Poradniki Eksperta

Jakie radio samochodowe kupić?

Zdecydowana większość kierowców nie wyobraża sobie podróży bez radia samochodowego. To urządzenie tak często wykorzystywane, że często zapomina się o jego rzeczywistych walorach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego sprzętu – począwszy od najprostszych, po produkty o bardzo rozbudowanych funkcjach. Jakie radio samochodowe wybrać i czym kierować się przeglądając poszczególne modele?


jakie radio samochodowe


Radio samochodowe – nie tylko funkcjonalność

Nim przedstawione zostaną walory użytkowe czy poszczególne modele tego urządzenia, w pierwszej kolejności należy skupić się na sposobie montażu. Radia samochodowe produkowane są w wielkościach 1 DIN lub 2 DIN. DIN to niemieckie określenie odnoszące się do wielkości wnęki, w którą montuje się radio samochodowe, zgodne z międzynarodową normą ISO 7736. 1 DIN odpowiada wymiarowi 180 mm x 50 mm, 2 DIN to natomiast 180 mm x 100 mm. O wiele częściej występującym standardem jest 1 DIN, jednak w wielu autach producenci pozostawiają wystarczająco wiele miejsca, by zamontować także radio samochodowe o wymiarze 2 DIN, wykorzystując do tego właściwą ramkę montażową. Jeśli jednak chcesz uniknąć dopasowywania tego elementu, najprościej zdecydować się na radio w wymiarze wykorzystanym w twoim samochodzie.
Radio do samochodu – jakie szczegóły są najważniejsze?


Pozostałe elementy, o których nie wolno zapomnieć przeglądając dostępne radia samochodowe, odnoszą się już bezpośrednio do jego funkcji. Wybór w tym względzie jest ogromny, dlatego warto przyjrzeć się co najmniej kilku modelom i w ten sposób dopasować urządzenie do indywidualnych preferencji.

Jednym z najważniejszych i podstawowych parametrów jest oczywiście moc wyjściowa radia. Podaje się ją w watach określając przy okazji liczbę głośników, np. 4 x 50 W. Im wyższa wartość mocy radia, tym głośniej można odtwarzać muzykę. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż moc głośników samochodowych powinna być choć odrobinę wyższa niż moc radia. Oczywiście prawdziwi melomani mogą zdecydować się na wymianę nie tylko radia samochodowego, ale także głośników samochodowych, tworząc w ten sposób wyjątkowy zestaw audio o bardzo wysokim standardzie.

Kolejne elementy to metody odtwarzania. Dawniej standardem było odtwarzanie kaset, dziś natomiast są to przede wszystkim formaty CD lub DVD. Wiele modeli pozwala także na odtwarzanie ścieżki dźwiękowej z smartfonu czy tabletu. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na możliwość obsługi Bluetooth oraz dostępne wyjścia, np. USB czy AUX. Technologia Bluetooth pozwala też na podłączenie zestawu głośnomówiącego, co gwarantuje wygodne i zgodne z przepisami ruchu drogowego rozmawianie przez telefon w czasie prowadzenia auta. Praktycznym systemem jest ponadto RDS (Radio Data System), który umożliwia wyświetlanie komunikatów tekstowych na wyświetlaczu oraz dostrojenie częstotliwości radia, gdy poprzednia zostaje utracona w wyniku podróży. Dobrze zapoznać się też z obsługiwanymi formatami plików przez dane radio samochodowe.

Dobre radio samochodowe. Ranking polecanych modeli


Jednym z najpopularniejszych producentów jest marka Pioneer, która słynie z niejednego radia samochodowego. Ranking uwzględnia zatem model rekomendowany przez wielu użytkowników to chociażby radio samochodowe PIONEER MVH-S100URB. Produkt wykonano w rozmiarze 1 DIN, posiada wejście USB oraz moc wyjściową 4 x 50 W. Ponadto pozwala na obsługę takich formatów jak MP3, WAV, WMA czy FLAC. Interesującym modelem w przystępnej cenie jest też radio samochodowe BLAUPUNKT Manchester 110. Pozwala m.in. na odtwarzanie CD i ma moc wyjściową 4 x 50 W. Elementem z wyższej półki jest natomiast radio samochodowe SONY XAV-V631T. Radio to obsługuje technologię Bluetooth, posiada gniazdo USB oraz pozwala na odtwarzanie płyt CD i DVD. Akceptowalne standardy odtwarzania dźwięku to MP3, WAV, WMA, FLAC i AAC.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert