Nowy telewizor to zakup, którego dokonujemy zazwyczaj nie częściej niż raz na kilka lat. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto więc zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i możliwości, aby zdecydować się na najlepszy możliwy sprzęt, mieszczący się w założonym budżecie. Lepiej zainwestować w telewizor QLED czy OLED? Sprawdź nasze porady!
Telewizory OLED posiadają wyświetlacze z diodami LED, które są wytworzone ze związków organicznych. Stąd też pochodzi ich nazwa – „O”, czyli organiczne, i „LED” – z angielskiego „light-emitting diode”. Technologia OLED różni się nieco od wcześniejszej technologii LED. Podstawową różnicą jest tu brak konieczności dodatkowego podświetlenia ekranu, ponieważ każdy piksel działa odrębnie i wydziela światło samoistnie. Inne zalety wyświetlaczy OLED to:
krótki czas reakcji,
wysoki współczynnik kontrastu,
szerokie kąty widzenia obrazu.
Cechy telewizorów OLED, które dla niektórych użytkowników mogą stanowić ich wadę, to:
niezbyt wysoka maksymalna jasność w trybie HDR,
ryzyko utrwalenia się obrazu na ekranie,
średnia żywotność paneli niższa niż w przypadku ekranów LED czy LCD (efekt wypalania się ekranu).
Telewizory QLED mają wyświetlacze wykonane w technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych. To nanokryształy, które instaluje się między podświetleniem a filtrami kolorów. Dzięki temu osiągana jest najwyższa możliwa głębia barw i kontrastów.
W porównaniu do innych technologii, QLED ma następujące zalety:
bardziej naturalne oddanie niektórych kolorów,
wyższą jasność w każdym trybie (także HDR),
wyższą żywotność paneli (brak wypalania się ekranu).
Telewizory wykonane w technologii QLED mają zazwyczaj dużą przekątną ekranu. Dla niektórych użytkowników może być to znaczne ograniczenie, jednak wybór, co do wielkości urządzenia, jest tu nieco większy niż w przypadku telewizorów OLED. Ponadto, te telewizory nie należą do tanich, choć jakość uzyskiwanego za ich pomocą obrazu z pewnością rekompensuje cenę.
Telewizory wykonane w różnych technologiach mają swoje niepodważalne zalety, ale i wady. Decyzja dotycząca konkretnego sprzętu, w jaki zamierzamy zainwestować, powinna zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. To, czy wybierzemy OLED czy QLED, powinno zostać przemyślane z uwzględnieniem kilku punktów.
Planowane umiejscowienie telewizora w mieszkaniu – telewizory OLED zapewniają doskonałą jakość obrazu, nawet podczas patrzenia na ekran pod kątem. Z kolei technologia QLED, ze względu na podwyższony poziom jasności, sprawdza się doskonale w niezaciemnionych pomieszczeniach.
Wrażliwość użytkowników na jakość kolorów – technologia OLED zapewnia głębszą czerń i bardziej jednolitą biel, a także wyższy kontrast, niż ma to miejsce w przypadku telewizorów QLED.
Planowany czas użytkowania – urządzenia wykonane w technologii QLED mają większą żywotność, podczas gdy w telewizorach OLED występuje problem wypalania się ekranów.
Planowany budżet – technologia QLED, jako „młodsza” (istniejąca nieco krócej na rynku), zwykle generuje wyższą cenę zakupu telewizora. Taki sprzęt jest również mniej energooszczędny niż OLED.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 18:00
Niedz 10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 168 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756
Polityka prywatności
Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.