Poradniki Eksperta

Słuchawki do biegania, słuchawki douszne bezprzewodowe, słuchawki do biegania, słuchawki jbl douszne, jbl słuchawki bezprzewodowe, słuchawki bluetooth douszne, jbl słuchawki douszne, słuchawki bluetooth jbl, słuchawki sportowe, bezprzewodowe słuchawki douszne, słuchawki douszne bluetooth, słuchawki bezprzewodowe do biegania, słuchawki bezprzewodowe sportowe, słuchawki jbl bluetooth, słuchawki na siłownie, słuchawki sportowe bezprzewodowe, jbl słuchawki bluetooth, słuchawki sportowe bluetooth, sł

Bieganie to nie tylko troska o dobrą kondycję, ale też znakomita forma relaksu. Stąd też dla wielu osób słuchanie muzyki podczas treningu jest niemalże nieodłącznym jego elementem. Co więcej, energia płynąca z bitów potrafi dać też dodatkowe siły i ułatwić utrzymanie optymalnego rytmu biegu. Wszystko to umożliwiają odpowiednio dobrane słuchawki – na co warto zwrócić uwagę i który model wybrać?

 

 Słuchawki do biegania – jakie powinny być?

To, jakie słuchawki do biegania wybierzemy, zależy od wielu czynników. Ważne jest, jakie biegi uprawiamy, bowiem inny model będzie wygodny podczas miejskiego joggingu, a inny sprawdzi się w trakcie leśnych biegów przełajowych. Znaczenie ma także częstotliwość treningów. Jeśli biegamy niemalże codziennie, może pojawić się konieczność noszenia ze sobą sprzętu np. do pracy, a wtedy dużą rolę odegra wielkość słuchawek. Pytanie też, czy przeprowadzamy treningi niezależnie od pogody – jeśli deszcze nie jest nam straszny, pojawia się konieczność kupienia urządzenia odpornego na wodę (chociaż akurat w taki sprzęt warto zainwestować zawsze, ponieważ nieraz podczas ćwiczeń pot leje się strumieniami).  Niewątpliwie należy też pamiętać, że wybierającsłuchawki do biegania, powinniśmy patrzeć szerzej. Dobrze, aby były one wygodne także w razie przestawienia się na inny sport - rower czy ćwiczenia na siłowni. 

Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę? 

Dopasowanie słuchawek do uszu – nie powinny wypadać nawet przy intensywnych ćwiczeniach (skoki, obracanie głowy, wstrząsy, czy nawet wolny, ale rytmiczny bieg, który stopniowo poluzowuje ich ułożenie);

Łączność bezprzewodowa, np. Bluetooth – kabel znacznie krępuje ruchy i może być wręcz niebezpieczny. Często ogranicza też możliwość schowania smartfona czy innego nośnika muzyki (jeśli wybieramy model wyposażony w kabel, ze względu na zachowanie swobody, powinien być on odpowiednio długi);

Lekkość – słuchawki, które kupujemy z myślą o intensywnych treningach, powinny niewiele ważyć. Jeśli jest to model bardziej zabudowany, warto zwrócić uwagę nie tylko na niską wagę materiału, z którego go wykonano, ale też na jego przewiewność;

Znajdujący się w słuchawkach mikrofon – funkcja bezprzewodowego prowadzenia rozmów telefonicznych jest potrzebna w trakcie biegania z wielu względów, w tym także bezpieczeństwa;

Odpowiednie filtrowanie dźwięków – jeśli zamierzamy używać słuchawek do bieganiaw terenie, warto, aby całkowicie nie izolowały one dźwięków pochodzących z zewnątrz. To także wiąże się z bezpieczeństwem i czujnością, którą należy zachować chociażby ze względu na możliwość niespodziewanego zderzenia z pojazdami ruchu drogowego;

Możliwość regulacji głośności – powinniśmy móc regulować głośność, czy też korzystać z innych opcji (np. przeskakiwania do kolejnych utworów) bez konieczności wyjmowania nośnika muzyki w trakcie biegu;

Czas pracy baterii – jeśli są to słuchawki bezprzewodowe, należy sprawdzić, na jak długo wystarcza jedna sesja ładowania. Pozwoli nam to chociaż względnie zorientować się, czy nagle w trakcie biegu nie usłyszymy niespodziewanego sygnału wyłączania.

Słuchawki do biegania

Odpowiednie wydają się trzy kategorie:

 

Wiele modeli spełnia większość z wyżej opisanych potrzeb, inne odpowiadają tylko części z funkcji, bo de facto są… np. słuchawkami gamingowymi! Czy to oznacza, że zupełnie nie sprawdzą się w trakcie treningu? Zapewne nie, bo jeśli jest to krótka przebieżka, to niemalże każdy rodzaj sprzętu da radę. Sam musisz zadać sobie pytanie, jaki wybór będzie dla ciebie najlepszy – oto kilka propozycji: 

Słuchawki bezprzewodowe – brak kabla jest dużym plusem, ale należy pamiętać, że tego typu słuchawki będą ważyły więcej. Używając ich trzeba też uważać na ewentualne rozładowanie się baterii. 

Słuchawki przewodowe – jest to wciąż najbardziej popularny rodzaj, za czym stoi chociażby ich uniwersalność. Często są to bowiem słuchawki do telefonu, które u mniej wymagających osób, dobrze sprawdzają się także w trakcie treningów (należy pamiętać, iż coraz więcej marek oferuje także bezprzewodowe słuchawki do swoich smartfonów, jak np. słuchawki bezprzewodowe do iPhone’a). Cechuje je lekkość, ale niewątpliwie plączący się kabel nieraz potrafi nadwyrężyć nie tylko mięśnie, ale i nerwy.

Słuchawki douszne – najlepiej jest postawić na słuchawki dokanałowe, które bardzo dobrze się dopasowują, są elastyczne i głębiej wchodzą w kanał słuchowy. Dzięki temu nie tylko nie wypadają podczas wysiłku, ale też uszczelniają dojście ewentualnych hałasów pochodzących z zewnątrz. Przykładem mogą być bezprzewodowe słuchawki Samsung, których różne modele z serii Level Active są dostosowane właśnie do potrzeb sportowców.

Słuchawki nauszne – nie jest to rodzaj sprzętu polecany do użytkowania w trakcie ćwiczeń. Są to raczej modele wykorzystywane chociażby przez wspomnianych wyżej graczy, jak np. słuchawki Bloody G50. Ich cena jest bardzo przystępna, mają wbudowany mikrofon, znakomicie sprawdzą się, gdy spędzamy wiele godzin przed komputerem, ale nie warto z nich korzystać podczas joggingu w terenie ze względu na niską jakość dźwięku. 

Warto w tym miejscu nieco bardziej przybliżyć budowę słuchawek sportowych. Najczęściej mają one dodatkowe zabezpieczenia w formie gumowych końcówek, które lokuje się w małżowinie, silikonowych nakładek (część modeli posiada je dostępne w różnych rozmiarach) czy też zakładanych za ucho haczyków, jak np. w słuchawkach JBL Endurance Dive (przeznaczone są stricte dla sportowców).

Słuchawki pałąkowe AFTERSHOKZ


Słuchawki do biegania – najbardziej polecane modele

Skoro zaczęły padać już konkretne nazwy, warto opisać dokładniej modele, które niewątpliwie sprawdzą się podczas biegowych eskapad. Pamiętajmy przy tym, że wybór mamy bardzo szeroki. Podobnie, jak i zakres cenowy - w słuchawki zainwestować możemy zarówno kilkadziesiąt, jak i nawet ponad tysiąc złotych. Stąd też warto przed podjęciem decyzji zorientować się, czego tak naprawdę potrzebujemy.  

- Słuchawki dokanałoweJBL Endurance Sprint – mają one wygodne haczyki uszne, pracują bezprzewodowo (Bluetooth), a ich bateria wystarcza na 8 godzin. Do tego są też wodoodporne, lekkie i mają zapewnione 3 pary wkładek dousznych w różnych rozmiarach (S/M/L). Zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę, tym bardziej, że cena nie jest szczególnie wygórowana (około 200 zł).

- Słuchawki dokanałowe SONY WF-SP700NB – pracują zarówno w technologii Bluetooth, jak i NFC. Opierają się o standard IPX4, co oznacza, że są odporne na wodę. Można regulować ich szczelność – zarówno osłabić siłę dźwięków dochodzących z zewnątrz, jak i mieć do nich pełen dostęp. Są bardzo małe, ale także umożliwiają niemalże spersonalizowane dopasowanie do ucha słuchacza (różne rozmiary silikonowej konstrukcji). Ich cena jest już wyższa, ale niewątpliwie mają dużo plusów, które docenią szczególnie osoby regularnie i intensywnie uprawiające sport.

- Słuchawki dokanałowe OVERMAX Activesound 3.1 – to także model przeznaczony dla sportowców, ale co ważne, polecany jest nie tylko dla biegaczy, ale również pływaków. Są to słuchawki o lekkiej, lecz jednocześnie mocnej i stabilnej konstrukcji (pałąk zakładany za tył głowy). Końcówki są wymienne, a sprzęt pracuje w technologii Bluetooth. Cena – poniżej 200 zł.

Każde ze wskazanych tu słuchawek mają inną budowę, ale wszystkie modele niewątpliwie będą użyteczne w trakcie biegania. Pamiętaj zatem, że przede wszystkim powinieneś zastanowić się nad tym, jak wygląda twój trening, która funkcja jest dla ciebie istotna i jakie fundusze chcesz na dany sprzęt przeznaczyć. Jeśli będziesz to wiedział, dobry model spokojnie się znajdzie – wybierać możesz z przynajmniej kilkuset!

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną