Poradniki Eksperta

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

Nowy telewizor to zakup, którego dokonujemy zazwyczaj nie częściej niż raz na kilka lat. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto więc zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i możliwości, aby zdecydować się na najlepszy możliwy sprzęt, mieszczący się w założonym budżecie. Lepiej zainwestować w telewizor QLED czy OLED? Sprawdź nasze porady!


OLED czy QLED


Technologia OLED – cechy charakterystyczne


Telewizory OLED posiadają wyświetlacze z diodami LED, które są wytworzone ze związków organicznych. Stąd też pochodzi ich nazwa – „O”, czyli organiczne, i „LED” – z angielskiego „light-emitting diode”. Technologia OLED różni się nieco od wcześniejszej technologii LED. Podstawową różnicą jest tu brak konieczności dodatkowego podświetlenia ekranu, ponieważ każdy piksel działa odrębnie i wydziela światło samoistnie. Inne zalety wyświetlaczy OLED to:


 • najlepsze podświetlenie dostępne na rynku,

 • wysoki współczynnik kontrastu,

 • szerokie kąty widzenia obrazu.


Cechy telewizorów OLED, które dla niektórych użytkowników mogą stanowić ich wadę, to:


 • niezbyt wysoka maksymalna jasność w trybie HDR,

 • ryzyko utrwalenia się obrazu na ekranie,Technologia QLED – cechy charakterystyczne


Telewizory QLED mają wyświetlacze wykonane w technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych. To nanokryształy, które instaluje się między podświetleniem a filtrami kolorów. Dzięki temu osiągana jest najwyższa możliwa głębia barw i kontrastów.


W porównaniu do innych technologii QLED ma następujące zalety:


 • bardziej żywe oddanie kolorów;

 • wyższą jasność w każdym trybie (także HDR);

 • głęboki poziom czerni.


Telewizory wykonane w technologii QLED mają zazwyczaj dużą przekątną ekranu. Dla niektórych użytkowników może być to znaczne ograniczenie, jednak wybór, co do wielkości urządzenia, jest tu nieco większy niż w przypadku telewizorów OLED. Ponadto posiadają one podświetlenie krawędziowe lub tylne pełne - od kilkunastu do nawet kilkuset stref uzależnionych od modelu (im wyższy model, tym lepsze rozwiązanie), przez to nie są w stanie dorównać w tym aspekcie technologii OLED, jednocześnie jednak rekompensują to swoją niższą ceną.OLED a QLED – porównanie technologii


Telewizory wykonane w różnych technologiach mają swoje niepodważalne zalety, ale i wady. Decyzja dotycząca konkretnego sprzętu, w jaki zamierzamy zainwestować, powinna zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. To, czy wybierzemy OLED, czy QLED, powinno zostać przemyślane z uwzględnieniem kilku punktów.


 1. Planowane umiejscowienie telewizora w mieszkaniu – telewizory OLED zapewniają doskonałą jakość obrazu, nawet podczas patrzenia na ekran pod kątem. Z kolei technologia QLED, ze względu na podwyższony poziom jasności, sprawdza się doskonale w nasłonecznionych pomieszczeniach.

 2. Wrażliwość użytkowników na jakość kolorów – technologia OLED zapewnia głębszą czerń i bardziej jednolitą biel, a także wyższy kontrast, niż ma to miejsce w przypadku telewizorów QLED.

 3. Planowany czas użytkowania – urządzenia wykonane w technologii QLED mogą mieć większą żywotność, podczas gdy w telewizorach OLED może występować problem wypalania się ekranów. Pamiętajmy jednak, że żaden producent nie daje gwarancji na czas użytkowania danej matrycy.

 4. Planowany budżet – technologia QLED jest tańsza od OLED. Ponadto telewizory QLED nie muszą być mniej energooszczędne w stosunku do OLEDA. Jest to uzależnione od typu podświetlenia oraz jasności ekranu (wyższy model = więcej energii).


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert