Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż anteny satelitarnej – jak zainstalować antenę?

 2023-07-31 

Bez względu na to, jaki rodzaj sygnału odbierasz, montaż anteny satelitarnej jest bardzo ważny ze względu na jego ostateczną jakość. W poniższym poradniku wyjaśnimy, jak dokonać instalacji i na co zwrócić uwagę, wybierając poszczególne elementy. Zapraszamy do lektury!

Czego potrzebujesz, aby odbierać sygnał satelitarny?

Abyś mógł odbierać sygnał telewizyjny, potrzebujesz kilku urządzeń i akcesoriów. Przede wszystkim, musisz dysponować telewizorem z wbudowanym tunerem lub dekoderem zewnętrznym. Pominięcie tego elementu, dyskwalifikuje odbiór jakiegokolwiek kanału telewizyjnego. To właśnie do dekodera doprowadzany jest sygnał, odbierany przez antenę. Wiele telewizorów ma wbudowany tuner, pozwalający zaoszczędzić pieniądze, które przeznaczyłbyś na zakup takiego urządzenia. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na typ wbudowanego dekodera. O tym jednak opowiemy nieco później. Kolejny element to kabel antenowy. Kupisz go w każdym sklepie RTV, najczęściej na metry. Powinieneś więc dokładnie wymierzyć potrzebną długość, biorąc pod uwagę również grubość murów, jeśli będziesz się przez nie przebijać. Warto dokupić do niego odpowiednie końcówki koncentryczne. Możesz także poprosić sprzedawcę, aby zaprawił przewód na miejscu. 


Rzecz jasna, potrzebna jest także antena z konwerterem. Warto wybrać możliwie jak największy talerz, gdyż od jego średnicy zależy moc odbioru sygnału. Antena powinna być wykonana z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Z kolei jeśli chodzi o konwerter, powinieneś sprawdzić jakiego jest rodzaju. Różnica w ich typach, dotyczy ilości obsługiwanych przewodów. To z kolei przekłada się na możliwość przesyłania sygnału do kilku odbiorników. Oczywiście nie można zapomnieć o uchwycie na antenę. Dostępne są różne rodzaje – te montowane do ściany oraz przeznaczone do instalacji na balustradzie.


Ponadto, potrzebne będą także odpowiednie narzędzia. Jeśli będziesz montować antenę do ściany budynku, potrzebujesz wiertarki z udarem, wkrętarki, młotka i właściwych wkrętów (mogą być w zestawie z uchwytem). Do przykręcenia anteny będzie także potrzeby klucz oczkowy o określonym rozmiarze. Warto wyposażyć się także we flopy. To wbijane uchwyty służące do podtrzymywania przewodów. Dzięki nim, kabel będzie sztywno przymocowany do muru, zamiast zwisać bezwładnie. Konieczna będzie również drabina.

Nowe wymagania wobec dekoderów i tunerów w telewizorach

Musisz wiedzieć, że 30 czerwca 2022 roku zmienia się system kodowania sygnału telewizji naziemnej. Jeśli właśnie taki sygnał odbierasz, musisz sprawdzić, czy posiadany przez Ciebie sprzęt, umożliwia dalsze korzystania z tego rozwiązania. Wprowadzany jest standard DVB-T2, który jest po prostu koniecznością. Zmiana jest wypadkową dwóch potrzeb. Pierwsza dotyczy konieczności zwolnienia miejsca dla transmisji 5G. Drugą jest potrzeba rozwijania możliwości cyfrowej telewizji naziemnej. Najważniejszą zaletą zmiany, jest możliwość przesyłania większej ilości danych w ramach jednego multipleksu. Oznacza to, że użytkownik będzie mógł odbierać więcej kanałów telewizyjnych i tym samym cieszyć się lepszą jakością obrazu.


Spore zainteresowanie telewizją naziemną wymusza jakoby wprowadzanie nowych rozwiązań, które urozmaicą i tak już niezłą ofertę. Sygnał DVB-T umożliwia odbiór kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych zupełnie za darmo. Jeśli kupiłeś telewizor niedawno, powinien być wyposażony w odpowiedni typ tunera. Jeśli od zakupu minęło więcej czasu, sprawdź tę informację. Najprościej będzie wpisać symbol telewizora (znajdziesz go z tyłu urządzenia) do wyszukiwarki internetowej. Powinieneś w parę sekund znaleźć specyfikację techniczną swojego TV. Jeśli Twój telewizor nie obsługuje DVB-T2, a nie chcesz go zmieniać, rozwiązanie jest proste – potrzebujesz nowego dekodera DVB-T2. Urządzenie to kupisz za około 100 zł, co jest o wiele mniejszym wydatkiem, niż nowy TV.

Montaż anteny satelitarnej – od czego zacząć?

Instalacja anteny satelitarnej wcale nie jest trudna, ale trzeba ją dobrze zaplanować. Jeśli wybrałeś już miejsce montażu, możesz przejść do pracy. Ustalenie odpowiedniej lokalizacji nie jest trudne. Zwróć uwagę, w którą stronę skierowane są anteny sąsiadów. Powinny być skierowane do najbliższego nadajnika. Odnośnie tego aspektu, dodatkowe informacje możesz znaleźć w Internecie. Ewentualne korekty kierunku są możliwe już po zamontowaniu anteny. Przygotuj uchwyt i zabierz ze sobą coś do zaznaczenia miejsca wywiercenia otworów. Może to być ołówek lub coś ostrego, np. wkręt. Przyłóż uchwyt do ściany i zaznacz miejsca montażu wkrętów. Możesz odłożyć uchwyt i sięgnąć po wiertarkę. W zaznaczonych miejscach, wykonaj otwory wiertłem odpowiadającym posiadanym kołkom rozporowym. Oczyść dziury z kurzu na tyle, ile to możliwe. Włóż w otwory wspomniane kołki – jeśli trzeba, dobij je lekko młotkiem. Przygotuj wkręty i przyłóż uchwyt w miejscu wiercenia. Zacznij wkręcać delikatnie śruby w przygotowane wcześniej kołki. Nie dokręcaj ich jednak całkowicie, dopóki nie „złapiesz” wszystkich wkrętów. Pozwala to na dokonanie ewentualnych korekt, które mogą okazać się niezbędne. Dokręć mocno wkręty i to wszystko – uchwyt jest już gotowy do instalacji anteny. Nałóż ją na uchwyt i przykręć. Najprawdopodobniej w tym celu przyda się klucz oczkowy (lub nasadowy). Nie dokręcaj anteny do końca, aby pozostawić luz potrzebny do ewentualnej zmiany kierunku.


Jeśli sytuacja tego wymaga, zamontuj konwerter na miejsce. Teraz konieczne jest wpięcie przewodu antenowego i poprowadzenie go w odpowiedni punkt pokoju. W tym celu, wykorzystaj wspominane wyżej flopy. Pozwolą one estetycznie zamontować przewód na ścianie. Wbijaj uchwyty aż do miejsca, w którym przewód ma przejść przez ścianę. Dobrze zweryfikuj to miejsce. Warto wcześniej wykonać odwiert od wewnątrz mieszkania. Dlaczego? W ten sposób łatwiej jest wykonać otwór nisko przy podłodze. Pozwoli to później ukryć przewód pod listwą przypodłogową. Przełóż kabel do środka mieszkania i poprowadź go, aż do dekodera lub telewizora z tunerem. Sprawdź, czy wszystko jest podłączone i wykonaj test. Musisz najpierw automatycznie wyszukać dostępne kanały, a to może potrwać dłuższą chwilę. Jeśli będą problemy z jakością sygnału, możesz zmienić ustawienie anteny, która nie jest jeszcze do końca przykręcona. Jeśli wszystko będzie działało prawidłowo, możesz dokręcić antenę i cieszyć się telewizją w mieszkaniu. Czytając powyższe zalecenia, można stwierdzić, że montaż anteny satelitarnej nie jest aż taki trudny.

Jak zamontować antenę satelitarną bez wiercenia?

Nie chcesz lub nie możesz wiercić otworów? To nie jest problem! Zamiast uchwytu montowanego do ściany, możesz wykorzystać montaż anteny satelitarnej, tzw. balustradowy. Taki uchwyt montuje się cybantami do rurek balustrady, eliminując potrzebę używania wiertarki. Można również w prosty sposób uniknąć potrzeby wiercenia otworu na przewód. W tym celu musisz kupić specjalną przejściówkę okienną do kabla antenowego. Jest elastyczna i cienka, dzięki czemu możliwe jest jej przeprowadzenie przez okno. Zapłacisz za nią nie więcej niż 20 złotych. Bez problemu można zamknąć okno, bez obawy o niedomykanie. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają narzędzi lub nie lubią majsterkować.


Jeśli brakuje Ci któregoś z akcesoriów lub urządzeń, zapraszamy do odwiedzenia naszych sklepów stacjonarnych lub strony internetowej. Posiadamy w ofercie wiele produktów z kategorii RTV, wśród których na pewno znajdziesz sprzęt, którego poszukujesz. Jeśli masz pytania, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Czekają na Twoją wizytę lub telefon!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756