Poradniki Eksperta

W ofercie dostępnych jest wiele telewizorów. Różnią się rozmiarem, technologiami, funkcjami i są również produkowane przez różnych producentów. Wybór może nie być taki łatwy, jeśli chcesz dokonać przemyślanego zakupu. Na jaką matrycę powinieneś się zdecydować? OLED czy QLED? W poniższym poradniku dokładnie scharakteryzowaliśmy różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami. Zachęcamy do lektury.

Technologia OLED – cechy charakterystyczne


Telewizory OLED posiadają wyświetlacze z diodami LED, które są wytworzone ze związków organicznych. Stąd też pochodzi ich nazwa – „O”, czyli organiczne, i „LED” – z angielskiego „light-emitting diode”. Technologia OLED różni się nieco od wcześniejszej technologii LED. Podstawową różnicą jest tu brak konieczności dodatkowego podświetlenia ekranu, ponieważ każdy piksel działa odrębnie i wydziela światło samoistnie. Inne zalety wyświetlaczy OLED to:


  • najlepsze podświetlenie dostępne na rynku,
  • wysoki współczynnik kontrastu,
  • szerokie kąty widzenia obrazu.


Cechy telewizorów OLED, które dla niektórych użytkowników mogą stanowić ich wadę, to:


  • niezbyt wysoka maksymalna jasność w trybie HDR,
  • ryzyko utrwalenia się obrazu na ekranie.

Telewizory OLED w naszej ofercie:

Technologia QLED – cechy charakterystyczne


Telewizory QLED mają wyświetlacze wykonane w technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych. To nanokryształy, które instaluje się między podświetleniem a filtrami kolorów. Dzięki temu osiągana jest najwyższa możliwa głębia barw i kontrastów.


W porównaniu do innych technologii QLED ma następujące zalety:


  • bardziej żywe oddanie kolorów;
  • wyższą jasność w każdym trybie (także HDR);
  • głęboki poziom czerni.


Telewizory wykonane w technologii QLED mają zazwyczaj dużą przekątną ekranu. Dla niektórych użytkowników może być to znaczne ograniczenie, jednak wybór, co do wielkości urządzenia, jest tu nieco większy niż w przypadku telewizorów OLED. Ponadto posiadają one podświetlenie krawędziowe lub tylne pełne - od kilkunastu do nawet kilkuset stref uzależnionych od modelu (im wyższy model, tym lepsze rozwiązanie), przez to nie są w stanie dorównać w tym aspekcie technologii OLED, jednocześnie jednak rekompensują to swoją niższą ceną.

Telewizory QLED w naszej ofercie:

OLED czy QLED? Poznaj różnice


Nieświadomi Klienci, niepotrzebne lekceważą informacje na temat rodzaju matrycy i technologii wyświetlania obrazu. Tym poradnikiem chcemy wyjaśnić dlaczego. Najczęstszym kryterium wyboru, jest zazwyczaj długość przekątnej ekranu. Cóż, nikogo to chyba nie dziwi. Każdy chciałby cieszyć się z możliwie jak największego telewizora, dzięki któremu można poczuć się jak w kinie. Ale musisz nam wierzyć, nie tylko to jest ważne



Zapewne zauważyłeś, że oferta telewizorów pęka w szwach, a dostępnych rozwiązań jest mnóstwo. Stąd możesz mieć dylemat – wybrać OLED, czy QLED? A może jeszcze inny model? Do tego dochodzą przecież jeszcze inne elementy, takie jak rozdzielczość, system operacyjny, a także rozwiązania Smart TV i Android. Jeśli wejdziesz w jeszcze większe detale, okazuje się, że sposób podświetlenia matrycy także odgrywa ogromne znaczenie w kontekście jakości obrazu widocznego przed Tobą. Metod oświetlenia ekranu także jest sporo, a część rozwiązań ewoluowało w ostatnim czasie. To ważny temat, gdyż od niego zależą kolory, jakość cieni i kontrastów. W przypadku telewizorów QLED, producenci stosują kryształki, które są podświetlane. Diody LED emitują światło na mikroskopijne kryształy, a sama długość wiązki jest regulowana. Promień świetlny może zmienić się w kolor zielony lub czerwony, a także pozostać niebieski. Następnie, rolą tak zwanych kropek kwantowych, jest zagwarantowanie konkretnych kolorów wchodzących w skład palety RGB. Telewizory QLED gwarantują bardzo szeroki zakres barw, a przez to wyświetlany obraz wygląda wyjątkowo naturalnie. Za wprowadzenie na rynek technologii QLED, odpowiada koreański producent Samsung. Jest to jednak rozwiązanie licencjonowane, z którego korzystają także inne marki. Warto dodać, że QLED jest następstwem znanych już ekranów ciekło-krystalicznych LCD.


Co możemy powiedzieć na temat telewizorów OLED? W tym przypadku, główną rolę odgrywają diody elektroluminescencyjne, emitujące światło na umieszczony przed nią filtr. Każdy z nich odpowiada za pojedynczy piksel, a jednocześnie dopasowanie barwy promienia świetlnego. Technologia OLED wykorzystuje warstwę węglową, umieszczoną pomiędzy przewodnikami. Dzięki jej samodzielnej emisji światła, możliwe jest wyświetlenie naturalnej i głębokiej czerni. Do tej pory, czarny kolor był trudny do wyświetlania. W większości telewizorów miał raczej barwę grafitową. OLED gwarantuje także bardzo jasną biel, która nie powoduje jednocześnie smużenia na ekranie. Przy tym wszystkim, możliwe jest zachowanie wysokiej częstotliwości odświeżenia, dzięki czemu obraz jest bardzo płynny i ostry, nawet podczas dynamicznych scen. Czy to wszystko, co można powiedzieć o OLED i QLED? Absolutnie nie!

QLED czy OLED – porównanie


Zakup telewizora, to często inwestycja na co najmniej kilka lat. Nowego TV nie kupuje się zwykle na rok, czy dwa. Telewizor będzie Ci towarzyszył przez długi czas, więc staraj się wybrać dobrze. Poza podstawowymi cechami, na które zwracają uwagę wszyscy, zagłębić należy się także w opis rozwiązań technologicznych. To sporo wyjaśni w kontekście samej eksploatacji, która jest istotna w kolejnych latach po zakupie. Kupowanie sprzętu w ciemno może sprawić, że po czasie będziesz z żalem oglądał się za witrynami sklepowymi, gdzie ujrzysz inny, ciekawszy Twoim zdaniem telewizor.


Świadomość konsumencka jest o tyle ważna, że technologie rozwijają się w zawrotnym tempie. Nie ma roku, abyśmy nie byli świadkami kolejnych, ciekawych rozwiązań i funkcjonalności. Dostępne są telewizory nie tylko QLED czy OLED, ale także QNED, Mini LED i inne. Bądź na bieżąco, a na pewno dobierzesz sprzęt, który odpowie na Twoje oczekiwania.


W przypadku urządzeń korzystających z technologii OLED, za emisję światła odpowiadają diody organiczne. Nie jest wymagane dodatkowe podświetlenie, jak w przypadku konstrukcji LED. Pojedyncze piksele emitują światło, dzięki czemu kolory są tak naturalne. Za jedną z największych zalet telewizorów OLED, uznaje się niespotykanie głęboki kontrast, a także naturalną czerń i żywe kolory. Co ważne, input lag także jest niski. To na pewno ucieszy graczy, którym zależy na jak najmniejszym opóźnieniu w wyświetlaniu obrazu na ekranie.


Z kolei w QLED, diody emitują światło na miniaturowe kryształki, które określane są także kropkami kwantowymi. Znajdują się one między źródłem światła, a filtrem koloru. To bardzo wyraźnie ulepszona wersja starszej technologii LCD, która odeszła w zapomnienie. W tym wypadku, użytkownicy mogą liczyć na wysoką jakość obrazu oraz piękne, żywe kolory. Poprzez zastosowanie dodatkowego podświetlenia, telewizory QLED wyróżniają się także większą jasnością ekranu. Przejdźmy do konkretnego podsumowania wad i zalet każdego rodzaju telewizorów.


Plusy i minusy telewizorów QLED


Takie podsumowanie zawsze jest ważne dla Klienta. Trzeba jasno przedstawiać zalety i wady każdego rozwiązania. Wtedy o wiele łatwiej jest podjąć decyzję zakupową. Zwłaszcza, że nowy telewizor wiąże się ze sporym wydatkiem, który chcesz na pewno rozdysponować jak najlepiej. Na koniec tego poradnika, zajmiemy się jeszcze innymi cechami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, ale teraz przedstawimy zalety i wady technologii QLED.


Jako zaletę opisywanego rozwiązania, należy przedstawić bardzo dobrą ekspozycję trybu HDR. Kontrasty rzeczywiście są doskonałe, a poziom jasności wysoki. Wrażenie robi także dostępna paleta kolorów, dzięki której obraz wygląda na wyjątkowo rzeczywisty. Ekrany QLED cechują się wysoką żywotnością, a sam koszt zakupu nie jest wysoki. Oznacza to więc, że to opłacalna inwestycja w sprzęt, który pozostanie z Tobą przez lata.


Jako wadę QLED, na pewno należy wskazać słabszy kontrast barw, w porównaniu do telewizorów OLED. Czerń także nie jest tak głęboka, jak w przypadku konkurencyjnego rozwiązania.


Zalety i wady telewizorów OLED


A jak postrzegane są przez specjalistów telewizory OLED? Bez wątpienia, mają wiele zalet, ale posiadają również wady. To naturalne. Nie ma idealnych rozwiązań, które wiązałyby się jedynie z pozytywami. Nawet, jeśli wady te są niewielkie, warto o nich mówić.


Za główne zalety telewizorów OLED, należy uznać możliwość wyświetlania głębokiej czerni i bardzo wysokich kontrastów. Matryce tego typu są bardzo smukłe, a jednocześnie odporne na czynniki zewnętrzne. Telewizory OLED osiągają wysoką płynność obrazu, co ucieszy na pewno fanów sportu, kina akcji oraz graczy. Sporym plusem są także szerokie kąty widzenia, które pozwalają oglądać komfortowo film z dowolnej pozycji. Jako wadę na pewno należy wymienić wypalające się z czasem piksele. Dostępnych jest również mniej konfiguracji rozmiarów. Telewizory OLED oferują także jakość, za którą trzeba nieco więcej zapłacić.

Co powinieneś w takim razie wybrać? OLED czy QLED?


Skoro znasz już najważniejsze cechy, wady i zalety każdego rodzaju telewizora, wybór powinien być prostszy. Czy na pewno? Powinieneś przemyśleć teraz, do czego posłuży Ci telewizor i jak często będziesz z niego korzystał. Jeśli oglądasz telewizję okazjonalnie, ale zależy Ci na naprawdę znakomitych doznaniach, dobrym wyborem będzie OLED. Taki telewizor posłuży Ci długo, mimo wypalających się pikseli. Jeśli jednak TV jest włączony u Ciebie przez cały dzień, wybierz raczej QLED. O różnicach w cenie ciężko dyskutować, gdyż koszt zakupu zależy jeszcze od innych czynników, takich jak rozmiar ekranu, czy obecność dodatkowych funkcjonalności.


Jeśli szukasz telewizor do konsoli, postaw raczej na QLED. Telewizory te bardzo dobrze współpracują z trybem HDR, który w grach wydaje się nieodzownym elementem optymalizacji. Jeśli jednak nastawiasz się na kinowe seanse i lubisz cieszyć oko pięknymi krajobrazami, które wyglądają bardzo naturalnie, wybierz TV OLED.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając telewizor?


Skoro omówiliśmy już temat technologii wyświetlania obrazu, warto także wspomnieć o innych aspektach technicznych, które powinieneś uwzględnić podczas poszukiwania nowego telewizora. Na pewno istotny będzie wspominany wcześnie rozmiar ekranu. Jest określany na podstawie długości przekątnej. Im ona dłuższa, tym większy telewizor. Rozmiar TV warto dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany. Jeśli nie ogranicza Cię powierzchnia, zaszalej! Powinieneś także sprawdzić oferowaną rozdzielczość. Choć obecnie 4K jest standardem i na próżno szukać nowoczesnego telewizora z kiepską jakością obrazu, dostępne są także nowsze rozwiązania. Mowa tu o telewizorach 8K, które rozpychają się w ofercie coraz śmielej.


Z punktu widzenia łatwości obsługi, a także zapewnienia maksymalnej funkcjonalności, bardzo ważną kwestią jest obecność systemu Smart TV, który obecnie jest raczej standardem. Inaczej jest jednak w przypadku Android TV. Dlaczego warto wybrać model wykorzystujący to rozwiązanie? Pozwala to na pobieranie aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Nie musisz więc ograniczać się jedynie tymi programami, które zostały przewidziane przez producenta telewizora. Dotyczy to również platform streamingowych, których może brakować. Android pozwala także na pobieranie gier, które są dodatkowym urozmaiceniem wśród dostępnych rozrywek


Bardzo ważne są dostępne gniazda i porty. To za ich pomocą, możliwe jest podłączenie zewnętrznych urządzeń. Dzięki HDMI, możesz zainstalować do telewizora soundbar lub konsolę. Warto, aby TV posiadał chociaż trzy takie gniazda. W innym wypadku, za jakiś czas możesz mieć problem. Oczywiście możesz zwolnić port poprzez odłączenie innego urządzenia, ale przyznaj, że to wyjątkowo mało praktyczne. Telewizor powinien także posiadać slot USB. Pozwala to na nagrywanie filmów w pamięci flash lub odtwarzanie plików bezpośrednio z pendrive.


Ważny tuner DVB-T2


Sprawdź dobrze dostępne tunery telewizji naziemnej. Aby wyświetlać sygnał cyfrowy, konieczne jest wyposażenie urządzenia w dekoder DVB-T2. W 2022 roku doszło do zmiany systemu transmitowania sygnału. Jeśli Twój telewizor będzie posiadał tuner starego typu, nie będzie w stanie odtworzyć żadnego z darmowych kanałów DVB-T. Choć wszystkie sprzedawane przez nas telewizory są zgodne z nowym systemem, uważaj na nieuczciwych sprzedawców w innych miejscach Internetu. Sprawdź również dostępne metody komunikacji z innymi urządzeniami i sieciami. Dobry telewizor powinien pozwalać na połączenie się z siecią domową Wi-Fi, a także z innym sprzętem za pomocą Bluetooth. Warto rzucić okiem także na dostępne tryby odtwarzania dźwięku, gdyż wiele telewizorów oferuje systemy kodowania w standardzie Dolby.


Sprawdź częstotliwość odświeżania ekranu oraz czas opóźnienia, jeśli jesteś fanem kina akcji lub grasz dużo na konsoli. Wielu producentów gwarantuje także dodatkowe rozwiązania dla graczy, które mają na celu zoptymalizować obraz podczas rozgrywki. Obecność takich trybów, jest coraz bardziej popularna. Warto także sprawdzić, co znajduje się w zestawie z telewizorem oraz jakie są możliwości zamontowania TV na ścianie. Tutaj kluczowy jest standard rozstawu śrub VESA. Sprawdź go w momencie zakupu, aby od razu zamówić odpowiedni uchwyt na ścianę. Możesz także sprawdzić klasę energetyczną, aby dowiedzieć się, jakie jest prognozowane zużycie energii elektrycznej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756