DTS Neo:6 i DTS Neo:X.


Bezprzewodowe kino domowe


Jeśli zastanawiasz się, jaki zestaw kina domowego wybrać, aby był wygodny w instalacji, dobrym rozwiązaniem może okazać się bezprzewodowe kino domowe. Tego typu zestaw może składać się wyłącznie z samych głośników bezprzewodowych. Najczęściej jednak ta bezprzewodowość dotyczy głównie głośników efektowych. Nawet takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia instalacji i braku konieczności prowadzenia okablowania od jednostki centralnej systemu kina domowego do głośników surround, a więc najbardziej od niej oddalonych.


Kino domowe elementem systemu multiroom


Zestaw kina domowego może być jednym z elementów domowego systemu nagłośnienia wielostrefowego. W tego typu rozwiązania wyposażane są np. amplitunery wielokanałowe, które mają wbudowane złącze Ethernet i moduły bezprzewodowe, takie jak Wi-Fi czy Bluetooth. Kompatybilność kina domowego z system multiroom, pozwala w pewnym zakresie obsługiwać je z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, dostępnej w ramach odpowiedniego systemu. Zazwyczaj tego typu aplikacja jest darmowa. Zwróć jednak uwagę na to, jaki system multiroom obsługiwany jest przez zestaw kina domowego czy też amplituner wchodzący w jego skład, ponieważ nie wszystkie rozwiązania są ze sobą kompatybilne i wymagają wykorzystania innego oprogramowania do obsługi.


Soundbary w naszej ofercie:


Soundbar i kino domowe


Jeśli zastanawiasz się, jakie kino domowe kupić, ale jednocześnie nie chcesz, aby zajmowało zbyt wiele miejsca, wówczas dobrym wyborem może być kompaktowy system jednokomponentowy lub soundbar. Również soundbary mogą odtwarzać zaawansowane systemy dźwięku przestrzennego, w tym nawet takie jak Dolby Atmos. Mają wówczas wbudowane głośniki, które wytwarzają dźwięk w kierunku sufitu, podobnie jak przystawki montowane na kolumnach podłogowych.


Niektóre dostępne na rynku soundbary mogą też współpracować z głośnikami bezprzewodowymi. Łącząc te elementy w jeden system audio, możesz stworzyć funkcjonalny zestaw kina domowego. Soundbar jest wówczas odpowiedzialny za przetwarzanie kanałów frontowych, a głośniki bezprzewodowe za przetwarzanie dźwięku surround.


Sprawdź także: Soundbar czy kino domowe - co wybrać?


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert